Një Final i NBA i një tregu të vogël nuk bëri shumë për të dëmtuar kampionatin në departamentin e vlerësimeve.

Milwaukee Bucks‘Fitorja në Lojën vendimtare 6 të Finaleve të NBA mesatarisht 12.5 milion shikues dhe arriti kulmin në 16.5 milion shikues nga 11: 30-11: 45 pasdite ET, ESPN njoftoi të mërkurën.

Këto shifra përfaqësojnë një rritje prej 50 përqind krahasuar me vitin e kaluar – së bashku me një natë prej 50 pikësh nga Giannis Antetokounmpo dhe fundin e një thatësire 50-vjeçare të titullit për Bucks – dhe ndeshjen më të shikuar të serisë.

Vlerësimet e Finaleve të NBA rriten nga 2020, ende poshtë nga 2019

E gjithë finalet mesatarisht 9.9 milion shikues, 32 për qind më shumë nga Finalet e NBA-së të vitit të kaluar. Ndërsa ato Finale paraqitën ekipin dhe lojtarin e NBA-së në Los Angeles Lakers, i gjithë playoff-i u mundua dukshëm në departamentin e vlerësimeve për shkak të një numri faktorësh – veçanërisht koha e serialit, i cili duhej të konkurronte me futbollin NFL dhe bazat e tjera të televizionit të vjeshtës.

Per Sport Media Watch, seritë Bucks-Suns ishin akoma poshtë 38 përqind në vlerësime dhe 33 përqind në shikueshmëri kundër Finalet e NBA 2019 midis Golden State Warriors dhe Toronto Raptors, megjithëse seria paraqiti pesë ndeshjet më të shikuara të NBA që nga viti 2019. John Ourand i Gazetës së Biznesit Sportiv gjithashtu raporton se i gjithë playoff-i i NBA ishte mesatarisht 3.96 million shikues për 85 ndeshje në ABC, TNT, ESPN dhe NBA TV, me 18 përqind krahasim me 2019.

Dhe, sigurisht, seria u gllabërua plotësisht në tregjet e ekipeve që garonin për titullin. Ndeshja 6 vendosi rekorde 25-vjeçare të vlerësimeve në të dy tregjet Milwaukee (vlerësim 41,5) dhe Phoenix (vlerësim 25,9), për ESPN.

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu