Këshilltari ligjor i NBA shpjegon vendimin mbi tregtinë e dështuar të Bogdanoviç fillimisht u shfaq në NBC Sports Bayarea

NBA i dha një shuplakë dore Milwaukee Bucks të hënën pasdite për trajtimin e tyre të situatës së agjentit të lirë Bogdan Bogdanoviç.

Për bashkëpunimin me NBA, Bucks ishin u hoq nga zgjedhja e tyre në raundin e dytë në 2021, e cila ka të ngjarë të zbarkojë diku në fund të viteve ’50 nëse Milwaukee është diku afër aq mirë sa duhet të jetë këtë sezon.

Në bisedën e tij vjetore parasezonale me mediat, Komisioneri i NBA Adam Silver shtyhet te këshilltari ligjor i ligës për të shpjeguar se ku Bucks shkuan keq në ndjekjen e tyre të ish rojes së qitjes së Kings.

“Pra, thjesht për qartësi, rregulli në fjalë këtu është një rregull që kërkon që të gjitha ekipet të fillojnë të bëjnë biseda në lidhje me kontratat e agjentit të lirë në të njëjtën kohë, të përcaktuara lirshëm si kërcim me armë, ideja që flamuri për agjensinë falas të ulet në të njëjtën kohë dhe të gjithë duhet të fillojnë të zhvillojnë ato biseda në të njëjtën kohë për arsye të drejtësisë konkurruese, “tha Këshilltari i Përgjithshëm i NBA Rich Buchanan.

“Kjo nuk ka të bëjë me ndërhyrje”, shtoi Buchanan. “Ndërhyrja në rregull është rregulli kur keni kontrata të palejueshme me një lojtar që është nën kontratë me një ekip tjetër. Dhe kështu këtu shkelja ishte që ekipi kishte biseda në lidhje me një kontratë të agjentit të lirë me përfaqësuesin për këtë lojtar përpara kohës kur CBA i lejoi ta bënin atë, dhe si rezultat, ata u penalizuan “.

Mbretërit nuk u penalizuan për rolin e tyre në këtë situatë, sepse është e ligjshme të diskutosh tregtinë e mundshme me skuadrat kundërshtare, edhe nëse ato përfshijnë agjentë të lirë të kufizuar. Aty ku Milwaukee doli jashtë kufijve ishte kur ata kontaktuan me agjentin e Bogdanoviç, Jason Rainey, dhe filluan diskutimet e kontratës.

Sipas raporteve të shumta, një ekip i tretë ndërhyri dhe paraqiti një kërkesë kundër Bucks për “kërcim me armë”. Kur kërkesa u paraqit, marrëveshja u prish dhe Bogdanovic përfundimisht nënshkroi një fletë oferte me Atlanta Hawks.

Atlanta mund të mos jetë e pastër as në këtë situatë, por që nga tani, kampionati nuk ka filluar një hetim për veprimet e tyre.

Disa orë para se të fillonte agjensia falas, postoi Emiliano Carchia nga Sportando mesazhin e mëposhtëm në Twitter.

“Agjenti i lirë i kufizuar Bogdan Bogdanovic pritet të nënshkruajë një fletë oferte me Atlanta Hawks kur fillon agjensia falas, i thotë një burim @Sportando”

Bogdanoviç nënshkroi një fletë oferte katër-vjeçare, 72 milion dollarë me Hawks dy ditë më vonë kur u lejuan nënshkrimet zyrtare.

LIDHUR: Dhelpra një All-Star? Joseph beson se Swipa mund ta bëjë këtë këtë vit

Sacramento kishte mundësinë të përputhej me fletën e ofertës nga Atlanta, e cila përfshinte një goditës tregtar prej 15 përqind. Gjatë një të fundit përgjimi i Woj Pod në ESPN, Menaxheri i përgjithshëm i Mbretërve Monte McNair diskutoi vendimin për të lejuar lojtarin e tij më të zhdërvjellët të largohej përmes agjencisë falas.

“Ne shikuam shumë opsione të ndryshme, midis shenjës dhe tregtisë, padyshim që u përpoqëm ta nënshkruajmë edhe atë dhe pastaj përfundimisht vendimin për fletën e ofertës që ishim përballur me Atlantën,” tha McNair. “Ne e kaluam procesin tonë. Sapo morëm fletën e ofertës, u ulëm, kishim pak më shumë se 48 orë për ta kaluar atë dhe le të vendosim të gjithë faktorët në tabelë dhe t’i kalojmë nëpër to. “

Ishin dy ditë rraskapitëse për menaxherin e ri të përgjithshëm të Mbretërve. Bogdanovic është jashtëzakonisht popullor në Sacramento dhe kontrata nuk ishte jashtë vlerës së arsyeshme për 28-vjeçarin.

Në fund, McNair shikoi planin e tij afatgjatë për ekskluzivitetin dhe zgjodhi të mos përputhej.

“Asnjëherë faktori nuk ishte faktor tjetër përveç asaj që do të jetë më e mira për këtë ekip, kjo organizatë do të shkojë përpara,” tha McNair. “Ishte një vendim i vështirë, por padyshim, në fund të fundit ne përfunduam se nuk përputhemi.”

Midis kohës që marrëveshja me Bucks u prish dhe fleta e ofertës u nënshkrua me Atlanta, Mbretërit zgjodhën Tyrese Haliburton me zgjedhjen e 12-të Nr. Fakti që Haliburton ra në duart e Mbretërve ishte një faktor përcaktues në vendimin për t’u larguar nga Bogdanoviç.

“Ne kishim kaluar draftin dhe ishim vërtet të ngazëllyer që Tyrese Haliburton na ra,” tha McNair. “Dhe kjo gjithashtu na dha pak shtytje shtesë që kemi këtë djalë të hyjë, kjo është 1-2.”

Ndërsa transaksionet si tregtia e dështuar e Bogdanoviç janë të zakonshme në NBA, kjo dëmton për Mbretërit. Të humbasësh një lojtar me aftësitë dhe vlerën e aftësive të Bogdanoviç është e vështirë. Humbja e tij pa kompensim dhemb edhe më shumë.

Bogdanovic është duke u vendosur me Hawks, Haliburton është në rotacion në Sacramento dhe Bucks nuk kanë më një zgjedhje të raundit të dytë. Një kapitull mbyllet dhe një kapitull i ri fillon për të gjithë të përfshirë.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu