Julius Randle duke vozitur në buzë kundër Mbretërve
Julius Randle duke vozitur në buzë kundër Mbretërve

Vera e vitit 2019 supozohej të ishte një kohë për të ndryshuar ekskluzivitetin Nike. Kishte emra të mëdhenj kudo në agjensinë e lirë dhe tregun tregtar, përfshirë këtu Kawhi Leonard, Kevin Durant, Kyrie Irving, Anthony Davis, Kemba Walker, Jimmy Butler, Russell Westbrook, dhe vazhdimisht me emra të shkëlqyeshëm për marrjen.

Me siguri të paktën njëri prej tyre do të përfundonte me Knicks, apo jo?

Apo jo

Ndërsa Knicks u përfol se kishin interes për pothuajse çdo emër të madh atë verë, ekipi vërshoi në uljen e një ylli, dhe në vend të kësaj synoi të nënshkruante agjentë të lirë të nivelit të dytë me kontrata më të shkurtra, më miqësore për ekipin.

U bë më fitimprurëse e atyre marrëveshjeve Julius Randle, ndërsa Knicks e nënshkruan atë në një marrëveshje tre-vjeçare me vlerë afërsisht 63 milion dollarë.

Randle vendosi numra të mirë për një skuadër të keqe të Knicks në 2019-20, por ai e ka çuar lojën e tij në një nivel të ri këtë vit, duke e bërë tani një kohë perfekte për të zhytur thellë në atë që Randle ka menduar për Knicks

Ajo që Randle bën mirë

Duke parë vetëm statistikat nga sezoni i kaluar, Randle pati një sezon të mirë debutues me Knicks, mesatarisht 19.5 pikë, 9.7 kërcime dhe 3.1 asistime. Por Knicks ishin një skuadër e keqe, duke përfunduar 21-45, dhe ata ishin më shpesh të shkëputur nga fundi sulmues, dhe Randle bëri pjesën më të madhe të punës së tij vetëm duke bërë pazar në korsi ose duke tërhequr kontakt ose duke detyruar goditje të ashpra.

Por nën drejtimin e Tom Thibodeau, Randle duket si një lojtar i ri. Ai ende i pëlqen të marrë topin në majë të çelësit dhe të ngarkojë korsinë, por ai ka qenë më i gatshëm se kurrë për të gjuajtur topin për të hapur gjuajtës në vend që të detyrojë një vështrim të kontestuar. Thibodeau e ka quajtur Randle the Knicks ‘motorin’ sepse ofendimi shpesh ka kaluar përmes veteranit sulmues, dhe ndërsa ai shkon, shkoni edhe Knicks.

Randle aktualisht është duke luajtur në një nivel All-Star dhe duke vendosur numrat më të mirë të karrierës në të gjithë bordin me 22.5 pikë, 11.3 kërcime dhe 6.0 asistime për ndeshje. Randle aktualisht është një nga vetëm pesë lojtarë në NBA mesatarisht të paktën 20 pikë dhe 11 kërcime për ndeshje, duke u bashkuar Joel Embiid, Nikola Vucevic, Nikola Jokic, dhe Domantas Sabonis. Dhe në mesin e këtij grupi, 6.0 asistime të Randle renditen të dytët pas 9.3 asistimeve të Jokic për garë.

Me fjalë të tjera, nuk ka pothuajse askush në të gjithë NBA-në që vendos llojin e numrave të mirë-rrumbullakosur që Randle është tani.

Ai gjithashtu thjesht duket se po luan me pak më shumë finesë në lojën e tij. Ai erdhi në sezon në një formë të pabesueshme dhe kushtëzimi i tij i përmirësuar është dukur se e ndihmon atë të krijojë hapësirë ​​për veten e tij si në mes të rrezes ashtu edhe përtej harkut, pasi ai nuk po mbështetet vetëm në përdorimin e trupit të tij poshtë për të arritur një distancë të afërt të shtëna. Ai ka qenë më i gatshëm të tërhiqet për një kërcyes dhe ai ka shënuar përqindjen e tre pikëve nga vetëm 27.7 përqind vitin e kaluar në 35.6 përqind këtë sezon.

Ai gjithashtu ka marrë rolin e tij udhëheqës dhe ka kandiduar me të. Ka pasur disa, përfshirë autorin e këtij artikulli, i cili mendoi se çështja më e mirë për Randle ishte të hiqte vlerën e tij tregtare përpara afatit, i cili shpresonte të hapte një hapësirë ​​për një rishtar si Obi Toppin të fillosh. Dhe ndërsa vlera e Randle padyshim që po hidhet tani, është pothuajse e vështirë të shihet

Hapësirë ​​për përmirësim

Difficultshtë e vështirë të jesh kritik ndaj Randle tani, pasi ai po bën gjithçka që i kërkohet brenda sistemit të Thibodeau. Por ka disa fusha për të zgjedhur.

E para është prirja e Randle për ta kthyer topin. Pas mesatarisht 3.0 xhiro për ndeshje sezonin e kaluar, Randle ka parë që numri rritet në 3.4 xhiro për ndeshje këtë sezon. Tani, qasja optimiste do të ishte të thuhej se një numër i shtuar qarkullimi pritet duke pasur parasysh sa Randle ka qenë duke trajtuar topin dhe duke orkestruar sulmin gjatë këtij sezoni. Megjithatë, 3.4 kthimet e tij për ndeshje janë më të mirat në ekip, me Elfrid Payton duke qenë i radhës në listë me 2.1 për konkurs.

Zona tjetër është mbrojtja dhe problemet e gabuara, të cilat shkojnë dorë për dore. I renditur në 6 këmbë-8, 250 paund, Randle është i vogël për një katër të vërtetë në NBA, por ai është gjithashtu shumë më i rëndë se shumica e tresheve rreth NBA sot. Si rezultat, ka raste kur Randle u jep shumë lartësi poshtë lojtarëve më të gjatë, dhe raste kur ai nuk ka shpejtësinë për të dalë për të mbrojtur shtrirjet e varura rreth vijës prej tre pikësh.

Në secilin skenar ku Randle mundet, ai shumë mirë mund të duhet të kryejë një faull për t’u përpjekur të ndalojë shportën. Randle drejton Knicks me një mesatare prej 3.5 faullesh personale në lojë. Nuk ka shumë gjëra që ai mund të bëjë në lidhje me të, përveç ndoshta mund të përpiqet të punojë në shpejtësinë e tij anësore për të dalë në perimetër më shpejt dhe për të qëndruar me lojtarët që e përplasin drejt shportës.

Por përsëri, këto janë thjesht gjëra të këqija në atë që ka qenë një fillim i jashtëzakonshëm i sezonit për veteranin.

Gumëzhima në Randle

Nga një skaut i NBA, përmes Ian Begley të SNY:

Mënyra se si ai reagon ndaj vëmendjes shtesë është si nata dhe dita. Vitin e kaluar, ai po përpiqej ta sulmonte vetë. Këtë vit, krejt e kundërta … Duajeni mënyrën se si ai bën duke lexuar dhe duke gjetur rekreativë. Përzgjedhja e gjuajtjes është shumë më e mirë … Unë e di që ata e duan formën në të cilën ai erdhi (në kampin stërvitor) dhe kjo tregon – veçanërisht për mbrojtjen … Kredia për (Randle) për rregullimin e asaj që shkoi keq sezonin e kaluar. Kreditoni Knicks dhe Thibodeau për vendosjen e tij në vendet e duhura … Lindja është e mbushur me njerëz, por ai duket si një All-Star.

Pikëpamje

Randle erdhi në këtë sezon në një formë të mrekullueshme, i vendosur për të provuar se ai nuk ishte vetëm një pasuri që Knicks mund ta përdornin në një tregti për të ndihmuar në rindërtimin e tyre, por që ai vetë është një pjesë e madhe e kësaj rritjeje drejt madhështisë.

Në sistemin e Thibodeau, Randle ka marrë përgjegjësi shtesë, dhe ai ka qenë gjithçka që tifozët e Knicks mund të shpresonin. Ai po bën një double-double çdo natë dhe regjistroi një monster triple-double kundër Cavs më 29 dhjetor kur shkoi për 28 pikë, 12 kërcime dhe 11 asistime në një fitore të Knicks.

Ka pasur edhe gjashtë ndeshje të tjera këtë sezon ku Randle ka ardhur brenda tre asistimeve të triple-dysheve, së fundmi kundër Golden State kur ai shkoi për 16 pikë, 17 kërcime dhe nëntë asistime.

Përmes 19 ndeshjeve, sezoni i Knicks ka qenë i nxehtë dhe i ftohtë, por në 8-11 ata aktualisht qëndrojnë vetëm një gjysmë loje në garën e playoffit në Konferencën Lindore.

Knicks nuk janë një ekip pretendent për kampionatin në këtë pikë, por ata të paktën kanë atë që duhet për të bërë play-off. Dhe Randle do të vazhdojë të jetë “motori” që do t’i çojë Knicks më afër aty ku duhet të jenë si skuadër.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu