LOS ANGJELOS – Ndihej pak si Ndeshja 3 kundër Dallas.

Clippers, poshtë 0-2 në seri dhe duke u informuar në një lojë të domosdoshme për të fituar 3, përsëri doli me energjinë e një lojë rruge të martën në shkurt. Los Angeles ishte me shpejtësi 8-0 pasi mbrojtësit e Clipper zgjodhën të injoronin një hapje të gjerë Joe Ingles dhe ai kulloi disa 3.

Pastaj Clippers hapi çelësin.

Të pasmet e tyre pas murit, Clippers rritën fizikitetin e tyre mbrojtës dhe me këtë ata ishin shumë më përçarës sesa kishin qenë në Salt Lake City. Strategjia e re po ndërronte gjithçka Donovan Mitchell marr-dhe-rrotullon duke hedhur më shumë dyshe të rastësishme tek ai punoi për një gjysmë. Më e rëndësishmja, Clippers luajti me një dëshpërim frenetik në atë fund.

Në anën tjetër të gjykatës, Paul Xhorxh nuk mund të duket të humbasë.

“Thjesht të jesh agresiv, të kesh një mendim sulmues, të marrësh 20-24 gjuajtje,” tha trajneri i Clippers Tyronn Lue për ato që i duhen nga George. “Kjo është ajo që ne kemi nevojë për të bërë.”

Ata e morën atë. Edhe një herë, u deshën kohë me të vërtetë të dëshpëruara për t’i bërë Clippers të bënin përpjekjet e tyre më të mira, por ata e bënë këtë. Ata i rezistuan çdo grushti që xhuxhët hodhën në pjesën e dytë dhe vazhduan të fitojnë 132-106.

Seria tani është 2-1 në favor të Utah, me Lojë 4 Të hënën në mbrëmje në Los Angeles.

Pyetja më e madhe për atë lojë do të jetë kyçi i këmbës së djathtë të Donovan Mitchell. Jazz All-Star – i cili kishte 30 pikë gjatë natës – çaloi në stol pasi shkeli përsëri kyçin e këmbës së djathtë, vetëm pak më shumë se shtatë minuta nga loja. Ai shkoi direkt në dhomën e zhveshjes, u kthye në stol disa minuta më vonë, vuri krahun përreth trajnerit Quin Snyder dhe foli me të, por ndërsa ata biseduan Leonard thau një tre për ta bërë atë një epërsi të Clipper me 18 pikë me nën pesë minuta për të luajtur. Mitchell u kthye në stol me një çalim të lehtë, i dha akullin e kyçit të këmbës dhe nuk hyri kurrë më në lojë.

“Ai është në gjendje të mirë, ai mund të ishte kthyer përsëri … por loja ishte larguar nga ne në këtë pikë,” tha Snyder pas ndeshjes. “Ai eshte mire.”

“Whenshtë kur unë zbarkoj”, tha Mitchell për atë që i shkakton dhimbje. “Thjesht jam përpjekur ta menaxhoj. Në të vërtetë nuk e di se çfarë tjetër të të them. Nuk dua të them shumë. Ishte vetëm ulja, por unë jam mirë. Unë do të jem gati për Lojën 4. ”

Ndërsa Leonard kishte 34 dhe George kishte 31 në ndeshjen e tij më të mirë të këtyre playoffs – gjë që shkaktoi një vlerësim qesharak 140,4 ofensivë nga LA – ndryshimi i vërtetë për Clippers në Lojën 3 ishte në fund të mbrojtjes. Në veçanti, kjo ishte përqendruar në vështirësimin e jetës për Mitchell, i cili mbart një ngarkesë të madhe për Jazz-in Mike Conley jashtë për ndeshjen e tretë radhazi me atë që ekipi e quan një “sforcim i butë i kërcellit”. Leonard dhe George kishin përgjegjësitë kryesore për Mitchell, por Clippers hodhën gjithçka – dhe vështrime të larmishme – ndaj tij.

“Ne sapo morëm një vendim që ai nuk do të na rrihte sonte. Ne do të bënim që djemtë e tjerë të bënin shfaqje, ”tha George për Mitchell.

“Unë mendoj se nëse shikoni pasuritë ku ata dyfishuan Donovan, ne kemi pamje të mirë,” tha Snyder, duke shtuar se Jazz-i thjesht kishte shtrirje atje ku ata i humbën ato goditje, dhe kjo çoi në kova kalimi për Clippers duke shkuar në anën tjetër.

Kjo ishte gjëja tjetër e madhe për Clippers, ata e shpejtuan Jazz-in në këtë lojë dhe i bëri ata të luanin më shpejt dhe pak më shumë jashtë kontrollit se normalja. Kjo është ajo ku Utah vërtet i mungon ndikimi i qëndrueshëm i Conley.

Kjo mbrojtje më energjike e Clipper e mbajti Jazz-in në 23 pikë të tremujorit të parë me më pak se 40% gjuajtje të përgjithshme. Clippers në disa raste ishin gati frenetik, përveç kur Joe Ingles kishte topin. Los Angeles dukej se i përdorte ato momente për të pushuar pak. Ingles kishte 11 pikë në çerekun e parë dhe ishte 3-me-3 nga 3, në rrugën e tij drejt një loje me 19 pikë.

Clippers kryesuan në gjysmën e 64-49, duke luajtur gjysmën e tyre më të mirë të basketbollit këtë seri. Në gjysmë, Clippers kishte një vlerësim sulmues 145.5, të udhëhequr nga George në gjysmën më të mirë të playoffs duke shënuar 20 dhe duke goditur 4-të-7 nga tre. Reggie Jackson ishte 4-me-5 nga 3 dhe kishte 14 në pushim, në rrugën e tij për në 17 për ndeshjen.

Clippers po luanin më shpejt dhe po zbrisnin, dhe përsëri ata morën një nxitje të madhe të energjisë nga Terance Mann jashtë stolit. Mann është bërë shkëndija për të cilën Clippers kanë nevojë me njësitë e tyre të dyta.

Të udhëhequr nga Mitchell, Jazz u përgjigj në pjesën e dytë, duke sulmuar më shumë shportën dhe duke bërë mini-vrapime – por sa herë që Clippers përgjigjeshin. Leonard mori detyrën në fillim të të tretit, duke mbajtur Clippers me dy shifra. Jazz më agresiv shënoi 34 në të tretin, por Clippers kishte 30 dhe ishin ende në komandë të lojës.

Clippers gjetën një formulë që funksionoi dhe lejoi një rikthim nga 0-2 poshtë Dallas, por kjo do të jetë një detyrë shumë e vështirë ndaj një ekipi Jazz më të mirë dhe më të ekuilibruar – veçanërisht nëse Conley kthehet për Lojën 4.

Që Clippers të fitojë këtë seri, ata duhet ta barazojnë atë në shtëpi të Hënën – kthimi nga 3-1 kundër Utah do të kufizohet me të pamundurën.

Nëse Lue mund t’i bëjë Clippers të njohin shpinën e tyre janë kundër murit, ata kanë një shans.

Shikoni më shumë mbi Clippers

Gardiani i xhazit Conley vazhdon të jetë jashtë, do të humbasë Lojën 3 kundër Clippers Kampioni i ri i NBA do të thotë titulli i parë për GM të një ekipi Ibaka i Clippers ‘i nënshtrohet një operacioni në shpinë, nuk do t’i kthejë këto playoffs

Mbrapa murit, Clippers përgjigjet (përsëri) me përpjekjen më të mirë, fiton Lojën 3 kundër Jazz fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu