Telegrafi

Lëvizja e përmirësuar e Serena Williams mund të jetë thelbësore për të ndjekur titullin e 24-të Grand Slam të pakapshëm

Serena Williams u fut në gjysmëfinalen e saj të 40-të Grand Slam të Martën duke mundur pa dyshim mbrojtësen më të mirë në tenisin e grave në ndeshjen e saj. Simona Halep zakonisht i zhgënjen kundërshtarët me aftësinë e saj për të arritur fitues të mundshëm – ajo e bëri këtë në takimin e tyre të fundit me një shkatërrim gati pa të meta 6-2 6-2 të Williams në finalen e Wimbledon 2019. Por të Martën Williams ktheu tryezat duke gjetur një përgjigje për secilën prej përpjekjeve të Rumanisë për ta grimcuar atë dhe duke treguar përmirësimin e dukshëm në lëvizjen e saj në gjykatë që ka kthyer kokën në Melburn. Puna mbrojtëse dhe shpejtësia ishin pikat e forta që Williams njihej dikur – puna me këmbë për tu mrekulluar dhe mbuluar me lehtësi fushën. Por që nga kthimi nga lindja e fëmijës së saj të parë në 2017 ka qenë një dobësi e kundërshtuar nga kundërshtarët e saj. “Nëse ata mund ta bëjnë Serena të lëvizë përreth, ata do të kenë një shans këtu”, ka qenë kaq shpesh interesimi i komentuesve, pasi sfiduesit synuan me sukses mushkëritë ndonjëherë të lodhura ose këmbënguljen e ngathët të Williams. Megjithatë, kjo Australian Open ka qenë një histori tjetër. 39-vjeçarja ka qenë shpërthyese, duke ndjekur topa për të mbajtur pikat gjallë dhe duke mbledhur tubime më të gjata ku më parë do të kishte mbaruar avulli. Kundër Halepit, i dha asaj më shumë kohë për vendimmarrje për të goditur fituesit e pamëshirshëm – 24 gjithsej – më vonë në pikë dhe lehtësi për një fitore 6-3 6-3. Kur u pyet pas ndeshjes se sa kohë kishte kaluar që kur ndjente se tubimet më të gjata ishin të sajat për të fituar, Williams ishte në një humor gazmor: “Padyshim që ka qenë një minutë. Ka qenë një minutë e gjatë. Unë mendoj se vera e vitit 1926 ishte e fundit kohë e ndjeva atë “. Por kjo zhvendosje në lojë e Williams nuk është çështje qesharake për kundërshtarët e saj, dhe ajo e di atë. Ajo pohoi me kokë me entuziazëm kur intervistuesi në fushë Jim Courier admironte punën e saj mbrojtëse pas fitores së saj: “Vitin e kaluar trajneri im Patrick [Mouratoglou] kishte një bisedë të gjatë me mua se si duhej të isha më i mirë në mbrojtje. “” Unë e di se gjatë gjithë karrierës sime shpejtësia ka qenë një gjë që ka qenë shumë e mirë në lojën time. Ndonjëherë po marr pikë dhe po marr topa dhe e di që kam këmbë për ta bërë. Pra është emocionuese ”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu