NBA thirri dy ndeshje të tjera për shkak të çështjeve të lidhura me COVID dhe gjurmimin e kontakteve të hënën, dhe një person me njohuri të situatës tha Miami Heat po përgatiteshin të ishin pa “së paku pesë” lojtarë për disa ditët e ardhshme për shkak të ekspozimit të mundshëm ndaj koronavirusit.

Ndeshja e së hënës në Dallas midis Mavericks dhe New Orleans Pelicans u shty nga liga, si dhe ndeshja e së martës në Çikago midis Bulls dhe Boston Celtics. Drejtuesit e përgjithshëm të ligës po takoheshin të hënën për të diskutuar situatën aktuale të kampionatit të virusit, me përfshirjen nga Shoqata Kombëtare e Lojtarëve të Basketbollit. Bordi i guvernatorëve të NBA do të takohet të Martën mbi këtë temë.

Shtyrjet e fundit vijnë një ditë pasi loja e Miamit në Boston u anulua për shkak të çështjeve të gjurmimit të kontakteve brenda Heat. Celtics do të kishte vetëm tetë lojtarë në minimum të kampionatit në dispozicion për atë lojë – pasi shtatë u përjashtuan në përputhje me protokollet e shëndetit dhe sigurisë së ligës për të luajtur mes pandemisë në vazhdim. Avery Bradley i Miamit, i cili nuk luajti në flluskën e rifillimit të NBA sezonin e kaluar nga shqetësimi për ekspozimin ndaj virusit, gjithashtu u përjashtua nga ajo lojë për shkak të protokolleve.

Miami planifikoi një fluturim nga Boston në Filadelfia të hënën në mbrëmje përpara një ndeshje atje të martën, por po përgatitej të linte disa lojtarë prapa ose të dërgonte disa shtëpi veçmas për shkak të rezultateve të gjurmimit, tha një person i njohur me situatën. Personi foli për Associated Press në kushte anonimiteti sepse ato detaje nuk u bënë publike. Identitetet e atyre lojtarëve nuk u zbuluan dhe është e paqartë nëse anëtarët e tjerë të partisë së udhëtimit Heat ishin prekur.

” Padyshim që ka qenë një fillim unik i vitit, ” tha rojet e nxehtësisë Duncan Robinson të hënën në një paraqitje në Reddit. “Ka qenë sfida të ndryshme me të gjitha protokollet dhe normat e reja. Unë mendoj se ndjenja e përgjithshme është që të gjithë duan të luajnë, por gjithashtu të gjithë duan të jenë të sigurt së pari. “

Dallas nuk kishte lojtarë të mjaftueshëm të pastruar për të luajtur të hënën sepse procesi i gjurmimit të kontakteve ishte ende në vazhdim, ashtu siç ishte rasti për Heat në Boston të Dielën, tha një person me njohuri të asaj situate. Personi foli me AP në kushte anonimiteti sepse nuk ishte zbuluar publikisht nga kampionati ose skuadra.

“Damn ..” “Rojtari i Pelicans, Josh Hart shkroi në Twitter.

Gjurmimi i kontakteve brenda NBA është bërë shumë më agresiv dhe i teknologjisë së lartë ditët e fundit, me një kërkesë të re që të gjithë brenda partive të udhëtimit të veshin një pajisje elektronike që gjurmon afërsinë e tyre me njëra-tjetrën. Të dhënat nga ato pajisje janë pjesë e përcaktimit nëse një lojtar ka nevojë për karantinë për shkak të ekspozimit të mundshëm.

Ndeshja Mavericks-Pelicans dhe Bulls-Celtics rritin ndeshjet totale të shtyra këtë sezon për shkak të çështjeve të lidhura me virusin në katër. Filadelfia luajti në shtëpi kundër Denver të Shtunën me shtatë lojtarë – tetë ishin në dispozicion, por vetëm shtatë morën fjalën – për shkak të një kombinimi të çështjeve të virusit dhe dëmtimeve. NBA gjithashtu gjobiti 76ers $ 25,000 të hënën për mos zbulimin e duhur para kohe se Ben Simmons do të humbasë atë lojë me një dëmtim.

“” Lidhja po bën një punë shumë të mirë duke u përpjekur të përshtatet me situatën, “tha 76-vjeçari roje Isaiah Joe. “Për sa kohë që ata janë duke u përpjekur, unë ndjehem sikur kjo është më e mira për lojtarët. Pas një kohe, ne do ta kontrollojmë këtë situatë dhe do të funksionojmë normalisht. “

Kishte katër lojtarë të Dallasit në listën e protokollit COVID-19 që nga e diela në mbrëmje, shtesa më e re në atë kohë ishte Maxi Kleber. Filluesit Josh Richardson dhe Dorian Finney-Smith dhe kopja rezervë Jalen Brunson tashmë ishin përjashtuar; ata të tre qëndruan pas në Denver pas një fitore ndaj Nuggets të Enjten dhe humbën fitoren e së Shtunës në shtëpi kundër Orlando.

Ndeshja tjetër, përveç ndeshjes së së Dielës Boston-Miami, që do të shtyhej ishte ndeshja e 23 dhjetorit midis Oklahoma City dhe Houston. NBA tha të dielën mbrëma se liga parashikonte që do të kishte çështje dhe nuk ka në plan të ndalojë sezonin për shkak të çështjeve aktuale me të cilat përballen disa skuadra.

“” Isshtë një botë e tmerrshme tani, “tha trajneri i Brooklyn Steve Nash të hënën. “Ne të gjithë jemi duke u përballur me këtë, pavarësisht nëse ju jeni një lojtar i ekipit NBA, organizatë, zyrë e përparme ose jeni dikush që nuk punon në industri. Shtë një botë e tmerrshme, një botë e frikshme. ne po humbasim jetë çdo ditë në një numër të madh. Kështu që, mendoj se liga po bën më të mirën që mundemi. Unë mendoj se jemi duke u përpjekur më të mirën për të kaluar sezonin, por mendoj se duhet të jemi të gatshëm për gjithçka dhe mendoj se të gjithë jemi të shqetësuar. “

Shkrimtari i Basketbollit AP Brian Mahoney në Nju Jork kontribuoi.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu