MIAMI (AP) Viktor Oladipo u përfshi nga raundi i parë i playoffs sezonin e kaluar nga Miami, dhe kur kjo seri përfundoi ai nuk kishte asnjë dyshim që Heat do të përfundonte në Finalet e NBA.

Ai kishte të drejtë.

Dhe tani, ai ka një shans për t’i ndihmuar ata të bëjnë shtytjen e këtij sezoni në playoff.

Oladipo ka qenë një banor i Miami-t jashtë sezonit, dhe tani, ai më në fund është gjithashtu një në-sezon gjithashtu. Ai filloi në debutimin e tij në Heat të Enjten mbrëma, duke ndihmuar Miamin të kapërcente shifrën .500 me një fitore 116-109 ndaj Golden State Warriors.

“Ai është një djalë veteran, ai ka luajtur në programe të mira në ekipe të mira, kështu që ai di të përshtatet,” tha trajneri i ngrohjes Erik Spoelstra. “Unë mendoj në mbrojtje, është jashtëzakonisht e natyrshme, e përshtatshme. Dhe në mënyrë fyese, ai na jep atë sulm në tatëpjetë, një djalë tjetër që mund të bëjë lojëra, një djalë tjetër që mund të bëjë presion në mbrojtjen kundërshtare në bojë.

Ashtë një përshtatje që ka kohë që po vjen.

Oladipo është afër me legjendën e Miamit Dwayne Wade – Oladipo luajti në Indiana për Tom Crean, trajnerin e Wade në Marquette – dhe kjo është vetëm një nga shumë lë të kuptohet se kjo çiftim ishte e pashmangshme. Oladipo stërvitet në Miami, emri i tij gjithsesi disi duket se lidhet me Heat në tregtinë ose bisedat e agjentëve të lirë, dhe mbi të gjitha të tjera ai e sheh veten si të përshtatshëm për Heat.

Fjala që ata përdorin në Miami është ” kulturë ”. Spoelstra shpesh thotë se nuk është për të gjithë. Oladipo ka dëshiruar të jetë pjesë e saj.

“Unë vij nga basketbolli i kulturës së lartë: Shkolla e Mesme Katolike DeMatha, në Universitetin e Indiana dhe tani jam në vapë”, tha Oladipo. ” Ashtë një kulturë. Ashtë një mënyrë jetese dhe po luan për diçka më të madhe se vetja. Sacrificeshtë sakrificë, është fituese në nivelin përfundimtar. Kështu jam mësuar. Kjo është ajo që unë lulëzoj.

“Ndjehem sikur të jem pjesë e kësaj dhe të shëtis atë dhomë zhveshje çdo ditë dhe të shoh ato kampionate, dhe të eci përreth dhe të shoh se si duket fitimi, do të më ndihmojë të jem një lojtar më i mirë, të jem një person më i mirë dhe të ndihmoj më ndihmoni këtë ekip të fitojë në nivelin më të lartë. “

Kjo, dhe ai tashmë e ka shijuar atë kulturë nga stërvitjet që përdorte për të ndarë me Wade. Kampioni tre herë i NBA me Heat nuk mendoi asgjë për të ndarë sekrete dhe këshilla me Oladipo, i cili thithi çdo fjalë.

Oladipo erdhi në Miami në afatin e tregtisë javën e kaluar, Heat duke e shtuar atë – një dy herë All-Star, një shënues me 21 pikë për lojë këtë sezon dhe dikush vetëm tre vjet i hequr nga statusi i All-NBA – nga Houston në shkëmbimi për Kelly Olynyk, Avery Bradley dhe një swap marrje në 2022.

“Kjo u jep atyre një tjetër prani në mbrojtje, u jep atyre një tjetër mundësi shënimi,” tha rojtari i Golden State, Stephen Curry. ” It’sshtë një përmirësim i mirë për një ekip të mirë. Padyshim, ata janë kampionët mbrojtës të Konferencës Lindore dhe u bënë më të mirë dhe jam i sigurt se ai do ta shijojë kohën e tij këtu duke luajtur me djemtë me të cilët do të luajë me të. “

Oladipo nuk e kishte qejf të luante kundër tyre vitin e kaluar, kur ai dhe Indiana Pacers duruan atë spastrim të raundit të parë.

Por edhe atëherë, ai e dinte potencialin. Dhe tani që ai është në Miami, ai është i etur për të parë nëse mund të ndodhë një tjetër vrapim i thellë pas sezonit.

“Unë ndjeva se si ata klikuan, çfarë po bënin atje, e ndjeva atë,” tha Oladipo. ” Unë ndjeva diçka të veçantë atje. Pra, të jesh pjesë e këtij grupi tani, është me të vërtetë një bekim. “

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/hub/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu