PORTLAND, Ore. (AP) – Damian Lillard kishte 39 pikë, përfshirë gjashtë 3-pikësh dhe pjesa tjetër Portland Trail Blazers u hodh herët kundër New York-ut Nike në rrugën për një fitore 116-113 të dielën në mbrëmje.

Anfernee Simons shtoi 16 pikë jashtë stolit për Blazers, të cilët udhëhoqën me deri në 25 pikë para se të shikonin avantazhin e tyre që të ikte në çerekun e fundit.

Rookie Immanuel Quickley shënoi 31 pikë jashtë stolit dhe Julius Randle shtuar 25 për Knicks.

3 treguesi i Quickley mori Knicks brenda 96-91 me 7:13 të mbetura. Por formacioni i Robert Covington dhe 3-pikëshi i Lillard rritën Portland me 101-91.

Formacioni i Randle e ngushtoi atë në 106-98 me 2:39 për të vazhduar. Quickley goditi tre gjuajtje të lira për të bërë 106-102 me 1:33 të mbetur.

Pas Mitchell RobinsonDunk me 19 sekonda të mbetura, ish Knick Carmelo Anthony bëri një palë gjuajtje të lira për të zgjatur epërsinë e Portland në 112-106.

Quickley u takua me Robinson për një rrugicë dunk për të ngushtuar deficitin e Nju Jorkut në 114-111 me 10 sekonda të mbetura, por në fund, Knicks nuk arritën dot.

“Nëse i shikoni ndeshjet përreth ligës, kjo do të ndodhë çdo natë,” tha trajneri i Blazers Terry Stotts për shikimin e avantazhit duke u zvogëluar. ” Ka skuadra çdo natë që ngrihen 20 pikë, 15 pikë dhe epërsia avullohet në një farë mënyre. Si trajner nuk dëshiron që kjo të ndodhë, padyshim, por gjëja më e madhe është menaxhimi i tij kur të ndodhë. “

Blazers (9-6) ishin akoma duke u përshtatur me humbjen e rojes CJ McCollum me një thyerje të vijës së flokëve në këmbën e tij të majtë. Rodney Hood filloi në vendin e McCollum për ndeshjen e dytë. Portland ishte gjithashtu pa njeriun e madh Jusuf Nurkic për shkak të një frakture të doreve të djathtë.

Pavarësisht se ishin të shkurtër, Blazers ishin të pushuar mirë pasi një palë lojëra të planifikuara javën e kaluar kundër Memphis u shtynë për shkak të protokollit të koronavirusit dhe gjurmimit të kontakteve midis Grizzlies.

“Ishte lloji i lojës që na duhej të luanim, veçanërisht me CJ dhe Nurk që ishin jashtë,” tha Lillard. ” Ai grupi i dytë, ata dolën dhe ishin të mprehtë, po bënin goditje, topi po lëvizte. Ne ishim aktivë në zonën tonë. Ishte mënyra se si duhej të luanim. ”

Ndeshja e fundit e Portland ishte një humbje 125-104 ndaj San Antonio Spurs të hënën e kaluar.

Knicks (8-10) ishin pa Reggie Bullock për shkak të dhimbjes së qafës. Frank Ntilikina, i cili ka qenë jashtë që nga 29 Dhjetori për shkak të një gju të djathtë të ndrydhur, ishte në dispozicion por nuk luajti. Austin Rivers u kthye pasi humbi dy ndeshje me një Akil të djathtë.

Lillard ishte i nxehtë në fillim, duke shënuar 10 pikë ndërsa Blazers ndërtuan një epërsi të hershme 19-11. Portland u rrit 37-24 pas çerekut të parë.

Portland udhëhoqi deri në 22 pikë në pjesën e parë, duke shkuar në pushim me një avantazh 70-50. Lillard udhëhoqi të gjithë shënuesit me 18 pikë dhe ishte 3 për 3 nga distanca prej 3 pikësh – duke kaluar Chauncy Billups për të 16-tin në listën e të gjitha kohërave për 3 të bëra.

Knicks u mblodhën në çerekun e tretë, duke tërhequr 82-69 në formacionin e RJ Barrett. Ata tejkaluan Portlandin 27-19 dhe shkuan në periudhën e fundit duke zvarritur 89-77.

Trajneri i Knicks, Tom Thibodeau tha se Lillard ishte një sfidë.

” Ai ka parë pothuajse çdo lloj mbrojtje dhe nuk ndalet së lëvizuri. Nëse e heq nga duart e tij, ai do të fluturojë përsëri në të, “tha Thibodeau. “Ai është një lojtar i jashtëzakonshëm”.

K TSHILLA INS

Knicks: Ishte e treta e një udhëtimi me katër lojëra. … Knicks hynë në lojë me vlerësimin e dytë më të mirë mbrojtës të kampionatit. … New York po vinte një humbje 103-94 në Sacramento të Premten. … Randle u përjashtua jashtë me 16,6 sekonda të mbetura.

Trail Blazers: Lillard ishte 11-për-11 nga gjuajtja e lirë. Ai ka thyer rekordin e tij të ekskluzivitetit (64) për gjuajtje të lira radhazi. Ai tani ka 66.

DAMDY DAME: Lillard njoftoi në Instagram se ai dhe e fejuara e tij pritën binjakët të enjten. Ai shkruajti ” Thjesht më thirr Daddy Dame nga tani e tutje. ” Çifti tashmë ka një vogëlush, Damian Jr.

“Padyshim që unë kam pasur Dame Jr gati tre vjet tani, dhe unë mendoj, mirë unë nuk mendoj, unë e di se gjëja që më pëlqen më shumë është të jesh babai i tij dhe të shkosh në shtëpi tek ai çdo natë dhe të jesh pranë tij çdo ditë. Kjo është diçka që unë mendoj se më ka lejuar të jem një lojtar më i mirë, sepse nuk marr fitore dhe humbje në shtëpi. “

E RRADHES

Knicks vizitojnë Utah Jazz të Martën.

Trail Blazers pret të hënën Oklahoma City Thunder.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu