Me prishjen e All-Star, Denver Nuggets trajneri Michael Malone shpreson që skuadra e tij mund të fitojë një vrull gjatë një periudhe prej katër ndeshjesh në gjashtë ditë që fillon me një lojë rrugore kundër Oklahoma City Thunder të shtunën.

“Orari ka qenë i pandërprerë, por është ai që është,” tha Malone. “Ne kemi për të gjetur një mënyrë për të luftuar përmes këtyre katër ndeshjeve të fundit duke shkuar në pushim.”

Një nga zhgënjimet më të mëdha të Malone kohët e fundit ka qenë reagimi.

Në fund të janarit, Nuggets ishin ekipi i dytë më i mirë i NBA në borde.

“E fundit, nuk e di, dy javë, ne kemi qenë larg nga kjo,” tha Malone pas humbjes së Denver 112-110 ndaj Washington Wizards të enjten. “Ne nuk marrim më një ton pikë të shansit të dytë dhe ne jemi lënduar me të vërtetë në gotë.

“Të mëdhenj apo të vegjël, djemtë atje duhet të jenë të sigurt se nuk jemi duke parë topa”.

Gjatë dy javëve të fundit, Denver ka rënë në top 10 në përqindjen e kërcimit. Në mënyrë të ngjashme, Nuggets kanë rënë në prodhimin e shansit të dytë të kundërshtarit.

Një pjesë e kësaj ka qenë një valë e lëndimeve. Paul Millsap (gju) do të humbasë ndeshjen e tij të shtatë radhazi të Shtunën, dhe JaMychal Green (sup) do të jetë jashtë për ndeshjen e katërt radhazi. Gary Harris (kofshë) do të qëndrojë jashtë për të pestën herë radhazi, por PJ Dozier (hamstring) mund të kthehet pas një mungese 15-lojë.

“Ne kemi mungesë të një pranie në mes që thjesht mund të pengojë përzgjedhjet”, tha Jamal Murray i Denver. “Ky është një lloj zhgënjyes. Ne mund të luajmë mbrojtje të mirë dhe pastaj vonë (në) orën e gjuajtjes, ata marrin një goditje dhe goditje dhe ne nuk kemi një prani atje për të shkuar atje lart dhe për të sfiduar goditjen.”

Nuggets janë 2-4 gjatë gjashtë ndeshjeve të tyre të fundit.

Thunder ka fituar dy radhazi dhe tre nga katër të fundit, duke përfshirë një fitore 118-109 ndaj Atlanta Hawks vizituese të Premten.

Oklahoma City do të jetë pa Hamidou Diallo për ndeshjen e dytë radhazi. Lëndimi i ijes së Diallo – i cili mund ta mbajë atë larg deri pas pushimit të All-Star – hapi derën për Ty Jerome për të bërë debutimin e tij me Thunder.

Jerome kishte nëntë pikë dhe një shtatë asistime të nivelit të lartë të karrierës në 22 minuta të Premten, një ditë pasi u tërhoq nga G League.

Jerome pësoi një dëmtim në kyçin e këmbës në ditën e hapjes së kampit trajnues pasi u ble në një tregti jashtë sezonit me Phoenix Suns.

“Mendova se ai bëri një punë të shkëlqyeshme duke u futur në të,” tha trajneri i Thunder Mark Daigneault. “Ishte një rikuperim i përpjetë me siguri.”

Jerome ndihmoi Thunder të qëndronte në këmbë kur Shai Gilgeous-Alexander ishte në stol.

Gilgeous-Alexander ka qenë një arsye kryesore për suksesin e Oklahoma City vonë, duke qëlluar më mirë se 62 përqind nga fusha dhe duke shënuar mesatarisht 31 pikë gjatë katër ndeshjeve të fundit. Ai përfundoi me 24 pikë në gjuajtjen 9-të-16 kundër Hawks.

Ky është takimi i tretë dhe i fundit i skuadrave i sezonit dhe i vetmi në Oklahoma City. Nuggets fituan dy të parat, 119-101 më 19 janar dhe 97-95 më 12 shkurt.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu