Saddiq Beu nuk e dinte se ai do të fillonte ndeshjen e së hënës deri pak para fillimit.

Dwane Casey e mori kohën e tij duke kuptuar se si do të plotësonte hapësirën e lënë në formacionin fillestar nga Blake Griffin, i cili ishte jashtë Humbja e së hënës ndaj Atlanta Hawks për shkak të pushimit. Derrick Rose (pushimi) dhe Jahlil Okafor (këmbë) gjithashtu humbi ndeshjen, duke hapur minuta lart e poshtë listës.

Më shumë: Si Pistons mori ‘brenda lugë’ mbi Isaiah Stewart, një përshtatje perfekte për rindërtimin e Troy Weaver

Vendimi i Kejsit për të futur Beun në formacionin fillestar, por siguroi se ndeshja e së hënës do të ishte shumë e ndryshme nga e shtuna e kaluar, e cila pa Griffin dhe Rose të luanin minuta të rënda dhe të mbyllnin një humbje të dyfishtë të kohës shtesë ndaj Cleveland Cavaliers.

Të tre Detroit Pistons Zgjedhjet në raundin e parë – Bej, Killian Hayes dhe Isaiah Stewart – luajtën minuta të rëndësishme gjatë humbjes 128-120 ndaj Hawks. Ndërsa humbja i uli Pistons në 0-3 në përgjithësi, gjendja pas lojës ishte më e lehtë krahasuar me dy ndeshjet e para.

Në vend që të humbte pasi luajti 3.5 të katërtat kompetente të basketbollit, Detroit arriti të shkurtojë një deficit prej 24 pikësh në pesë në shtatë minutat e fundit të lojës, kundër një ekipi të Atlantës që ka një fillim të nxehtë 3-0 pas një sezoni produktiv. Pas dy humbjeve zhgënjyese, Pistons patën largime pozitive nga ndeshja e së hënës.

“Djema të rinj, ne të gjithë po hyjmë në përpjekje për të gjetur rolin tonë dhe si mund ta ndihmojmë ekipin,” tha Bej. “Ata hynë duke luajtur fort, duke luajtur ashpër dhe thjesht duke u përpjekur të shkojnë në çdo lojë. Ne do të bëhemi më mirë dhe ne vazhdojmë të punojmë për t’u bërë më mirë çdo ditë dhe kjo është ajo që ka rëndësi.”

Beu e përfundoi natën me 10 pikë dhe shtatë kërcime në gjuajtjen e përgjithshme 3-nga-11, por ai bëri një përshtypje të fortë herët. Ai shënoi tetë pikët e tij në pjesën e parë në gjuajtjen 3-të-6, dhe dy nga rezultatet e tij nuk ishin të lehta.

Ai u fut në bord me një tre-tregues në tremujorin e parë. Pasi peshoi nëse duhej të voziste ose të qëllonte pasi mori një pasim të dorës nga Mason Plumlee, ai vendosi ta gjuante atë me një mbrojtës para tij. Ai hyri brenda. Gjatë çerekut të dytë, ai voziti majtas nga Clint Capela nga krahu i majtë, u ndal në bojë dhe përdori këmbët për të krijuar hapësirë ​​dhe goditi një kërcyes kthesash jashtë bilancit.

Beu humbi disa trepikësh të hapur dhe nuk mund të bënte që dy kërcyes të tjerë të ktheheshin, por ai kishte besimin e Kejsit. Ai luajti 30 minuta, 13 prej të cilave erdhën në pjesën e dytë.

Hayes luajti ndeshjen më të mirë të karrierës së tij të shkurtër me tre ndeshje, duke shënuar 10 pikë, tetë asistime dhe dy xhirime. Ai ishte më i mirë në pjesën e dytë sesa në pjesën e parë, duke shënuar shtatë pikë së bashku me shtatë asistime në dy çerekët e fundit.

Ai ende po gjen ritmin e tij si shënues, por po e gjen hapin e tij si një pasues. Ai mori vendime të shpejta me top, duke goditur gjuajtës të hapur, duke e shtyrë topin lart në tranzicion, dhe në fund të lojës, duke punuar marrjen e lojërave.

Kejsi e ka vlerësuar përpjekjen e Hayes në mbrojtje dhe e hëna ishte një natë tjetër inkurajuese për të në atë fund. Trae Young është një nga kopertinat më të vështira në NBA, por Hayes luftoi nëpër ekrane dhe bëri një punë të admirueshme duke qëndruar me të.

“Do të jetë një gjë e vazhdueshme për të, duke u bërë më mirë me NBA, duke kuptuar se çfarë mund të shpëtojë, pasimet që mund të bëjë, vendimet që mund të marrë,” tha Kejsi. “Për fat të keq, ai nuk kishte një ligë verore ose një sezon të plotë ekspozitash. Sonte ishte më mirë. E gjithë ekipi u kujdes për topin. Ai ishte aty në fund, ai bëri një punë aq të mirë sa ajo mund të bënte me Trae Young duke u përpjekur të përdorë madhësinë dhe trupin e tij “.

Bogdan Bogdanovic (13) i Atlanta Hawks vozit kundër Isaiah Stewart (28) dhe Wayne Ellington të Detroit Pistons gjatë pjesës së dytë në State Farm Arena më 28 Dhjetor 2020 në Atlanta.
Bogdan Bogdanovic (13) i Atlanta Hawks vozit kundër Isaiah Stewart (28) dhe Wayne Ellington të Detroit Pistons gjatë pjesës së dytë në State Farm Arena më 28 Dhjetor 2020 në Atlanta.

Mungesa e Okafor më në fund e lejoi Stewart të bëjë debutimin e tij në NBA, dhe ai ishte me ndikim edhe pse luajti më pak minuta sesa zgjedhjet e shokëve të tij në raundin e parë. Ai shënoi dy pikë dhe rrëmbeu tetë kërcime në 14 minuta, me pesë borde sulmuese. Për ta thënë thjesht, Stewart është i fortë. Ai ka një energji infektive në lojën e tij dhe duket se kënaqet me çdo zhytje në top, marrje informacioni dhe top të lirshëm.

Ai me të vërtetë mori tre faulle, por Kejsi e mbrojti atë pas ndeshjes. Earlyshtë në fillim të sezonit, por Stewart tashmë ka fituar stafin stërvitor dhe shokët e skuadrës me përpjekjet e tij.

“I riu luan aq fort, sa e lodh veten,” tha Kejsi. “Kjo është arsyeja pse ne e sollëm atë këtu. Niveli i intensitetit të tij është kaq i lartë. Sapo të merrni reputacionin e të luajturit kaq fort, do të shpëtoni me shumë në kampionat. Mendova se ai kishte disa faulle të ngurta. Dashuria mënyra se si ai konkurroi. Ky është ai që është. E shkëlqyeshme që çdo natë, kjo thjesht nuk është një gjë e një nate. Ai e bën atë në praktikë, ai e bën atë në lojëra. Ne duhet të vazhdojmë ta kemi atë dhe kjo na jep ton “

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa. Shtypi i Lirë ka filluar një model i ri i pajtimit dixhital. Ja si mundesh fitoni akses në përmbajtjen tonë më ekskluzive të Pistons. Lexoni më shumë në Detroit Pistons dhe regjistrohuni për tonat Buletini i Pistons.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Rishtarët e Detroit Pistons tregojnë potencial në humbje ndaj Atlanta Hawks

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu