Telegrafi

Rohan Dennis ka fuqi për të fituar provë me kohë pasi Joao Almeida merr Volta një avantazh të Catalunya

E martë 23 Mars – Banyoles, 18.5 km (provë me kohë) Rohan Dennis fitoi fitoren e tij të parë të sezonit të martën kur kalorësi Ineos Grenadiers shpërtheu rrugën e tij me kurs të provës 18.5 kilometra në Banyoles për të siguruar fazën e dytë në Volta a Katalunja UCI WorldTour 2021: Udhëzues dhe kalendar i plotë i garës ekip për ekip “reallyshtë me të vërtetë e mrekullueshme të kthehesh në hapin e lartë”, tha Dennis pasi siguroi fitoren e tij të parë që nga marrja e titullit të provës botërore në Harrogate në 2019 me një kohë 22 min 27 sekonda, me një shpejtësi mesatare prej 49.443 km / orë. Rémi Cavagna (Deceuninck-Quick Step), kampioni francez i provës me kohë, përfundoi kursin 5 sekonda më ngadalë se Dennis, ndërsa shoku i tij portugez Joao Almeida ishte i treti më i shpejtë, me 28 sekonda. Almeida, i cili udhëhoqi Giro d’Italia të vitit të kaluar për 15 ditë, hoqi fanellën e liderit nga supet e Andreas Kron (Lotto-Soudal) dhe tani mban kryesimin më të ngushtë – vetëm 1 sekondë – ndaj Brandon McNulty (Emiratet e Emirateve të Emirateve të Bashkuara Arabe), ndërsa Steven Kruijswijk (Jumbos-Visma) është i 5-ti i tretë i përgjithshëm jashtë ritmit. Adam Yates u ngjit në të pestin në klasifikimin e përgjithshëm pasi përfundoi provën me kohë në vendin e shtatë në atë që ishte një ditë e mirë për ekipin britanik Ineos Grenadiers i cili kishte katër kalorës në top 10. Udhëtimi në vetëm garën e tij të dytë për Ineos Grenadiers pas sezonit të ngushtë transferimi nga Mitchelton-Scott, Yates është kalorësi i tyre më i vendosur në klasifikimin e përgjithshëm, ndërsa shoku i skuadrës Richie Porte është i shtati në të njëjtën kohë. Geraint Thomas, ndërkohë, u ngjit 22 vende në të tetin, në 19 sekonda. Chris Froome (Isreal Start-up Nation) i cili filloi ditën 8 min 40 sekonda jashtë epërsisë në vendin e 97, ishte përsëri jashtë ritmit duke përfunduar provën e tij me kohë në vendin e 79, 2 minuta 5 sekonda pas ish-shokut të ekipit Dennis.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu