Tri ndeshje të tjera NBA u shtynë të Premten, duke përfshirë një në Minesota vetëm disa orë para kohës së ndeshjes, ndërsa lufta e ligës me rritjen e numrave të koronavirusit vazhdoi

Transferta e fotografive AP: TXJM105, zhvendosja: CAJC121, zhvendosja: NYDB419, zhvendosja: CAJC122, zhvendosja: NYKW111, zhvendosja: OHTD109, zhvendosja: CAJC117, zhvendosja: NYKW125, zhvendosja: MICO107, zhvendosja: SCA609

Eds: UPDATES: me Qytetet Karl-Anthony testimi pozitiv. Rishkrimet për të ngritur referencën për shtyrjet, përmbledhjen e azhurnimeve, ndryshimet gjatë gjithë kohës

Nga TIM REYNOLDS =

AP Basketball Writer =

Tre ndeshje të tjera në NBA u shtynë të Premten, duke përfshirë një në Minesota vetëm disa orë para kohës së ndeshjes, ndërsa lufta e ligës me numrat në rritje të koronavirusit vazhdoi.

Ndër zbulimet të Premten: Qendra Timberwolves Karl-Anthony Towns, nëna e të cilit dhe gjashtë të afërm të tjerë kanë vdekur nga COVID-19, tha se ai ka dalë pozitiv. Magjistarët e Uashingtonit thanë se ata kanë gjashtë lojtarë që janë pozitivë gjithashtu, dhe tre lojtarë të tjerë jashtë sepse të dhënat e gjurmimit të kontaktit sugjeruan që ata mund të ishin ekspozuar.

“Unë lutem çdo ditë që ky makth i një virusi të shuhet dhe i lutem të gjithëve ta marrin seriozisht duke marrë të gjitha masat e nevojshme paraprake,” shkroi Towns në mediat sociale.

Loja e Timberwolves me Memphis Grizzlies u ndërpre, ashtu si ato që do të kishin qenë ndeshjet në shtëpi të Wizards të Dielën dhe të Hënën kundër Cleveland Cavaliers.

“NBA ka treguar këtë periudhë për mjaft kohë, se kjo do të ishte shumë e vështirë,” tha menaxheri i përgjithshëm i Wizards Tommy Sheppard. “Dhe ata nuk po talleshin”.

Numri aktual i shtyrjeve: 13 që nga fillimi i sezonit, 12 prej tyre – duke përfshirë 16 nga 30 skuadrat e NBA – që nga e diela vetëm. Uashingtoni ka parë katër nga ndeshjet e tij të shtyera mbrapa, Boston dhe Phoenix kanë pasur tre shtyrje. Celtics u kthyen në parket të Premten mbrëma kundër Orlando, ndeshja e parë e Bostonit në një javë.

“Ne jemi të gjithë shumë mirënjohës që jemi këtu dhe kemi një shans për të luajtur dhe garuar,” tha trajneri i Celtics Brad Stevens.

Miami – i cili humbi dy ndeshje në Filadelfia këtë javë me vetëm tetë lojtarë në dispozicion – mund të marrë deri në gjashtë nga tetë lojtarët e saj të prekur nga COVID që kanë humbur kohë këtë javë, kryesisht për shkak të gjurmimit të kontakteve, të shtunën për një ndeshje kundër Detroit. All-Star Jimmy Butler do të mbetet jashtë, tha Heat, ashtu si Avery Bradley.

Magjistarët thjesht shpresojnë të jenë në gjendje të kenë lojtarë për të rifilluar stërvitjet. Asnjë basketboll nuk është luajtur në mjediset e tyre për pjesën më të madhe të kësaj jave; midis çështjeve që lidhen me COVID dhe dëmtimeve të Russell Westbrook dhe Thomas Bryant, Uashingtoni ka gjashtë lojtarë të disponueshëm tani.

Wizards ka luajtur për herë të fundit të hënën, kundër Phoenix. Më e hershmja që ata do të luajnë përsëri është kjo e Mërkurë që vjen në Charlotte – dhe madje kjo do të dukej e qetë, bazuar në atë që ka të ngjarë të jetë mungesa e kohës së praktikës në ditët në vijim. Suns kishin një shtëpi me tre lojë dhe u fshi pasi nuk kishin lojtarë të mjaftueshëm të pastruar.

“” Unë mendoj se katër skuadra kanë humbur lojëra të shumta, “tha Sheppard. “Unë mendoj se kjo është një fitore e vogël duke marrë parasysh atë që po ndodh atje rreth ligës.”

Lojërat e shtyra, kur është e mundur, do të kompensohen në gjysmën e dytë të sezonit, i cili do të zhvillohet nga 11 Mars – përvjetori një vjeçar i mbylljes së sezonit të kaluar për shkak të pandemisë – deri më 16 maj.

NBA tha në fillim të kësaj jave se 16 lojtarë testuan pozitivisht ditët e fundit, që ishte më shumë sesa NBA kishte parë në pesë javët e fundit së bashku. Duke pasur parasysh zhvillimet që nga ajo kohë, raporti i javës së ardhshme ka potencial të jetë edhe më keq.

Edhe trajnerët e dinë që duhet të rrisin përpjekjet e tyre. NBA i dha një telefonatë trajnerit të Orlandos Steve Clifford kohët e fundit, duke i thënë se ai duhej të bënte një punë më të mirë për të mbajtur maskën e tij gjatë ndeshjeve.

Clifford nuk argumentoi.

Përgjigja e tij ndaj thirrjes? “” Po, zotëri, “tha ai.

Askush nuk do ta argumentojë nevojën për kujdes më të madh në NBA tani.

Lidhja dhe Shoqata Kombëtare e Lojtarëve të Basketbollit në fillim të kësaj jave ngurtësuan protokollet që lojtarët duhet të jetojnë gjatë këtyre kohërave delikate dhe trajnerët nuk përjashtohen nga thënia se duhet të jenë më të zellshëm edhe në frontin e sigurisë – veçanërisht kur bëhet fjalë për siç duhet të mbajnë maskat e tyre.

Ata tani kërkohen anash, si për trajnerët ashtu edhe për lojtarët. Por kur trajnerët ndiejnë nevojën për të bërtitur, shumë akoma i nënshtrohen dëshirës për të tërhequr maskën dhe për t’u siguruar që zëri i tyre të dëgjohet pa ndonjë murmuritje që mund të shkaktohet nga një copë pëlhure e hollë.

“” Nuk është gjithmonë e lehtë, “tha trajneri i Torontos, Nick Nurse. “Ndonjëherë unë jam në grumbull ose në dysheme, dhe po bëj të gjitha llojet e gjërave që të përpiqem të mbaj maskën time (dhe) le të më dëgjojnë djemtë, dhe pas herës së tretë ata thonë” Trainer, unë mund të ‘keni dëgjuar atë që po thoni,’ përpiqeni ta tërheqni shpejt shpejt. “

Clifford është një ithtar i maskave me kohë të madhe, dhe ka qenë që prej asaj kohe para se kampionati të rifillonte sezonin e kaluar në flluskën e Walt Disney World pranë Orlandos. Ai ka muaj që predikon vlerat e mbajtjes së maskave.

“” Unë mendoj se ishim shtatë prej nesh që morëm një telefonatë nga kampionati për “Mbani maskën tuaj”, “tha Clifford. “Kështu që, unë do të bëj më mirë, pa marrë parasysh se çfarë. Unë kam disa maska ​​që djemtë i dëgjojnë më lehtë se të tjerët. Thjesht do të mbaj maskën e duhur. Unë kam për të bërë më mirë. “

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu