Lebron Xhejms‘lëndimi hap derën për Damian Lillard për të fituar MVP fillimisht u shfaq në NBC Sports Northwest

Gara MVP në Shoqatën Kombëtare të Basketbollit nuk ka qenë kurrë kaq e hapur.

Ndërsa kanë mbetur nën dy muaj deri në playoff, asnjë lojtar nuk është ndarë nga paketa si kontrabandist. Tani, dy lojtarët ka shumë të ngjarë ta kenë fituar atë, Joel Embiid dhe LeBron James, janë të dy të dëmtuar dhe do të humbasin kohën për një kohë të pacaktuar.

LeBron pësoi një shtrembërim të lartë të kyçit të këmbës të Shtunën pasdite. Lojërat që ai do të humbasë do të dëmtojnë shanset e tij. Lojërat që Lakers humbin me lojtarin e tyre më të mirë duke qenë Dennis Schroeder do ta dënojnë kandidaturën e tij, përveç nëse fushata e prapavijë është aq e fortë.

Me Embiid dhe James që të dy mund të jenë jashtë garës, kjo i lë shumë kandidatë të tjerë me një rrugë drejt fitimit të Çmimit të Lojtarit më të Vlefshëm 2020-21, përfshirë Damian Lillard.

[Listen to the latest Talkin’ Blazers Podcast with hosts Channing Frye and Dan Sheldon!]

Trak Blazers zënë garën e gjashtë në Konferencën Perëndimore, por janë vetëm një gjysmë loje prapa Clippers për avantazhin e fushës brenda në raundin e parë të playoff-it. Për më tepër, Blazers janë vetëm 2.5 ndeshje prapa Lakers që do të humbasin si Lebron ashtu edhe Anthony Davis për të ardhmen e parashikueshme.

Rekordi 25-16 vjen pasi Blazers ishin pa CJ McCollum për dy muaj dhe filluan qendrën Jusuf Nurkiç për edhe më gjatë. Me ata të dy jashtë, dhe lojtari i dytë më i mirë i Blazers ose Carmelo Anthony ose Gary Trent Jr., Lillard udhëhoqi Blazers në një rekord 14-11.

Tani, McCollum është përsëri në formacion me Nurkic jo shumë larg. Trail Blazers duhet të jenë në gjendje të ngrihen në klasifikim me lojtarët e dytë dhe të tretë më të mirë në rotacion.

Në krye të rrëfimit, Lillard ka statistikat për të mbështetur një fushatë MVP: 30.6 pikë për ndeshje (i 2-ti në NBA) 7.7 asistime për ndeshje (i 10-ti në NBA), 27.33 PER (i 4-ti në NBA) me 63.2% e vërtetë qitje (i 19-të në NBA). Ai jo vetëm që po vë statistikat e çmendur të pikëve, por ai po e bën atë në një ekip fitues në një mënyrë efikase.

Ndër rojet e pikave, Lillard është përqindja e 95-të në përdorim dhe përqindja e 98-të në pikët për goditje për Pastrimi i xhamit.

Lillard është aq i mirë, formacioni i tretë më i mirë i NBA me pesë burra për sa i përket vlerësimit neto që ka luajtur të paktën 200 minuta së bashku është Dame, Trent Jr., Robert Covington, Derrick Jones Jr. dhe Enes Kanter. Kjo formacion i tejkalon kundërshtarët me 15.5 pikë për 100 posedime.

Rekordi i fitimit me Nurkic dhe CJ nuk është narrativa e vetme që Dame ka shkuar për të. Pasuria e tij më e madhe për të bërë që mediat të votojnë për të janë statistikat e tij të çmendura, të ngjashme me kodin e tufave.

Pas performancës së së martës me 50 pikë kundër New Orleans, në të cilën Blazers u kthyen nga 17-poshtë me më pak se gjashtë minuta që mbetën 20 pikët e çerekut të katërt të Dame, Lillard udhëhoqi kampionatin me 124 pikë tufë. Që atëherë, Lillard mbylli një ndeshje tjetër ndaj Dallas ku ai shënoi edhe katër pikë tufë

Në tufë, e cila përcaktohet nga NBA si pesë minutat e fundit të një loje me një diferencial pikë prej pesë ose më pak, ai po gjuan 58.7% nga fusha (27-63), 48.5% nga diapazoni 3 pikësh (16 -of-33) dhe 100% nga linja e gabuar (38-e-38). Mos harroni Russell Westbrook fitoi çmimin e tij MVP 2017 kryesisht për shkak të performancës së tij joreale të tufës. Me garën kaq të ngushtë këtë sezon, pikat kryesore të Lillard në tufë mund ta katapultojnë atë që të jetë vrapuesi i parë deri në fund të sezonit.

Në fakt, në shkallën më të fundit të MVP të NBA.com, Lillard ishte ngritur në Nr 2 në renditjen prapa vetëm Nikola Jokic.

[RELATED]: Damian Lillard kërcen në # 2 në NBA, Kia “MVP Ladder”

Jokic ka pasur një sezon të shkëlqyeshëm vetë, por Nuggets kanë pasur më pak lëndime dhe kanë të njëjtin rekord me Trail Blazers.

Giannis Antetokounmpo nuk do të fitojë një MVP të tretë radhazi pas flakërimit nga playoff-et në sezonet prapa-prapa. Media nuk do ta shpërblejë atë për këtë.

James Harden ka një pretendim të mirë për çmimin MVP por ai gjithashtu sabotoi në mënyrë aktive të gjithë ekskluzivitetin e Houston Rockets për muaj.

Skuadra e Luka Doncic ka një rekord më të keq se Portland dhe humbi serinë e sezonit ndaj Trail Blazers.

Steph Curry gjithashtu u plagos këtë javë të fundit.

Tani për tani duket se është Jokic vs Lillard dhe i gjithë Rip City e di që kurrë të mos dyshojë në “Letrën O”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu