Gjatë tre tremujorëve të parë, dukej si Golden State Warriors ishin në rrugën e tyre për të fituar një tela më tela Toronto Raptors të dielën natën në Chase Center.

Sidoqoftë, një rikthim i furishëm i udhëhequr nga Kyle Lowry fshiu një avantazh të tremujorit të katërt me 15 pikë për Warriors. Sulmi i Lowry i dha epërsinë Raptors me 3:22 të mbetur në lojë. Lowry dhe Fred VanVleet tregtuan kova me të Steph Curry, Kent Bazemore dhe Damion Lee deri në posedimin përfundimtar.

Me Curry të korrelazuar në mbrojtje, Damion Lee kishte topin në duar me mundësinë për të fituar ndeshjen për Golden State me katër sekonda të mbetura në orë. Lee bëri një faull me Lowry duke e ruajtur atë, duke i dhënë rojtarit të Golden State dy gjuajtje të lira.

Lee varrosi të dy përpjekjet për gjuajtje të lira për t’i dhënë Golden State epërsinë me një pikë vetëm disa sekonda të mbetura. Mbrojtja e ngushtë nga Warriors detyroi një goditje të fortë nga Pascal Siakam, duke vulosur fitoren e Golden State, 106-105.

Përmes @NBCSWarriors në Twitter:

Warriors do të ketë mundësinë për të përfunduar shtëpinë e tyre me shtatë ndeshje në një varg fitues me Indiana Pacers në qytet të Martën në 7:30 pasdite PST.

Këtu janë tre gjëra për të ditur nga fitorja e Golden State ndaj Raptors.

Natë e rrallë e ftohtë e të shtënave nga Steph Curry

Ishte një natë e lirë për Steph Curry, por sa keq ishte? Lojtari më i vlefshëm dy herë, shënoi 10 pikë në një gjuajtje të ulët në karrierë 2-të-16 nga fusha me nëntë borde dhe gjashtë asistime në 38 minuta. Garda e gjuajtjes së ashpër përfundoi ndeshjen 1-e-10 nga përtej harkut. Sipas ESPN Stats & Info, goditja 2-nga-16 e Curry nga fusha është barazuar për më të keqen nga një lojtar i Warriors i cili mori 15 përpjekje për shënjestër në një lojë gjatë 20 sezoneve të fundit. Përmes @ESPNStatsInfo në Twitter: https://twitter.com/ESPNStatsInfo/status/1348483571485433856?s=20 Konkursi i së Dielës u bë ndeshja e parë gjatë gjithë sezonit ku Curry nuk duhej të shënonte së paku 30 pikë për Warriors që të largoheshin nga arena me një fitore. Pasi shënoi sezonin e tij të mëparshëm të ulët me vetëm 13 pikë kundër Los Angeles Clippers, Curry u përgjigj me 38 pikë dhe një sezon të lartë nëntë 3-pikë në garën vijuese. Gjashtë herë All-Star do të ketë një mundësi për të korrigjuar betejat e tij për gjuajtje të Martën kundër Pacers.

Fituesi i dytë i lojës Damion Lee

Ndërsa Curry dhe James Wiseman shpesh kanë vjedhur titujt kryesorë të Golden State Warriors në fillim të sezonit, Lee ka regjistruar në heshtje një palë fitues të lojërave përmes 10 konkurseve. Para gjuajtjeve të lira të së Dielës, Lee erdhi në ndihmë me një tre-tregues heroik fitues të lojës kundër Detroit Pistons në zhurmë. Kundër Raptors, Lee regjistroi 13 pikë në 4-të-7 gjuajtje nga fusha me dy kërcime dhe asistime dhe një vjedhje në 15 minuta. Me Curry duke luftuar për të gjetur pjesën e poshtme të rrjetës, Lee siguroi Golden State me gjuajtje shumë të nevojshme në distancë. Produkti Drexel splasi një treshe me 3-pikë në gjashtë përpjekje nga përtej harkut. Përmes @ NBA në Twitter: https://twitter.com/NBA/status/1348456251399819265?s=20

Andrew Wiggins vazhdon lojën solide

Me Curry të ftohtë, anëtarëve të tjerë të Luftëtarëve iu desh të rritnin hapat për të mbijetuar kundër Raptors. Andrew Wiggins iu përgjigj ziles. Wiggins vazhdoi vargun e tij të qëndrueshëm të shënimeve me 17 pikë në gjuajtjet 7 nga 17 nga fusha. Ish-zgjedhja e përgjithshme nr. 1 shtoi katër asistime dhe dy bllokime. Performanca e Wiggins kundër Raptors ishte ndeshja e tij e tetë radhazi duke shënuar 15 ose më shumë pikë. Së bashku me shënimin e tij të vazhdueshëm, Wiggins bëri një ndikim në mbrojtjen mbrojtëse të dyshemesë. Produkti Kansas rrëshqiti katër blloqe kundër Raptors në 34 minuta. Wiggins vazhdoi të shfaqej në mbrojtje, duke mbrojtur një gamë të gjerë të Raptors gjatë gjithë lojës. Në fund të konkursit, Kerr madje vendosi të ngjiste Wiggins në Lowry të nxehtë. Në posedimin përfundimtar të garës, mbrojtja e ashpër nga Wiggins detyroi një kërcyes të vështirë nga Siakam në zhurmë. Përmes @Tomapapa në Twitter: https://twitter.com/Tomapapa/status/1348483885697355776?s=20

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu