Mes pandemisë së koronavirusit, NBA po sheh gjithashtu një epidemi shpërthimi.

Dikush mund të mendojë vetëm nëse të dy janë të lidhur.

Lojërat po kthehen në arratisje shumë më shumë se zakonisht gjatë tre javëve të para të këtij sezoni NBA. Ndoshta kjo është për shkak se nuk ka tifozë në shumicën e arenave, ndoshta është për shkak se ekipet janë lodhur duke luajtur me pak më pak pushim sesa kanë marrë në vitet e fundit, ose ndoshta është për shkak se llojet e një bote COVID-19 po rëndojnë shumë tek lojtarët .

Probablyshtë ndoshta një kombinim i gjithë kësaj, dhe më shumë.

Por shifrat janë gjithashtu mjaft mbizotëruese: Diferenca mesatare e fitores tani në NBA, rreth 12.3 pikë për ndeshje, është në ritëm për të qenë më e madhja në historinë e ligës. Dhe shkalla e ekipeve që ngrihen me 30 ose më shumë pikë – kjo ka ndodhur në 20% të ndeshjeve të luajtura deri më tani – thyen atë që ka qenë normë edhe në këtë epokë të egër me 3 pikë, me ritëm më të shpejtë të lojës në NBA.

“” Ky do të jetë sezoni më i çmendur i NBA ndonjëherë, “tha trajneri i Brooklyn Steve Nash. “Ne kemi parë tashmë disa rezultate dhe çudira të pabesueshme dhe kështu që unë mendoj se thjesht duke u përpjekur të jesh përshtatës dhe të vazhdosh të punosh përmes gjërave dhe të mësosh përmes lojërave të tua, aq sa çdo gjë sesa praktikat janë thjesht thelbësore”

Sezonin e kaluar, një skuadër e NBA mori një epërsi prej 30 pikësh në 10% të tjera të kohës. Sezoni para kësaj, 2018-19, kjo normë ishte 11%. Një vit para kësaj, 9%.

Milwaukee ka luajtur 11 ndeshje dhe ka mbajtur epërsi prej 30 pikësh në katër prej tyre; Bucks arritën vetëm një diferencë prej 25 pikësh në fitoren e tyre ndaj Orlandos të hënën. Los Angeles Clippers kanë luajtur 11 ndeshje; ata ose kanë udhëhequr ose zvarritur nga të paktën 20 pikë në tetë prej tyre, duke përfshirë deficitin më të madh në NBA deri më tani këtë sezon – 57 pikë kundër Dallas më 27 dhjetor.

Ekipet e vetme në NBA që nuk kanë udhëhequr as me 20 pikë akoma këtë sezon? Chicago, Minnesota, Oklahoma City dhe Sacramento. Skuadra e vetme që nuk ka rënë me 20 akoma? Indiana Çdo skuadër tjetër ka qenë në një vrimë shumë, shumë të thellë të paktën një herë deri më tani këtë sezon – dhe roja i Pacers, Malcolm Brogdon nuk është i ndrojtur për ta quajtur trajnerin e vitit të parë Nate Bjorkgren si një të shkëlqyeshëm. Thuaji kaq shumë për Bjorkgren: Ai ka pasur Pacers në çdo ndeshje, asnjë arritje e vogël në këtë epokë.

“” Unë mendoj se kjo organizatë ka fjetur për vite me radhë, “tha Brogdon muajin e kaluar. “Unë mendoj se është koha që njerëzit të zgjohen.”

Nuk është si çdo natë në këtë sezon nuk ka parë asgjë përveç shpërthimeve.

E hëna ishte dita e 20-të e ndeshjeve në këtë sezon; nga ato ditë, nëntë kanë parë lojëra të shumta të vendosura nga tre pikë ose më pak, së fundmi një palë lojëra të tilla të Dielën. Një përjashtim i dukshëm, sidoqoftë, ishte formacioni i vitrinave me pesë lojëra në Ditën e Krishtlindjes – ku diferenca më e afërt përfundimtare ishte 13 pikë. Kjo ishte hera e parë që nga viti 2006 që NBA nuk kishte lojëra me një shifër për Krishtlindje, dhe duhet të theksohet se viti kishte fitoren e Miamit me 16 pikë ndaj Los Angeles Lakers si ndeshjen e vetme në listën e 25 dhjetorit.

Dhe lojërat janë shtrënguar disi ditët e fundit; në javën nga 29 Dhjetor deri më 4 Janar, 15 nga 56 ndeshjet e NBA kishin një ekip që shijonte një epërsi prej 30 pikësh dhe në javën që pasoi dhe përfundoi të hënën vetëm tetë nga 53 ndeshje kishin një diferencë të tillë në çdo moment. Ndoshta kjo është një shenjë që ekipet po marrin formë më të mirë, një mundësi reale pas një kampi stërvitor të cunguar dhe para-sezonit të shkurtuar.

“Kur e mbani atë frymë konkurruese, ajo përhapet në të gjithë grupin,” tha roja i San Antonio Patty Mills. “It’sshtë ngjitëse”.

Kush e di se ku do të shkojë shënimi në ditët dhe javët e ardhshme, në mes të pandemisë që ka detyruar NBA të shtyjë ndeshjet që ishin në orar për të Dielën, të Hënën dhe të Martën. Efektet e valëzimit të rezultateve të gjurmimit të kontaktit do të ndihen në Dallas, Miami dhe qytete të tjera për disa ditët e ardhshme, të paktën.

Siç tha Nash, sezoni më i çmendur i NBA-së ndonjëherë, në tabelat e rezultateve dhe jashtë.

Dhe sapo ka filluar.

Tim Reynolds është një shkrimtar kombëtar i basketbollit për The Associated Press. Shkruajini atij në treynolds (at) ap.org

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu