Mike Conleypritja e gjatë ka mbaruar. Më në fund, në moshën 33 vjeç, një nga rojet më të talentuar të ligës po merr vlerësimet e tij të merituara si NBA All-Star për ndeshjen në Atlanta të Dielën. Njoftimi u lëndoi të dyve Anthony Davis (viç) dhe Devin Booker (gju) për t’u bërë e vërtetë, por ndërsa ata djem shërohen, një lojtar për një kohë të gjatë “i nënvlerësuar” do të marrë pjesën e duhur.

Paraqitja e parë e Conley në All-Star në 14 sezone NBA është një rekord i ligës për kohën më të gjatë duke luajtur pa një dremitje. (Kyle Korver, Tyson Chandler, dhe Vlade Divac u nderuan të gjithë në sezonet e tyre të 12-të.) Dhe kjo vjen në një kohë kur Conley po luan disa nga basketbollet e tij më të mira për ekipin më të mirë në kampionat. Në 29 ndeshje, ai ka mesatarisht 16.1 pikë në 44.4% gjuajtje nga fusha dhe 42.2% gjuajtje nga distanca prej 3 pikësh (në karrierën më të mirë 2.8 rezultate për lojë) me 5.7 asistime, 3.5 kërcime, 1.4 vjedhje dhe vetëm 1.9 xhiro për natën Utah Jazz kryeson ligën me 27-9, e cila është 2.5 ndeshje më e mirë se Phoenix Suns më e mira e radhës.

Conley ka qenë në bisedën e All-Star për disa vite, duke arritur kulmin në 2017 kur ai mund të kishte pasur shansin e tij më të mirë. Shtatëmbëdhjetë lojtarë rreth ligës e votuan atë si një startues të All-Star, i cili ishte i shtati, më i shumti nga të gjithë rojet e Konferencës Perëndimore, ndërsa ai ishte vetëm zgjedhja e 18-të më e popullarizuar nga tifozët. Duhet të bëhet një argument që numrat e tij (20.5 pikë në 46.0% gjuajtje nga fusha dhe 40.8% gjuajtje nga distanca 3 pikësh me 6.3 asistime, 3.5 kërcime dhe 1.3 vjedhje) do të kishin qenë të denjë për All-Star nëse do të luante për një ekip më të madh në treg.

Dallimi All-Star i Conley është më mirë vonë se kurrë, dhe është e përshtatshme që ndërsa diskutojmë për mbresëlënësinë e Lebron Xhejms‘jetëgjatësia, një lojtar në sezonin e tij të 14-të fiton dremitjen e tij të parë. Që Conley po luan kaq mirë këtë fund të karrierës së tij është e mahnitshme dhe ritmi i tij i gjetjes me një ekip të ri një vit pasi ai u përpoq është edhe më shumë arsye për tu mahnitur. Vetëm një vit më parë, tregtia e Utah për Conley u vu në dyshim pasi veterineri luajti vetëm 47 ndeshje dhe mesatarisht 14.4 pikë në 40.9% gjuajtje nga fusha dhe 37.5% gjuajtje nga distanca 3 pikësh me 4.4 asistime, 3.2 kërcime dhe 0.8 vjedhje për lojë . Jazz humbi në raundin e parë të playoff-it në shtatë ndeshje nga Denver Nuggets, dhe megjithëse Conley luajti mirë në katër nga ato ndeshje, ai humbi dy të parët dhe shënoi vetëm tetë pikë në gjuajtjet 2-të-13 në Lojën vendimtare 7

Shënimi i redaktorit: Hartimi është vetëm gjysma e betejës! Merrni përparësi në konkurrencën tuaj me Veglat tona të Sezonit që janë të mbushura me renditje, parashikime, një vlerësues të tregtisë, mjete start / sit dhe shumë më tepër. Dhe mos harroni të përdorni kodin promovues HOOPS10 për të përfituar 10% zbritje. Klikoni këtu për të mësuar më shumë!

Shpejt përpara disa muajsh dhe Conley është një arsye jetike pse Jazz kanë lundruar në gjysmën e parë të sezonit me numrin 3 të renditur të sulmit dhe numrin 3 të mbrojtjes, sipas Referencës së Basketbollit. Si njësi, ata janë duke tejkaluar kundërshtarët me 9.04 për 100 posedime, që është 2.31 pikë për 100 posedime më të mëdha se Suns-et e dyta. Utah ka mundur Lakers, Clippers, Nuggets, Celtics, Bucks dhe Blazers. Edhe pse këto janë vetëm arritje të sezonit të rregullt, ekipi e ka ngritur lojën e saj me një bërthamë relativisht të ngjashme.

Ishte zhgënjyese që, edhe një herë, Conley, krijuesi më i mirë i ekipit nr. 1 dhe lider në asistime, shikoi si jo një, por dy nga shokët e tij të skuadrës – Donovan Mitchell dhe Rudy Gobert – u emëruan në Lojën All-Star. NBA është e mbushur me talente shpërthyese, dhe nuk kishte një zgjedhje të qartë që Conley duhet ta kishte fituar vendin, por godet të njëjtën gjë. Ashtë për të ardhur keq që Davis dhe zëvendësuesi i tij, Booker, nuk do të bëjnë lojën All-Star për shkak të dëmtimit, por ka ngushëllim në njohjen e një lojtari si Conley, i cili është më shumë se fitoi nderin për lojën e tij në fushë dhe jashtë ajo, duhet të luajë.

“NBA All-Star Mike Conley nuk ka qenë lojtari “më i mirë” në asnjë ekip ku ka qenë që prej të paktën klasës së 7-të dhe ai kurrë nuk e ka marrë plotësisht [because] prej tij “, Personaliteti i Fox Sports dhe ish-lojtari i Shtetit Ohio dhe shoku i tij i skuadrës Conley, Mark Titus, tha në Twitter. “Megjithatë ai është pothuajse gjithmonë MVP i ekipit të tij. Shoku më i mirë i skuadrës që kam pasur ndonjëherë dhe një qenie njerëzore e pabesueshme. Nuk mund të jem më i lumtur për të. ”

Conley është një nga dy lojtarët e NBA (Grant Hill) për të fituar tre çmime sportive në NBA dhe në 2019, ai u emërua shoku i skuadrës i NBA i vitit. Heck, Grizzlies tashmë kanë njoftuar se nr. 11 i tij do të varet në mahi.

Shpresojmë, lojtarët të lejojnë Conley çfarëdo kohe që ai dëshiron në fushë të vijë të Dielën mbrëma. Megjithëse kuptimi i humbur i lojës edhe para Covid-19, dhe ka pasur një numër lojtarësh që kanë shprehur shprehimisht mosinteresim për lojën e këtij viti, Conley që i takon merituar vlen të vlerësohet. Mos harroni, ky njeri na dha gjithçka për atë garë të tmerrshme NBA HORSE më herët në karantinë.

Pra urime për të Mike Conley sepse mbase nuk e bëri Lojën All-Star në mënyrën ose vitin që ai dëshironte, por për të arritur atje megjithatë. Shumë atletë dalin në pension të nënvlerësuar pa asnjë moment kremtimi për karrierën e tyre individuale. Conley nuk do të jetë njëri prej tyre.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu