Kujdestar

Plani i daljes së Belichick dhe një tregti e JJ Watt: nën-komplotet e NFL për t’u parë në 2021

A do të largohet Aaron Rodgers nga Green Bay pas një sezoni të kalibrit MVP? A do të largohet Bill Belichick nga Anglia e Re para se të shëmtohet? Nuk ka mungesë të komploteve të mishit të NFL në 2021 Qëndrimi i përgjithshëm i NFL ndaj vitit 2020 mund të përmblidhet shkurt: Cila pandemi? Ndërsa ligat e tjera u ndalën, konsiderohen të anulojnë sezonet e tyre, hynë në flluska komplekse ose përballen me kriza ekzistenciale, NFL gjëmoi së bashku, me llojin e bravados që ofrohet vetëm për më të madhin dhe më të keqin dhe më të shikuarin në bllok. Janë marrë disa masa paraprake. Para-sezoni ishte jashtë. Mandatet e maskave ishin brenda. Por përfundimi ishte ky: Pavarësisht formacionit, pa marrë parasysh qesharakësinë e spektaklit, pa marrë parasysh pasojat shëndetësore, futbolli do të luhet. Dhe, në përgjithësi, ishte një sukses. Covid ka potencial për të turpëruar ligën në Javën 17, javën e fundit të sezonit, dhe ne ende nuk e dimë shkallën e pasojave shëndetësore, por për pjesën më të madhe liga mori dëshirën e saj: Sezoni do të përfundojë në kohë . Ndërsa kalendari fillon nga viti 2020 deri në vitin 2021, këtu janë disa nën-komplot për të mbajtur një sy. E ardhmja e Aaron Rodgers Tani, Rodgers ka të ngjarë që emrin e tij ta ketë të gdhendur në trofeun MVP. Votuesit e duan një rrëfim, dhe Rodgers Revenge Tour është një tregim më i mirë sesa ‘nuk është Patrick Mahomes shkëlqyeshëm i shkëlqyeshëm?’ It’sshtë sindroma Michael Jordan. (Votuesit në fakt i dhanë Karl Malone një çmim MVP gjatë kryeministrit të Jordanisë. Kjo është një gjë e vërtetë që ndodhi.) Por nuk ka shumë kohë që Packers zgjodhën Jordan Love në raundin e parë të draftit, e ardhmja e Rodgers ishte në ajër , se ekipi padyshim kishte zgjedhur zëvendësimin e tij, se ishte thjesht çështje kur jo nëse Rodgers do të largohej. Rodgers ka qenë i shkëlqyeshëm këtë sezon. Loja e tij ka evoluar. Artisti improvizues jashtë skenarit, xhazit është ende atje, por ai është martuar me atë ritëm në skenar që përcaktoi vitet e tij të hershme si fillestar. Ashtë një kombinim vdekjeprurës. Fuqia për të vendosur të ardhmen e tij tani është me Rodgers. Ai po performon në një nivel MVP dhe mund të drejtojë Packers në një tjetër titull Super Bowl. Green Bay do të dëshirojë ta mbajë pranë 38-vjeçarin derisa të fillojë të bjerë vërtet. Por, a do t’i marrë Rodgers gjërat në duart e tij këtë sezon? Sa ishte mërzitur ai në të vërtetë nga përzgjedhja e dashurisë? Me hapje të mundshme qendërmbrojtës në pikat e nxehta të tilla si New England, Los Angeles dhe San Francisco, a mundet Rodgers të kërkojë largimin e tij nga qyteti si akti i fundit i turneut të këtij viti? NFL si një e tërë ka bërë një punë të denjë për të inokuluar veten nga humbjet financiare që kanë goditur shumicën e ligave sportive gjatë pandemisë. Në vend se të shtynte lojëra ose të shtonte javë, NFL hoqi prapa sezonin e saj dhe u rrotullua me avull sa herë që kishte një shenjë të një frike shëndetësore. Po luajmë futboll! Kush është gati për të luajtur? Kush po shikon? Ne do t’i luajmë ato të hënën mbrëma dhe të martën mbrëma dhe të mërkurën pasdite dhe të shtunën në mëngjes, cilësia e lojrave ose shëndeti i lojtarëve të mallkuar. Kjo ishte një strategji fitimprurëse për kampionatin, aq sa çdo ligë po bën para në epoka Covid. Por liga ende përbëhet nga pronarë të shkollave të vjetra të cilët bënë pjesën më të madhe të parave të tyre në një mënyrë të shkollës së vjetër. Ndërsa disa pronarë kanë goditur goditjen financiare në institucionin e tyre sportiv, shumë kanë marrë humbje të konsiderueshme në sipërmarrjet e tyre jo-sportive. Ju vetëm duhet të shikoni tek NBA për të parë se si edhe sporti i zgjuar i teknologjisë, i vetë-quajtur “i zgjuar” pronarët janë goditur nga pandemia: Tilman Fertitta, pronari i fundit i NBA, i cili pagoi një rekord 2.2 miliard dollarë për ekskluzivitetin e Houston Rockets në 2017, i bën paratë e tij në kazino dhe restorante. Operacioni i tij është zvogëluar në 4% gjatë pandemisë dhe ai është detyruar të marrë kompaninë e tij publike, si dhe të pranojë një hua operative nga liga. Ka çështje të ngjashme në dhomën e sipërme të NFL. Disa pronarë po i ndiejnë kostot financiare shumë më tepër sesa të tjerët, veçanërisht ata që pasuria e tyre bazohet në zotërimin e një ekskluziviteti NFL. (NFL mbetet liga sportive me familjet më të trashëguara të pronësisë.) Askush nuk do të derdhë një lot për macet më të majme, por ekskluzivitetet e NFL janë jashtëzakonisht të vështira për t’u dhënë larg pronarëve sepse ata shtypin para. Pandemia e ka ndryshuar atë. Viti 2021 mund të sjellë një grup pronarësh të rinj ndërsa ata pronarë aktualë të cilët kanë qenë më të prekur nga pandemia përpiqen të rimarrin fondet. A do të ketë ndonjë mbajtës të Cam Newton? Plani një vjeçar i Njutonit në New England ishte i qartë: Kalojeni veten te organizata më e zgjuar, më kreative dhe e qëndrueshme në sport; tregoni se i kishte mbetur ende shumë lëng, se i duhej vetëm një pushim; dhe më pas nënshkruaj një mega-marrëveshje këtë sezon që vjen, qoftë kjo duke u rikuperuar me New England ose diku tjetër. Por për aq sa Bill Belichick është përpjekur të shesë përvojën Patriot-Cam Newton mediave dhe tifozëve këtë sezon si një sukses, nuk ka funksionuar Stafi ofensivë i Patriotëve ka qenë krijues dhe i gatshëm, duke punuar rreth idiosyncrasies Newton dhe mungesa e saktësisë. Por shumë shpesh kur Newton ka rënë dakord dhe ka provuar të luajë me një lloj ritmi, duket sikur ai po përpiqet të hedhë një top ilaçiShëndeti i Newton është pyetja këtu. Ai nuk ka më të njëjtin lloj zip në topin e tij të shpejtë, dhe saktësia e tij e hedhjes që ishte aq shumë edhe në kohërat më të mira tani ka rënë plotësisht nga një shkëmb. Ndoshta Patriotët flasin vetë në Newton për një sezon tjetër si një urë për të sido që të duket e ardhmja qendërmbrojtëse e ekipit. Ndoshta ata i tregojnë vetes se ai dukej në rregull para diagnozës së tij Covid. Ndoshta Belichick beson se Njutoni, edhe me të metat e tij, do të jetë mirë sapo Patriotët të jenë në gjendje të rikthejnë pjesët e listës së tyre që humbi këtë sezon për shkak të COVID. Por kjo duket e pamundur. Duket sikur Njutoni, pioneri i madh, ndërruesi i paradigmës, në fund të fundit është qëlluar. Dhe nëse Belichick nuk është i gatshëm të kënaq një sezon tjetër, a do ndonjë skuadër tjetër? Dhe nëse jo, çfarë bën Njutoni? Dalin në pension? Uluni edhe një vit dhe shpresoni të shëroheni? Shtë e vështirë të imagjinohet Newton duke bërë xhiro si një armë një-vjeçare me qira në një ekip të rindërtuar gati-për-tank. A është kjo për Bill Belichick? Nuk duket sikur Belichick po ngadalësohet. Por, në një moment, Belichick do të largohet nga puna e Patriotëve. Belichick u përpoq t’i rikthente gjërat për një shtytje më shumë këtë sezon, duke ndihmuar së bashku një listë që i mungonte thelbi i mbrojtjes së saj për shkak të defektimeve të Covid dhe të cilit i mungonte një qendërmbrojtës duke pasur parasysh lëvizjen e Tom Brady në Florida. Belshtë Belichick, në moshën e tij të përparuar, post-Covid, i gatshëm dhe i gatshëm pas një viti për të filluar një rindërtim tjetër? Ai nuk ka mbrojtës dhe shtylla kurrizore e listës që dha Super Bowl-in e fundit ka filluar të kërcasë – një shumicë tashmë ka ose pritet të dalë nga kjo sezon i jashtëm. Plus: Stafi i Belichick pritet të zgjidhet përsëri gjatë sezonit të keq, si në stërvitje ashtu edhe në zyrën e përparme të Patriotëve. A është e mundur që ai të zgjedhë të largohet përpara se gjërat të shëmtohen? Jaguars ka bllokuar zgjedhjen numër një në draftin e ardhshëm. Përzgjedhja pritet të jetë Trevor Lawrence, perspektiva qendërmbrojtëse e tipit Clemson një herë në jetë. Por si gjithmonë në një cikël drafti, prisni që të ketë një vrapim në Justin Fields, qendërmbrojtësi i Shtetit Ohio, i cili do të ishte zgjedhja e parë e sigurt në një vit tradicional. Dhe nëse ish-trajneri i Shtetit Ohio Urban Meyer përfundon si kryetar honcho në Jacksonville, shiko. Biseda do të rritet. Rrjedhjet do të rrjedhin. Ofertat tregtare do të mbërrijnë. Lawrence duhet të jetë zgjedhja kryesore, por ekziston një mundësi që Jacksonville të ndërrojë vendet me avionët (për një ngarkesë të konsiderueshme). Një tregti e JJ WattJJ Watt dhe Texans e Hjustonit janë sinonim me njëri-tjetrin. Por nëse Houston po kërkon të gjenerojë një lloj asetesh për të qenë në gjendje të përmirësojë listën e tij këtë sezon, lëvizja e Watt është një nga mënyrat e vetme. Teksasit kanë pak ose aspak kapital drafti dhe kanë një nga fletët më të këqija në kampionat. Ata gjithashtu kanë një listë të ngatërruar që është mishërimi në këmbë i zyrës së përparme të thyer që mbikëqyri ndërtimin e tij gjatë pesë sezoneve të fundit. Megjithatë, në mes të të gjithave, është Deshaun Watson, një nga qendërmbrojtësit më të talentuar në kampionat. Të kesh një mbrojtës të shkëlqyeshëm rregullon shumë. Pra, që Texans të kthehen përsëri në grindje, madje edhe me vrimat e listave dhe mungesën e fleksibilitetit në treg, mund të duhen deri në pesë deri në gjashtë lëvizje të zgjuara. Një mënyrë për të hapur një lloj fleksibiliteti, për të rritur kufirin e gabimit kur përpiqesh të bësh lëvizje të tilla, do të ishte të kalosh nga Watt ndërsa ai ende mban vlerë. Do të ishte një lëvizje e vështirë financiarisht dhe kulturorisht, por do të ishte gjithashtu të jetë një tru. Dhe kjo do të lejonte Watt të merrte një goditje me një organizatë tjetër, ku ai mund të marrë një goditje gjatë 24 muajve të ardhshëm për të avancuar përtej raundit të divizionit. Siç është vërejtur në pjesën e parashikimeve të guximshme të Guardian 2021, raundi aktual i marrëveshjeve për të drejtat televizive të NFL do të skadojë në 2022. Ndërsa sportet vazhdojnë të jenë vendi i vetëm ku rrjetet mund të bankojnë për të prodhuar një audiencë të madhe, të drejtpërdrejtë dhe NFL vazhdon të mbretërojë suprem si ofruesi më i madh i përmbajtjes së drejtpërdrejtë (tetë të viteve ’20 10 transmetimet e vetme më të shikuara ishin lojëra futbolli ose lojëra pas) oferta pritet të jetë intensive dhe e shtrenjtë. Liga mund të kërkojë të rikrijohet me partnerë tradicionalë të transmetimit. Ose mund t’i japë një marrëveshje më të favorshme ESPN / Disney, me mundësinë që Disney të kapë vetë një Super Bowl të lakmuar dhe të zhvendosë transmetimet e tij në ABC. Ose mund të ofrojë paketa më të mëdha për një klient streaming, si Amazon Prime, me shpresën për të kaluar përpara kurbës së transmetimit të drejtpërdrejtë sportiv ose për t’u përpjekur të kompensojë disa nga të ardhurat që liga dhe pronarët e saj humbën në 2020.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu