Në mëngjes që goditi tragjedia, Nancy Lieberman mori pjesë në një mbledhje të donatorëve të pasur në një vendpushim luksoz në shkretëtirën e Kalifornisë.

Ajo vetëm zbuloi se çfarë ndodhi sepse harroi të heshtte telefonin e saj dhe zhurma e ziles së tij e dërgoi atë duke u përplasur nga vendi i saj.

“Mami, duhet të ulesh”, kujtoi Lieberman djali i saj, TJ Cline, duke i thënë asaj.

“Pse? Çfarë është ajo? ” pyeti Salla e Famer dhe pioniere e basketbollit, duke kuptuar se diçka nuk shkonte mirë.

“Helikopteri i Kobe Bryant u rrëzua”, u përgjigj Cline. “Ai është zhdukur, dhe po kështu janë edhe të gjithë të tjerët në bord”.

Vdekja e një kampioni pesë herë të NBA-së, kineastit fitues të Oskarit dhe autorit më të shitur zhduki komunitetin global të basketbollit, por shumë pak e morën lajmin e tmerrshëm më shumë se Lieberman. Të huajt e pyetën nëse ajo kishte nevojë për një ambulancë pasi e panë që ajo shpërtheu në lot dhe hiperventilonte aq shumë sa që luftonte të merrte frymë.

Të qarat e ankthshme të Lieberman nuk ishin thjesht rezultat i humbjes së një miku. Ajo kishte folur me Bryant ashtu si një ditë më parë. Ai e kishte ftuar atë të qëndronte brenda natës në rezidencën e tij të Mërkurën tjetër, për të fluturuar me të në helikopter dhe për të vënë në praktikë ekipin e vajzës së tij Gianna.

Të kalosh një ditë duke stërvitur Mambas së bashku me Bryant ishte një mundësi aq drithëruese saqë Lieberman menjëherë thirri djalin e saj dhe i tregoi të gjitha për këtë. Si rezultat, kur Cline mësoi mëngjesin e 26 janarit 2020, se helikopteri i Bryant përplaset në një kodër të Calabasas, ai fillimisht kishte frikë për sigurinë e nënës së tij.

“Ai më tha se mendonte se isha në helikopter”, tha Lieberman. “Nëse telefoni im është memec dhe nuk e dëgjoj telefonin tim, djali im nuk do të kishte folur me mua për një orë, orë e gjysmë. Ai nuk do të kishte asnjë mënyrë të dinte nëse isha gjallë. ”

Nancy Lieberman dhe Kobe Bryant ishin miq për më shumë se një dekadë, duke u lidhur me dashurinë e tyre të përbashkët për basketbollin dhe dëshirën për të rritur lojën e grave.  (Me mirësjellje të Fondacionit Nancy Lieberman)
Nancy Lieberman dhe Kobe Bryant ishin miq për më shumë se një dekadë, duke u lidhur me dashurinë e tyre të përbashkët për basketbollin dhe dëshirën për të rritur lojën e grave. (Mirësjellje e Bamirësisë Nancy Lieberman)

Miqësia e Nancy dhe Kobe

Miqësia mes Nancy Lieberman dhe Kobe Bryant lindi nga kërkimi i femrave për basketboll për të provuar kufijtë e saj dhe etjen e super yllit të Lakers për njohuri.

Në vitin 2008, Lieberman u bë lojtarja më e vjetër që është shfaqur ndonjëherë në një lojë WNBA kur në moshën 50 vjeç ajo nënshkroi një kontratë shtatë-ditore me Detroit Shock. Disa muaj më vonë, Bryant iu afrua Lieberman pasi ajo intervistoi Phil Jackson në praktikën e Lakers dhe e pyeti nëse kishte kohë për të biseduar.

“Vanessa, vajza ime dhe unë të shikojmë duke luajtur,” kujtoi Lieberman Bryant duke i thënë asaj. “Une kam disa pyetje.”

Bryant pyeti Lieberman pse ajo e shtyu veten të luante edhe një herë. Cili ishte motivimi i saj? A ishte taksimi mbi trupin e saj? A ishte ajo nervoze? I frikësuar?

“E dija që ai ishte me IQ të lartë, por nuk e dija ende atë pjesë të tij,” tha Lieberman. “Ai po mblidhte informacione dhe mendja e tij ishte si një qendër përpunimi. Isha plotësisht i vetëdijshëm se pyetjet e tij nuk ishin shaka. Ai donte ta dinte. ”

Kjo bisedë ndezi një miqësi që zgjati më shumë se një dekadë. Lieberman dhe Bryant u lidhën për pasionin e tyre të ndërsjellë për basketbollin, ndjenjat e tyre të vyera të humorit dhe zhgënjimin e tyre për mungesën e respektit për lojën e grave.

Më 3 tetor 2015, muaj pasi Sacramento Kings e punësoi atë si ndihmës trajnerin e dytë femër të NBA, Lieberman hasi një pengesë të papritur. Një roje sigurie refuzoi t’i japë asaj hyrje në zonën e dhomës së zhveshjes para një ndeshje para-sezonale të Kings kundër Lakers në Las Vegas.

“A keni ID?” pyeti roja i sigurimit.

“Po e vesh!” u përgjigj një Lieberman i egërsuar, duke bërë me shenjë ingranazhin e Kings.

Lieberman ishte ende duke debatuar me rojen e sigurisë kur Bryant mbërriti në Thomas & Mack Center. Bryant e përshëndeti Lieberman me një përqafim dhe puthje të ngrohtë, dëgjoi atë që ndodhi dhe pastaj hyri në roje të sigurisë.

“Zotëri, kjo grua është ndihmës traineri i asaj skuadre,” kujtoi Lieberman duke thënë Bryant. “Nëse një burrë do të kishte atë veshje, nuk do t’i kishe thënë asgjë. Sapo do të kishe thënë: ‘Po, zotëri.’ Por për shkak se ajo është një grua, ju natyrisht supozuat se nuk i përkiste ”.

“Cfare tha ai!” Lieberman shtoi, para se ajo të falënderonte Bryant me bollëk ndërsa ata ecnin së bashku drejt dhomave të dollapëve të tyre.

Më vonë atë sezon, Lieberman u vesh në një dhomë zhveshjeje ndryshe bosh të Lakers para një ndeshje rrugore kundër Los Angeles Clippers në Staples Center. Duke rënë në një mundësi për të luajtur një shaka me Bryant, ajo vendosi fundin, bluzën dhe stilet në dollapin e tij, i dërgoi fotografi dhe i shkruajti: “Dëshiron të flasësh për këtë?”

“Mos e vendos atë në mediat sociale!” Bryant bëri shaka.

“Kjo skaj është një ngjyrë e mirë për ty”, gjilpëroi Lieberman. “Unë mendoj se do të bëjë që sytë tuaj të hapen!”

Ndërsa Bryant doli në pension në 2016 dhe Lieberman u largua nga Mbretërit dhe u kthye në stendën e transmetimit një vit më pas, rrugët e tyre ende kaluan herë pas here. Ata biseduan dhe u pozuan për fotografi me vajzat e Bryant në Final Four e grave 2017. Ata u takuan përsëri vitin e ardhshëm në New York pasi të dy morën pjesë në hedhjen ceremoniale të monedhave US Open.

Dy netë para udhëtimit me helikopter të dënuar të Bryant, Lieberman dëgjoi dy kolegë meshkuj të Fox Sports duke diskutuar një koment që ylli në pension i Lakers kishte bërë për CNN në fillim të asaj jave. Ata nuk ishin dakord me qëndrimin e Bryant se disa nga lojtarët më të mirë të WNBA ishin mjaft të aftë për të “luajtur në NBA tani”.

Lieberman pastroi fytin e saj për të sinjalizuar se ishte brenda kutisë së veshëve. Pastaj ajo u kujtoi kolegëve të saj se ajo ishte e gjallë se gratë mund të mbrojnë veten e tyre kundër burrave.

Në 1980, ajo u përshtat për ekipin e Ligës Verore të Lakers. Në 1986, ajo filloi një periudhë dy-vjeçare me Springfield Fame të Lidhjes së Basketbollit të Shteteve të Bashkuara. Nuk kishte WNBA gjatë kryeministrit të Lieberman, kështu që ajo qëndroi e mprehtë duke luajtur kundër burrave.

“Unë e kam zmbrapsur shumë mënyra të ndryshme, por është e mundur nëse ke një inteligjencë të lartë, nuk ke frikë dhe mund të zotrosh gjërat që nuk marrin talent”, tha Lieberman. “Sepse fizikisht, këta njerëz janë në një nivel tjetër.”

Me kolegët e saj ende të pa bindur, Lieberman i dërgoi një shoku për të kërkuar rezervë. Vetëm sekonda më vonë, telefoni i Lieberman gumëzhiti me përgjigjen e paharrueshme të Bryant.

Kobe Bryant ndonjëherë kërkonte këshill nga Nancy Lieberman.  (Mirësjellje e Bamirësisë Nancy Lieberman)
Kobe Bryant ndonjëherë kërkonte këshill nga Nancy Lieberman. (Mirësjellje e Bamirësisë Nancy Lieberman)

‘Unë nuk mund të pajtohem me ty më shumë’

Mbrojtja e Bryant për pozicionin e tij se disa gra nuk do të tejkaloheshin në NBA ishte e gjallë, por e pasionuar, e zhgënjyer por sfiduese.

“Ata absolutisht munden”, shkroi Bryant. “Gazetari po vepronte sikur nuk munden. Nuk do të thotë që ata kanë nevojë, por niveli i respektit sepse ato janë gra. Soshtë kaq normale. Djemtë mendojnë se thjesht mund t’i mposhtin. Janë dema *** dhe zhgënjyes si ferr. Lojtarët e NBA do të shërbeheshin, e lëre më ndonjë gomar-luftëtar normal të fundjavës Joe Blow. “

Lieberman u përgjigj se ishte “mosrespekt” dhe “seksizëm”. Pastaj ajo e pyeti Bryant, “Mos harroni kur duhej të luaj kulmin tim kundër burrave?”

“Pikërisht. E mbaj mend atë ”, shkroi Bryant. “Askush nuk flet më për këtë, Nancy. Nuk mund të pajtohesha me ty më shumë. ”

Biseda përfundimisht u kthye në ftesën e hapur të Bryant për ta bërë Lieberman të vinte në praktikë ekipin e Gianna. Kur Lieberman përsëriti se ajo do të donte ta bënte atë, Bryant u përgjigj, “Kur doni të vini? Ne praktikojmë çdo natë. ”

“Sigurisht që po”, bëri shaka Lieberman. “Unë do t’ju dërgoj me mesazhe javën tjetër për detaje.”

Ata përfunduan duke folur të nesërmen dhe u vendosën të Mërkurën, 29 Jan. Lieberman tha se ajo mund të kishte ardhur më shpejt po të mos kishte mbajtur konferencën e saj në shkretëtirë më 26 Janar dhe angazhimet televizive në 27 dhe 28 Janar.

“Nëse Kobe do të kishte thënë, ‘A mund të vish në lojë të Dielën?’, Unë do të kisha thënë po,” tha Lieberman. “Nuk ka asnjë dyshim në mendjen time që unë do të kisha shkuar dhe të bëja gjithçka që ai donte të bëja.”

Me një vjetorin e vdekjes së Bryant të martën, Lieberman e ka parë veten duke reflektuar gjithnjë e më shumë për vdekjen e shoqes së saj dhe për telefonatën e saj të ngushtë. Ajo dëshiron që Bryant të ishte akoma gjallë për të qenë një burrë i Vanessa, një baba për vajzat e tij dhe një mbështetëse e vendosur e grave që kalonin nëpër barriera.

“Unë jam mirënjohës për familjen time që nuk isha në atë helikopter,” tha Lieberman, “por unë jam i shkatërruar për humbjen e jetës.”

Më shumë nga Yahoo Sports:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu