SAN ANTONIO (AP) – Luka Doncic dhe Dallas Mavericks po mësojnë të mbajnë qetësinë e tyre kur loja nxehet, dhe kjo u tregua domethënëse kundër San Antonio Spurs.

Doncic kishte 36 pikë, 11 asistime dhe nëntë kërcime dhe Mavericks i rezistuan një mitingu të vonë për të mposhtur Spurs 122-117 të Premten në mbrëmje.

Mavericks besojnë se humbja e disa ndeshjeve në minutat e fundit sezonin e kaluar ka ndihmuar gatishmërinë e tyre për të filluar këtë sezon.

“Ne kemi marrë një vit më të vjetër një vit më të mençur,” tha trajneri i Dallas Rick Carlisle. “Kemi kaluar më shumë kohë duke punuar në të. Nënvlerësimi është një pjesë e madhe e vendit ku duam të shkojmë. Gjëja më e madhe është që kemi mbajtur qetësinë ”.

Mavericks fituan të dytin radhazi pas një serie me tri humbje. Spurs janë 2-5 në shtëpi.

San Antonio humbi rojën e pikës së fillimit Dejounte Murray në minutën e hapjes. Ashpërsia e dëmtimit është e panjohur, por trajneri i Spurs Gregg Popovich tha, “Unë mendoj se ai do të jetë mirë”, pas ndeshjes.

DeMar DeRozan kishte 29 pikë për San Antonio, LaMarcus Aldridge shtuar 26, dhe Keldon Johnson kishte 17 pikë dhe 14 kërcime.

Pasi zvarritën me deri në 18 pikë, Spurs u tërhoq në 113-107 me katër minuta të mbetura në një goditje me dorën e majtë nga Aldridge. Dy minuta më vonë, DeRozan shkurtoi avantazhin në 113-111 me një palë gjuajtje të lira.

“Ata po krijonin një konfuzion me ndërrimet dhe gjëra të tilla”, tha Carlisle.

DeRozan bëri një nga dy gjuajtjet e lira për të tërhequr Spurs brenda 113-112. Doncic pastaj bëri një 11-metërsh dhe më pas drejtoi topin në topin pasues dhe ndihmoi Jalen Brunsonështë 3-tregues.

“Unë mendoj se gjëja më e madhe është marrja e vendimeve më të mira,” tha Donçiç. “Hiqni dorë nga gjuajtjet e mira për gjuajtje më të mira. Mendoj se ky është çelësi për fundin e lojërave tona. ”

Kristaps Porzingis dhe Tim Hardaway Jr. kishte 21 pikë secili për Mavericks.

Murray dëmtoi kyçin e tij të majtë në kërcuesin e 14 këmbëve të Porzingis, 59 sekonda në lojë, dukej sikur i ngatërronte këmbët me qendrën e Mavericks. Murray qëndroi në gjykatë pak para se të ngrihej shpejt dhe të çalonte drejt në dhomën e zhveshjes.

Mungesa e Murray pati një ndikim të madh në mbrojtjen rrethuese të San Antonio në pjesën e parë.

Mavericks ishin 14 për 39 me 3-pikë, përfshirë 10 për 21 në pjesën e parë. Dallas hyri në lojë mesatarisht me 12,6 trepikësh në 37,6 përpjekje.

“Të gjithë luftuan”, tha trajneri i San Antonio Gregg Popovich për tubimin e vonë. “Nëse të gjithë nuk do të kishin luftuar duke u dobësuar me 18, ne do të kishim humbur me 25 ose 30. Kështu që të gjithë meritojnë kredi për të varur dhe për të vazhduar të garojnë dhe të mos zbresin”.

Shikoni më shumë në Dallas Mavericks

Renditjet e Fuqisë NBA: Brooklyn ngjitet shpejt pas tregtisë së Harden, fitore të mëdha Pasi bëri triple-dyfishtë në humbje, Luka Doncic thotë ‘Unë isha duke u … Luka Doncic ishte i zemëruar Dallas nuk thirri një time out, ai nuk …

Nata e cilësisë së mirë Luka Doncic me 36 pikë, 11 kërcime çon Dallas në fitore fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu