Sezoni i NBA është rikthyer, dhe po kështu edhe përmbledhja e përditshme e NBC Sports, NBA, Tri gjëra për të ditur – gjithçka që mund të keni humbur, çdo moment kyç nga një natë më parë në Shoqatë në një vend.

1) Frustrimi që vlon në Uashington pas tjetrit Westbrook triple-dyshe në një humbje tjetër

Russell Westbrook ishte duke bërë gjënë e tij: 21 pikë, 15 kërcime, 11 asistime, triple-dyfishi i tij i tretë në po aq ndeshje – dhe kundër Bulls të Martën ai ishte në të vërtetë mjaft i efektshëm (gjuajtje nga 9 në 17). Bradley Beal kishte 29 pikë në 20 goditje dhe vazhdon të tregojë se është një shënues elitar. Të Mërkurën Wizards gjithashtu kishin çerekun e tyre më të mirë të katërt të sezonit, duke tejkaluar në fakt Bulls me një kovë.

Nuk kishte rendesi.

Uashingtoni humbi përsëri, është i katërti radhazi, kësaj here 115-107 në Çikago – ata janë 0-4 pavarësisht lëvizjeve jashtë sezonit që synojnë mbledhjen e një ekipi fitues tani me një kopsht të nivelit të të gjithë NBA.

Uashingtoni nuk po fillonte një rindërtim të durueshëm këtë sezon. Ajo i nënshkruar Dejvis Bertans dhe solli në Westbrook për të bërë playoff. Tooshtë shumë herët për të thënë që nuk mund të ndodhë, por testi i syve – ose një shikim i statistikave të tyre të përparuara – dhe Wizards nuk duken si një ekip playoff.

Mbrojtja e Uashingtonit ka qenë e keqe, është sulm joefikas, i cili është kombinuar në një nga ekipet më të këqija në NBA për të hapur sezonin. Ata e fituan këtë rekord 0-4, dhe ndërsa tre humbjet e para ishin për ekipet e playoffit (Filadelfia në fillim, pastaj dy me Orlando), Bulls nuk janë në atë nivel (ata hynë pa fitore të Martën). Frustrimi po zien në Uashington, dhe jo vetëm në Capitol Hill.

Beal nuk u mundua të fliste me gazetarët pas ndeshjes, një shenjë e zhgënjimit të tij.

Vepra e Uashingtonit i mungon kohezioni; janë individë që bëjnë shfaqje deri më tani. Ata janë në vendin e 10-të në të dy përqindjet e gjuajtjes me tre pikë dhe në arritjen e vijës së gjuajtjeve të lira. Magjistarët nuk i kushtojnë vëmendje xhamit sulmues. Lojtarët e Uashingtonit po vendosin shumë numra me kalori të zbrazëta, por nuk po lëvizin gjilpërën drejt fitores, e cila ishte pyetja dhe shqetësimi nga shumë në ligë kur Wizards tregtuan për Westbrook dhe kontratën e tij masive. Ai nuk ka qenë efikas, 45,4 përqind e tij e vërtetë e gjuajtjeve deri më tani këtë sezon është tetë pikë më poshtë sezonin e kaluar (dhe kjo ishte ende vetëm fluturonte rreth mesatares së kampionatit).

Dhe një mbrojtje me Thomas Bryant mbrojtja e buzës nuk do të shpengojë shkeljen.

Westbrook u përpoq të vendoste një ton “ne mund ta kthejmë këtë” në Instagram pas ndeshjes.

Por GM të tjerë vazhdojnë të rrethojnë Magjistarët si shkaba, në pritje të fillimit të shorteve të tregtisë së Bradley Beal. Deri në këtë pikë, Beal dhe Wizards kanë qëlluar gjithë ato që flasin poshtë, por nëse humbja vazhdon, sa kohë para se Beal të vendosë që ai duhet të jetë diku tjetër?

Kjo është kur zhgënjimi që fillon të flluskojë në Uashington do të vlojë.

2) Bucks vendosi rekord me tre pikë në shpërthimin e Heat

Vetëm disa ditë më parë, Milwaukee pati shëtitjen më të keqe në tre pikë në vite, duke shkuar 7-e-38 nga thellësia në një humbje të shëmtuar në New York.

Miami pagoi çmimin për atë të Mërkurën – Milwaukee u kthye mbrapa duke goditur një rekord të NBA 29 treshe në një fitore të shkëlqyer kundër Heat, 144-97.

Milwaukee gjuajti 29-e-51 nga përtej harkut, me 12 lojtarë të ndryshëm duke goditur të paktën një tre. Djali që nuk e bëri? Giannis Antetokounmpo. Greak Freak e përfundoi ndeshjen me nëntë pikë, duke i dhënë fund 138 ndeshjeve të tij me të paktën 10 pikë.

Për Miami, ashtu si Clippers kundër Dallas disa netë më parë, thjesht nxitoni këtë lojë dhe vazhdoni përpara. Konsideroni atë një natë të keqe (LA u tërhoq përsëri me një fitore solide të Martën, për shembull).

Këto dy skuadra takohen përsëri sonte në Miami për natën e dytë të një sulmi mbrapa. Ne do të shohim se si nxehtësia përgjigjet. Dhe nëse xhirimet e nxehta të Milwaukee do të vazhdojnë.

3) Julius Randletriple-dyfishi i gjithë veprës që i duhej Nju Jorkut për t’i dhënë humbjen e parë Cavaliers

New York Knicks, nën drejtimin e Tom Thibodeau, janë bërë një ekip mbrojtës i top-10 në kampionat (deri më tani, teatri i madhësisë së mostrës së vogël është në lojë këtu). Ata marrin ndalesa, dhe nëse mund të gjenerojnë mjaftueshëm shkelje në një natë të caktuar ata kanë një shans për të fituar.

Hyni në Julius Randle. Në një ndeshje ku të dy shkeljet ngecën – asnjëri nuk shënoi një pikë të plotë për posedim gjatë natës – 28 pikë, 12 kërcim, 11 asistim triple-dyfish ishte e mjaftueshme për t’i dhënë Knicks një fitore 95-86.

Thibodeau dëshiron të fitojë, dhe ai ka kërkuar shumë Randle në të dy skajet e fushës. Në sulm, ai duhet të marrë kova – Randle kishte 29 pikë dhe 14 kërcime kundër Milwaukee – dhe në mbrojtje, Randle u kërkua të ruante Joel Embiid, Domantas Sabonis, dhe madje edhe Giannis Antetokounmpo në pikat e këtij sezoni. Randle është përgjigjur me lojën më të mirë të karrierës së tij – dhe vendimmarrjen më të mirë. Ai nuk po godet topin dhe nuk e lë mbrojtjen të ngarkohet me të. Ai po bën një lëvizje ose po kalon, por po e bën atë shpejt.

Ka shumë për të pëlqyer në New York – një sezon i zgjuar pa tregti budallaqe për veteranët e shtrenjtë, një lojë më e disiplinuar e lojës, mbrojtje e mirë, disa lojtarë të rinj me potencial. Po përkthehet në fitore. Ashtë një sezon i gjatë, dhe numrat do të zhvendosen disa në New York, por kjo është një ekskluzivitet i drejtuar në drejtimin e duhur tani, njëri ndërton një bërthamë që mund të fitojë për një kohë të gjatë. Randle mund të jetë pjesë e kësaj.

Thjesht mos e dilni nga binarët trenin me një lëvizje budallallëke tani-fitore.

Tri gjëra për të ditur: Një tjetër triple-dyfish Westbrook, një tjetër humbje e Wizards fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu