Filadelfia 76ers roje i vitit të dytë Matisse Thybulle ka vazhduar të bëjë një ndikim të madh në parket në fund të mbrojtjes. Kurdoherë që ekipi ka nevojë për një shkëndijë, ata do të kthehen te Thybulle dhe do t’i kërkojnë atij ose të mbyllë një shënues kundërshtar ose të drejtojë zonën e tyre.

Mbrojtja e zonës ka qenë diçka në të cilën trajneri Doc Rivers është kthyer në raste të caktuara me shembullin e fundit në fitoren e së mërkurës ndaj Houston Rockets. Thybulle e filloi në vend të Ben Simmons të sëmurë dhe ai bëri një punë të jashtëzakonshme në majë të zonës dhe ai tërhoqi më shumë lavdërime nga shokët e tij të ekipit.

“Coolshtë mirë”, tha Thybulle të Premten. “Unë nuk do të thoja as që jam si drejtuesi i zonës, ndjehem sikur të gjithë shkojmë larg njëri-tjetrit. Zonat janë kaq të vështira në kampionat, vetëm bazuar në ndryshimet e rregullit midis kolegjit dhe NBA dhe ne me të vërtetë thjesht duhet të luajmë me njëri-tjetrin. Unë mendoj se djemtë në këtë pikë thjesht e dinë forcën time, kështu që ata më bëjnë komplimente në një mënyrë në zonën që më ndihmon t’i shfaq ato. Në të njëjtën mënyrë, përpiqem të bëj të njëjtën gjë për ta. ”

Ajo që Thybulle është me të vërtetë i mirë është të luajë korsitë e kalimit dhe të përdorë gjatësinë dhe instiktet e tij mbrojtëse për të qenë në gjendje të shqetësojë kundërshtarët. Për shkak të asaj aftësie, ai do të luajë bixhoz shumë më tepër dhe duket se është në gjendje ta bëjë këtë në një zonë më shpesh sesa një burrë.

Sidoqoftë, ai nuk do të thoshte se po luan kumar më shumë. Justshtë vetëm përfitimi i skemës.

“Unë mendoj se vetëm në një zonë mund të rrezikoni që nuk mund të ndërmerrni tek një burrë”, shpjegoi ai. “Unë mendoj se bixhozet e mia thjesht shfaqen pak më ndryshe. Unë jam padyshim, mendoj, më komod se shumica e njerëzve në zonë, por, nuk do të thoja që po luaj kumar më shumë pasi jemi duke luajtur zonë. “

Pjesa mahnitëse është, Thybulle bëri pikërisht dy të shtëna të Mërkurën dhe i bëri të dyja, por ai bëri një ndikim kaq të madh në mënyra të tjera. Rivers dëshiron që ai të bëjë gjëra jashtë topit sesa të përqendrohet në shënimin ose diçka të tillë.

“Kryesisht flisja vetëm për të qenë më dinamik”, përfundoi ai. “Ashtu si një ekran si dhe si një prestar dhe pastaj vetëm duke vazhduar vetëm hapësirën në dysheme dhe duke zbuluar për 3s dhe pastaj duke u përpjekur për të marrë në tranzicion. Siç thashë, pjesa më e madhe ka qenë thjesht një lojtar më dinamik nga topi. ”

Sixers do të presë Chicago Bulls të Premten para se të nisë përsëri në rrugë për t’u përballur me Toronto Raptors dy herë në Tampa duke filluar të Dielën.

Ky post fillimisht u shfaq në Wire Sixers! Na ndiqni Facebook!

Të ngjashme

Paraqitja e lojës Sixers vs Bulls: Si të shikoni, kanal televiziv, koha e fillimit

Doc Rivers reagon ndaj Paul Reed që fiton Lojtarin e Javës në G League

Njeriu i madh i yjeve të Sixers, Joel Embiid votoi si startues i All-Star për 2021Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu