Los Angeles Lakers & # 39;  Anthony Davis, djathtas, e mban topin nga San Antonio Spurs & # 39;  Rudy Gay

Lakers‘Anthony Davis e mban topin nga Spy’ Rudy Gay më 1 janar në San Antonio. (Darren Abate / Associated Press)

Dridhura që i ra mbrapa Frank Vogel para ndeshjes së së martës kundër Timberwolves nuk kishte asnjë lidhje me të Anthony Davis duke u mënjanuar dhe gjithçka ka të bëjë me Lakers traineri i ulur kaq pranë bankës së të ngarkuarve në një natë të ftohtë të Mineapolis.

Çdo shqetësim për Davis ishte fshirë kryesisht me skenarin më të keq, një prishje e tendinit të Akilit, duke u përjashtuar, duke e lënë Vogel dhe Lakers jo me një problem por me një mundësi.

Përjashtuar një rikuperim të mrekullueshëm, për të paktën tre javët e ardhshme, Lakers do të duhet të kuptojnë gjërat minus Davis, një punë e përditshme që mund të paguajë dividentë afatgjatë përtej një të shëndetshmi dhe të pushojë përpara duke u kthyer në formacion për gjysmën e dytë të sezonit .

“Epo, ka më shumë mundësi për të gjithë të tjerët,” tha Vogel para ndeshjes. “Ne e kemi parë atë shumë herë kur ekipi kundërshtar kishte djem të rëndësishëm, atëherë djemtë e tjerë morën mundësi, qoftë më shumë goditje, më shumë minuta, më shumë përgjegjësi. Ata e përqafojnë atë dhe rriten.

“Kjo duhet të jetë mendja jonë me këtë grup. E gjithë ekipi ynë duhet të rritet. “

Vendi më linear për të filluar është Kyle Kuzma, lojtari që rrëshqiti në formacionin startues në vendin e Davis për Fitorja e së martës 112-104.

Kuzma ka qenë i jashtëzakonshëm këtë sezon, duke kuptuar dhe pranuar një rol plotësues që vjen në vazhdën e një zgjatje të kontratës. Ai ka qenë një kërcues aktiv, një gjuajtës i mirë tre-pikësh kapje dhe gjuajtje dhe, për pjesën më të madhe, një lojtar ofensiv kryesisht i përmbajtur i cili ka vazhduar të përmirësohet në anën tjetër të topit.

Ndërsa mund të duket e thjeshtë – Lakers kanë më shumë sulm me Davis dhe Kuzma është sigurisht i gatshëm – është më e rëndësishme për qëllimet e skuadrës që Kuzma të vazhdojë të përmirësojë aftësitë që e kanë bërë atë kaq të vlefshëm deri më tani.

“Qasja ime është e njëjtë”, tha Kuzma të Dielën pasi Davis u lëndua. “Unë jam duke u përpjekur të shkoj të marr çdo kërcim. Unë jam duke u përpjekur për të mbrojtur në një nivel të lartë dhe pastaj vetëm të marrë shporta të lehtë. Ky është mentaliteti im. Nuk po ndryshoj asgjë ”.

Kthimet e hershme panë që ato nuk ishin vetëm fjalë.

Kova e tij e parë kundër Minesotës erdhi pasi ai u fut nga krahu për të goditur një kërcim sulmues të lirshëm, duke kaluar prapa vijës prej tre pikësh, duke vendosur këmbët dhe duke goditur një kërcyes të hapur.

Por nuk do të jetë një djalë, edhe nëse Kuzma nuk do të ishte në gjendje të përsëriste ndikimin e Davis në Lakers – dhe ai nuk mundet.

Sulmuesi i Lakers, Kyle Kuzma kalon topin gjatë pjesës së dytë kundër Memphis Grizzlies.

Sulmuesi i Lakers, Kyle Kuzma kalon topin gjatë pjesës së dytë kundër Memphis Grizzlies të Premten në Staples Center. (Mark J. Terrill / Associated Press)

Ata do të duhet të bëjnë rregullime të vogla në sulm, duke kërkuar që mbrojtësi i pikës Dennis Schroder të jetë më agresiv si shënues dhe që Marc Gasol të përfshihet në mënyrë më të vazhdueshme si playmaker. Sigurisht që ka vend për Montrezl Harrell të bëjë më shumë – ai po merr katër goditje më pak për ndeshje sesa bëri vitin e kaluar – dhe që Markieff Morris të rikthehet në rotacionin e Vogel.

Ndoshta gjëja më interesante për të dalë nga dëmtimi i Davis mund të jetë më shumë minuta, më shumë goditje dhe më shumë përgjegjësi për Talen Horton-Tucker, llojet e përvojave që mund të përshpejtojnë zhvillimin e tij të shpejtë edhe më shumë.

“Gjithmonë ka një lloj të tillë kur humbet një djalë kryesor që djemtë e tjerë marrin më shumë mundësi dhe Talen sigurisht bie në atë kovë,” tha Vogel. “Por ne kemi shumë njerëz që mund të përfitojnë nga më shumë minuta dhe më shumë përgjegjësi. Kështu që do të jetë një qasje ekipi. ”

Një opsion që Lakers padyshim mund të përdorin është ai në të cilin më së paku kanë mundësi të mbështeten.

Në vend që Davis të sulmonte në postë kundër yllit të Minesotës Karl-Anthony Towns, ishte LeBron James që merrej fizikisht me dikë më të madh, ylli i Lakers kaloi në Qytetet shumë herë vetëm për ta mbrojtur atë një-për-një.

Vogel tha se ai priste që përdorimi i James të rritet – një gjë e tillë është ndoshta e mirë kur është një ose dy ndeshje, por me Davis poshtë për një shtrirje të zgjatur, Lakers duhet të jenë të kujdesshëm me superyllin tjetër.

Ndërsa Vogel ishte i lehtësuar për të marrë “lajme të mira” për Davis – çdo lajm që nuk përfshinte fjalët “Akili i prishur” do të kualifikohej – ai u detyrua të pyeste veten nëse pjesa e jashtme e ngushtë e Lakers ishte pjesërisht për t’u fajësuar.

“Sigurisht që kjo është në pjesën e prapme të mendjeve tona me një kthesë të shkurtër,” tha Vogel. “Këto janë gjërat për të cilat shqetësoheni.”

Lakers gjithmonë kanë kërkuar shumë James, ashtu si duhet. Por kufiri midis “shumë” dhe “shumë” mund të turbullohet shpejt me skuadrën që humbet një nga yjet e saj.

Ndërsa Davis çalonte nga fusha në Denver, James vëzhgoi luftën e tij me yllin, ndoshta duke e ditur që gjërat do të bëheshin më të ashpra për ekipin e tij duke filluar tani. Por kjo nuk është ajo për të cilën po mendonte.

“Vetëm siguria dhe shëndeti i përgjithshëm i tij – kjo është shqetësimi im i vetëm duke e parë atë duke lëvizur nga dyshemeja,” tha James.

Dhe ndërsa ata janë me dorë të shkurtër, Lakers duhet të kenë të njëjtën qasje për një super yll që është ende në këmbë.

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu