Mbretërit e hutuar nga ‘loja e rrezikshme’ e Valanciunas në Metu fillimisht u shfaq në NBC Sports Bayarea

SACRAMENTO – NBA mund të jetë një lojë fizike dhe çdo herë në kohë, gjërat dalin nga kontrolli.

Në çerekun e katërt të Mbretërve 124-110 humbje te Memfis Grizzlies, njeri i madh me dy drejtime Chimezie Metu shkoi në fillim dhe goditi një dunk përbindësh në të gjithë Jonas Valanciunas të Grizzlies. Ajo që ndodhi më pas nuk ishte diçka që ju e shihni shumë shpesh në një gjykatë të NBA.

Sekuenca do të rishfaqet si filmi Zapruder përsëri në zyrën e NBA. Metu varet në buzë me askund për të zbritur. Valanciunas nuk pastrohet nga rrethi dhe pastaj lidh krahun e tij të majtë nën këmbën e majtë të Metu.

“Ai e zhyti topin, dukej sikur Valanciunas ishte ende nën të, kështu që ai u var në buzë, dukej sikur e tërhoqi këmbën”, tha De’Aaron Fox.

Ajo që ndodhi më pas dukej e rrezikshme. Valanciunas u kthye me krahun e tij të lidhur nën këmbën e Metu dhe e ktheu atë nga buza. Metu u përplas në dysheme, megjithëse ai ishte në gjendje të kërcej përsëri shpejt pas kësaj.

LIDHUR: 2021 NBA tallet me draft 2.0: Parashikimet e hershme të raundit të parë për të 30 ekipet

“Po, kjo ishte një lojë e rrezikshme,” tha trajneri Luke Walton. “Ai e lidhi për këmbë dhe u përpoq ta hidhte poshtë. Kështu që unë nuk e kuptova se si nuk është kjo, në atë që është NBA e sotme, nuk konsiderohet as një faull flagrant. Nuk e shoh se si është një lojë basketbolli. ”

Sipas Walton, ekuipazhi që tha se nuk menduan se ishte e tepruar. Ata thirrën një faull teknik jo-sportiv ndaj Valanciunas, por asgjë tjetër.

Në atë kohë, Mbretërit ishin prapa me 11. Nëse do të vlerësohej një faull flagrant, ata do të kishin dy goditje dhe topin prapa.

Në vend të kësaj, Valanciunas shkoi në skajin tjetër të fushës dhe u përpoq të rikrijonte lojën për ekipin e tij, me ndryshimin e vetëm që Cory Joseph nuk ia ktheu favorin dhe i hodhi Grizzlies të mëdha në dysheme.

Walton ishte i qartë se ndërsa ai nuk ishte dakord me thirrjen, kjo nuk ishte arsyeja që ekipi i tij erdhi i shkurtër.

“Kjo nuk është arsyeja pse ne e humbëm ndeshjen,” tha Walton. “Ne e humbëm ndeshjen sepse nuk luajtëm me pasionin e duhur, zjarrin e duhur, bashkësinë e duhur – të gjitha gjërat që janë të rëndësishme”.

Zyra e ligës ka të ngjarë të shikojë përsëri ndeshjen të hënën. Pavarësisht nga loja e diskutueshme nga Valanciunas, Grizzlies ishin agresori nga maja e hapjes.

Sacramento ka nevojë për të gjetur energji që treguan gjatë javëve të fundit nëse ata shpresojnë të kapin trungun e tyre me tre lojëra. Detyra nuk bëhet më e lehtë për Mbretërit të hënën kur është shumë e mirë Ekipi i Brooklyn Nets rrokulliset në Golden 1 Center.

Ose Mbretërit rriten dhe gjejnë një mënyrë për t’u bërë fizik me Nets ose ata ndoshta do të humbasin me shumë më shumë se 14 pikë ndaj një prej skuadrave më të mira në Konferencën Lindore.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu