Çdo javë gjatë sezonit NBA 2020-21, ne do të zhytemi më thellë në tre prej historive më të mëdha të kampionatit në një përpjekje për të përcaktuar nëse trendet bazohen më shumë në fakt apo trillimet që ecin përpara.

[Last week: The Stephen Curry experience, Knicks magic and decision time for the Wizards]

Pavarësisht nëse është ofruar apo jo korniza aktuale e një tregtie, Houston Rockets mund të kishte marrë Ben Simmons nga Filadelfia 76ers për James Harden në vend të Viktor Oladipo dhe një Brooklyn Nets draft bonanza. Kjo është mjaft e vërtetuar në këtë pikë. Unë do të anoja drejt marrjes së Simmons, një talent 24-vjeçar All-NBA dhe Gjithë-Mbrojtës i nënshkruar deri në vitin 2025, sepse ai është ai që shpresoni të gjeni me zgjedhjet.

Ndoshta menaxheri i përgjithshëm i Rockets Rafael Stone dëshironte më shumë. Ndoshta ish shefi i tij dhe presidenti aktual i Sixers, Daryl Morey nuk ishte i kënaqur të takonte çfarëdo që Stone e konsideronte si një paketë me vlerë të barabartë me ofertën e Nets. Pavarësisht, Morey mund të ecë përpara, duke shitur ekipin e tij në nocionin që i qëndroi besnik deklarata e muajit të kaluar: “Ne nuk jemi duke tregtuar Ben Simmons – ai është një pjesë e rëndësishme e së ardhmes sonë.”

Se Morey nuk e përmbushi çmimin e raportuar të Tyrese Maxey dhe/ose Matisse Thybulle në krye të Simmons është të paktën një miratim i listës aktuale si një që nuk ka nevojë për tundje.

Joel Embiid ka qenë një kandidat i hershëm për MVP për Philadelphia 76ers.  (Tim Nwachukwu / Getty Images)
Joel Embiid ka qenë një kandidat i hershëm për MVP për Philadelphia 76ers. (Tim Nwachukwu / Getty Images)

Dhe kthimet e hershme këtë sezon janë prova e tij mbështetëse. Sixers janë 8-4 në përgjithësi, barazuar për të dytin në Konferencën Lindore, 8-1 kur të dy Simmons dhe Joel Embiid janë në formacion dhe 7-0 me një formacion fillestar që gjithashtu përmban Tobias Harris, Danny Green dhe Seth Curry. Kjo njësi me pesë veta po tejkalon kundërshtarët me një dajak 16.6 pikë për 100 posedime, sa tingëllon në mënyrë fyese ashtu edhe në mbrojtje.

Pavarësisht se kush është në dysheme me Simmons dhe Embiid, ata po godasin kundërshtarët me dy shifra për 100 posedime – një azhurnim masiv nga sezoni i kaluar, kur diferenca ishte pothuajse e papërfillshme. Shumë meritë i jepet Morey për rregullimin e shpejtë të problemeve të qitjes në Filadelfia me shtimet jashtë sezonit të Green dhe Curry. Edhe nëse Sixers po konvertohen pak më keq nga distanca se sezonin e kaluar, kërcënimi është real.

Shpërndarja e shtënë në përgjithësi është pak më e mirë, dhe ka vend për përmirësim. Ata ende renditen në top 10 në përpjekjet e mesit. Dallimi më i madh ka qenë performanca e përmirësuar e Embiid dhe Harris, të dy kanë qenë mjaft efikas këtë sezon. 325.8 pasimet e Filadelfias për çdo ndeshje e udhëheqin kampionatin me një diferencë të madhe këtë sezon dhe shumë herë vetëm të ndjehesh sikur një pjesë më e madhe e veprës është e mjaftueshme për të rritur angazhimin në atë fund. Kjo është një dëshmi e ndikimit kulturor të trajnerit të ri Doc Rivers.

Tavani për Sixers ka qenë gjithnjë tepër i lartë – si kampionët e Konferencës Lindore të lartë – dhe kjo mund të jetë akoma e paarritshme, veçanërisht tani që Nets kanë Harden, por ato janë shumë më afër.

Përcaktimi: Fakt

Kreu që flet ESPN Stephen A. Smith thotë shumë gjëra ndezëse, kështu që unë kam një tendencë ta rregulloj kur ai thotë diçka të tillë, “Kyrie Irving duhet të pensionohet, “Sepse ai nuk” dëshiron të luajë basketboll mjaft keq “. Unë nuk pretendoj të di se sa besim i japin shikuesit e shfaqjes së tij absolutistit të tij.

Megjithatë, kjo është një ndjenjë e ndarë nga të paktën një nga kolegët e tij, ish shoku i skuadrës së Irving, Kendrick Perkins, i cili lëshoi ​​ultimatumin e tij këtë qershor të kaluar: “Nëse do të bësh një qëndrim, bëje ose mos fol për të.

Irving, pothuajse 29 vjeç, ka shfaqur mundësinë e daljes në pension në “në fillim të mesit të viteve ’30, “Duke i thënë Tim Bontemps nga ESPN në nëntor 2018,” Unë e dua vetë basketbollin. Por gjithçka që vjen me të? Për mua nuk ka shumë rëndësi, për sa i përket jetës sime. Më pëlqen loja, më pëlqen të jem me shokët e mi të skuadrës, duke luajtur çdo ditë. ”

Por çfarë po bëjmë këtu? Ne po i tregojmë dikujt nëse dhe kur dhe si dhe pse duhet të pensionohet? Ndal Vetëm ndalo. Kam kohë që jam hequr dorë nga përpjekjet për të përcaktuar se çfarë po mendon Irving. Unë kurrë nuk jam plotësisht i sigurt se ai madje e di. Dhe kjo është në rregull! Ai nuk ka nevojë ta dijë. Edhe lojtarët e NBA-së lejohen të kuptojnë jetën.

Patjetër që ata paguhen shumë për të kryer punën e tyre. Kjo është një marrëveshje midis Irving dhe Nets se ata janë plotësisht të aftë ta kuptojnë vetë. Ai mund të justifikohet. Ai mund të gjobitet. Ai madje mund të ndalohet përkohësisht të ribashkohet me ekipin për shkelje të protokolleve të shëndetit dhe sigurisë. Mosarritja për të njoftuar punëdhënësin e tij për një mungesë të zgjatur nuk është një pamje e shkëlqyeshme, por ai duket se është i përgatitur të përballet me pasojat.

Ndoshta kërcënimi i një kryengritje në Kapitolin e SHBA e acaroi Irving. Ndoshta ai është i pakënaqur me përgjigjen nga pronarët e ekipit NBA për padrejtësinë sociale. Ndoshta jeta e izoluar në një pandemi është një ari. Ndoshta burrit i duhej thjesht një pushim i shëndetit mendor. Dhe mbase festimi i ditëlindjes së motrës së tij ishte një pushim i mirëpritur nga pesha e të gjithave, rreziqet e COVID-19 të dënoheshin. Unë nuk e di, ti nuk e di, kështu që le të mos pretendojmë se e bëjmë.

Supozoj se Irving do të kthehet dhe ai do të jetë i përgatitur të luajë basketboll në nivelet më të larta kur të kthehet. Supozoj se ai do të japë një shpjegim. Dhe gjithashtu supozoj se publiku do të jetë i pakënaqur me shpjegimin e tij, sepse do të jetë i mbështjellur me zhargonin e tij. A mund të pensionohet? Sigurisht E gjitha është mirë. Ai dhe Nets do ta zgjidhin atë. Nuk na takon neve të vendosim se çfarë duhet të bëjë Irving me pjesën tjetër të karrierës së tij në basketboll.

Këto janë kohëra të egra në të cilat po jetojmë, dhe të gjithë meritojnë një pushim prej tyre, përfshirë lojtarët e NBA.

Përcaktimi: Fiksi

Jerami Grant është një All-Star

Kur menaxheri i përgjithshëm i vitit të parë Detroit Pistons Troy Weaver hodhi 60 milion dollarë te Jerami Grant dhe me sa duket nënshkroi çdo njeri të madh në dispozicion në agjensi falas, ai u tall me të. Epo, të paktën një nga ato vendime është provuar i gabuar gjatë muajit të parë të sezonit: Duke sfiduar shanset, duke luajtur sezonin e tij të shtatë në një ekip të katërt të ndryshëm, Grant është ngjitur diku në kufi me statusin e elitës.

Duke ruajtur efikasitetin e tij të lartë të shënimit nga tre vitet e mëparshme (58.6 përqind e vërtetë e gjuajtjes), 26-vjeçari ka më shumë se dyfishuar mesataren e tij të shënuar nga sezoni i kaluar, duke arritur në 24.8 pikë për lojë, dhe ai po poston mesatare të larta në karrierë në kërcime (6.0), asistime (1.8) dhe bllokime dhe vjedhje të kombinuara (2.2).

Trajneri i Pistons, Dwane Casey ia ka dorëzuar Grant një pjesë të konsiderueshme të veprës së tij. Ai u rendit i shtati në shkallën e përdorimit midis lojtarëve rrotullues në Denver Nuggets sezonin e kaluar – kuptohet prapa Nikola Jokic dhe Jamal Murray, por edhe prapa Paul Millsap – dhe ai tani është i dyti pas ish MVP Derrick Rose, duke përdorur më shumë se një të katërtën e zotërimeve të Detroit në 10 minuta më shumë në lojë.

Grant po merr topin dhe po e trajton atë dy herë më shpesh sesa ai në Denver. Ai ishte kryesisht një valvul sigurie për Nuggets dhe është ende efektiv në atë rol për Pistons, por Kejsi po zhvillon një ton më shumë lojëra për të si brenda ashtu edhe jashtë topit. Grant tashmë ka drejtuar më shumë shfaqje zgjedhjeje se sa bëri të gjithë sezonin e kaluar dhe ka parë një ngjitje korresponduese të pasurive që vijnë nga ekranet. Besimi që ata kanë treguar tek ai me rritjen e mundësive pasi një opsion kryesor gjysmë gjykate ka përkthyer në një efikasitet më të madh.

Katër ndeshjet e tij të para – kundër Minesotës, Cleveland, Atlanta dhe Golden State – mund të ishin shpjeguar si një rresht i nxehtë, por ai që atëherë është përballur me Milwaukee tri herë, Boston dy herë, Phoenix dhe Utah pa asnjë rrëshqitje në prodhimin e tij. Në gati 40 minuta drejtpërdrejt përballë Khris Middleton, Giannis Antetokounmpo dhe Jaylen Brown – të gjithë mbrojtës të cilësisë – ai ka shënuar 50 pikë në 41 gjuajtje. Asnjë mirazh.

Sigurisht, Pistons tani janë 2-9, pronarë të rekordit më të keq në NBA, dhe kjo do të komplikojë rastin e tij All-Star. Mos harroni, Bradley Beal mesatarisht 30 pikë në natë sezonin e kaluar dhe nuk arriti të bënte prerje sepse Washington Wizards i tij ishte mizor. Dhe Lindja është po aq e ngarkuar me talent sa ka qenë për një kohë të gjatë.

Antetokounmpo, Middleton, Embiid, Simmons, Jimmy Butler, Jayson Tatum, Domantas Sabonis, Trae Young, Bam Adebayo, Kyle Lowry dhe Pascal Siakam ishin të gjithë All-Stars 2020 dhe do të thonë fjalën e tyre. Shtoni në përzierje Beal, Brown, Harden, Kevin Durant, Kyrie Irving, Gordon Hayward, Russell Westbrook, Zach LaVine, Malcolm Brogdon dhe të tjerët që me siguri po i harroj. Nëse Grant e mban këtë ritëm, ai do të jetë në një grup të skajshëm me djem si LaVine dhe Brogdon, që do të thotë se ka të ngjarë të duhet të vendoset për lojtarin më të përmirësuar.

Përcaktimi: Fiksi

– – – – – – – –

Ben Rohrbach është një shkrimtar i stafit për Yahoo Sports. Keni një këshillë? Dërgoni me email në rohrbach_ben@yahoo.com ose ndiqeni atë në Twitter! Ndiqni @brohrbach

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu