Diellët Feniks tani janë skuadra më e fundit e NBA që merret me çështjet e gjurmimit të kontakteve në lidhje me pandeminë e koronavirusit dhe ndeshjen e tyre të mërkurën kundër Atlanta Hawks u thirr nga kampionati pasi u mësua se ata nuk do të kishin lojtarë të mjaftueshëm të pastruar për të marrë pjesë.

Kjo ishte ndeshja e tretë në orarin e së mërkurës për t’u thirrur, duke iu bashkuar Utah në Washington dhe Orlando në Boston. Kjo gjithashtu shënon herën e dytë radhazi që një ekip hasi në probleme pasi luajti në Uashington; të Miami Heat humbi tetë lojtarë për çështje të lidhura me COVID pas lojës së tyre rrugore kundër Magjistarëve të Shtunën.

” Jo ideal, ” roje Hawks Kevin Huerter postoi në Twitter, menjëherë pasi u njoftua shtyrja e lojës në Phoenix.

Shtyrja e Hawks-Suns ishte e gjashta në kampionat që nga e diela, dhe e shtata në përgjithësi këtë sezon për shkak të problemeve me virusin. Suns, Hawks, Heat, Wizards dhe Philadelphia 76ers janë midis ekipeve që merren me zbrazjen e konsiderueshme të listave ditët e fundit për shkak të testeve pozitive, gjurmimit – që tregon nëse dikush ka qenë në një kontakt të pasigurt me një person që ka rezultuar pozitiv – ose te dyja.

Mbetet shumë e mundur që më shumë lojëra mund të duhet të shtyhen.

Phoenix ka ndeshje në shtëpi që vijnë kundër Golden State të Premten dhe Indiana të Shtunën, dhe Uashingtoni është planifikuar të shkojë në Detroit të Premten. Celtics shpresojnë të presin Magjinë të Premten në ndeshjen e dytë të asaj që synohej të ishte një seri me dy lojëra; nëse ajo lojë do të ndodhte, do të ishte gara e parë e Bostonit brenda një jave të plotë.

“” Unë mendoj se gjëja më e madhe është, padyshim që ne duam të jemi të sigurt, së pari dhe më e rëndësishmja, por ne duam të kuptojmë se si mund ta bëjmë atë, “tha mbrojtësi i nxehtësisë Duncan Robinson. “Sepse kohët e fundit, unë mendoj se ndoshta gjëja më e madhe me të cilën kemi luftuar të gjithë është pasiguria,” Kush po luan? Kush eshte jashte Cfare po bejme? Çfarë është ky protokoll? Cili është ai protokoll? ‘ Pra, kjo ka qenë zhgënjyese, por të gjithë po e kalojnë atë. “

Të martën, liga dhe Shoqata Kombëtare e Lojtarëve të Basketbollit lëshuan rregulla të azhurnuara që do të jenë në fuqi për “” të paktën dy javët e ardhshme “, duke kërkuar që lojtarët dhe stafi i ekipit të qëndrojnë në rezidencat e tyre kur janë në tregjet e tyre të shtëpisë dhe të ndalohen nga duke lënë hotelet e tyre kur janë në rrugë – me përjashtime kryesisht për praktika dhe lojëra.

Masat shtesë tani përfshijnë kufizimin e takimeve të ekipit para lojërave në dhomat e zhveshjes në 10 minuta, me vërejtjen shtesë që të gjithë duhet të mbajnë një maskë. Rregullat e mbajtjes së maskave në zonat e stolit gjatë ndeshjeve janë forcuar gjithashtu.

Lojërat e shtyra ka të ngjarë të ri-planifikohen në gjysmën e dytë të sezonit. Lidhja ka lëshuar vetëm oraret deri më 4 Mars, duke thënë në fillim të këtij sezoni se pjesa e dytë do të përfshijë gjithashtu “çdo lojë të shtyrë … që mund të shtohet në mënyrë të arsyeshme në orarin e pjesës së dytë”.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu