Mes krizës së motit të ftohtë që ka kapur shtetin, me bazë në Teksas Dallas Mavericks dhe Houston Rockets takohemi të Premten në Hjuston.

Ngrirja e temperaturave dhe mungesa e energjisë që rezultoi detyroi shtyrjen e lojës së planifikuar të Mavericks të Mërkurën kundër Detroit.

“Gjëja e rëndësishme është të punojmë për të gjitha ato – gjithmonë duke shpresuar për më të mirën, por duke qenë gati për më shumë surpriza,” tha trajneri i Dallas Rick Carlisle, për Mavs.com. “Ne të gjithë papritmas kemi pasur dy situata ultra-të jashtëzakonshme me një pandemi në të gjithë botën dhe më pas një ngrirje të papritur.”

Shtyrja e së mërkurës u dha Mavericks një pushim të paparashikuar, pesë-ditor midis lojërave. Në daljen e tyre të fundit, një humbje 121-118 ndaj Portland më 14 Shkurt, Luka Doncic shënoi 44 pikë, por humbi një vështrim të hapur në tre-pikëshin e mundshëm, lidhës të lojës në sekondat në rënie.

“Nëse ai do ta kishte atë goditje nëntë herë, unë mendoj se do ta bënte atë nëntë herë me radhë,” tha Carlisle në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes.

Doncic vjen në garën e së Premtes mesatarisht 29.1 pikë, 9.4 asistime dhe 8.6 kërcime për ndeshje, të gjitha ngritjet e skuadrës. E diela shënoi ndeshjen e tij të dytë radhazi duke shënuar të paktën 44 – ai postoi 46 pikë në 12 shkurt kundër New Orleans – dhe ndeshjen e tretë me 42 pikë plus në pesë të fundit të Dallas.

Donçiç shënoi 42 pikë më 6 shkurt kundër Golden State.

Në dy ndeshjet e mëparshme me Houston këtë sezon, Doncic shënoi dhe bëri më shumë asistime (33 pikë, 11 asistime) sesa mesatarja e tij në një fitore më 4 janar dhe u mbajt nën ato shënime në humbje (26 dhe tetë).

Rockets do të synojnë të ngadalësojnë Doncic të Premten, ndërsa kërkojnë gjithashtu të kapin një trung me shtatë lojëra.

Kriza e motit dhe e energjisë në Teksas deri më tani nuk kanë ndikuar në orarin e Hjustonit. Rockets përfunduan një lojë me tre ndeshje, Coast Coast të Mërkurën me një humbje 118-113 në Filadelfia.

Houston e bëri garën e së Mërkurës konkurruese, pavarësisht se dha 69 pikë në pjesën e parë dhe zvarritet me 26 pikë në ndërprerje.

“Mënyra se si ne po luanim në pjesën e parë ishte e papranueshme – e padrejtë ndaj vetvetes, e padrejtë ndaj të gjithëve – dhe ata kishin një vendim për të bërë sa i përket profesionalizmit tonë, lojës sonë në përgjithësi mungesadaizike”, tha trajneri i Rockets Stephen Silas në postgame e tij konference per shtyp. “Në mënyrë të pabesueshme zhgënjyese në pjesën e parë, duke ecur përreth, duke mos mbrojtur, duke mos bërë gjërat që duhet të bënim. Unë i sfidova ata që të ishin më të mirë dhe ata ishin.”

Gjatë rreshtit aktual të humbjeve, Houston ka lejuar 118.7 pikë për ndeshje. Në tre nga shtatë humbjet, Rockets nuk arritën të shënojnë 100 pikë.

Mungesat e ndryshme nga formacioni kanë kontribuar në betejat e fundit të Houston. Christian Wood, i cili është mesatarisht 22 pikë dhe 10,2 kërcime për ndeshje, është mënjanuar për të gjithë serinë e humbjeve për shkak të një dëmtimi në kyçin e këmbës.

PJ Tucker (quadriceps) dhe Victor Oladipo (këmbë) gjithashtu humbën ndeshjen e së mërkurës. Dante Exum, i fituar muajin e kaluar, ende nuk ka bërë debutimin e tij për Rockets për shkak të një dëmtimi të viçit.

John Wall ka marrë pjesën më të madhe të pikëve në ndeshjet e fundit, duke postuar të paktën 22 pikë në gjashtë nga shtatë ndeshjet e fundit që ai ka qenë në dispozicion. Ai shënoi 26, 29 dhe 28 pikë respektivisht në tre daljet e fundit të Houston.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu