Në atë kohë dukej si një faull zhgënjimi – dhe Jokic ka një histori të tyre. Ai sapo nuk kishte marrë një telefonatë kur ndjeu që u ndëshkua keq, ekipi i tij ishte shtatë poshtë në një lojë të ngushtë dhe ai nuk po merrte shumë ndihmë nga shokët e tij të skuadrës.

Jokic tha pas ndeshjes se ai ishte vetëm duke u përpjekur të ndryshonte vrullin e lojës kur ai u tërhoq fort për të hequr topin nga duart e Cameron Paynye dhe kapi shumë nga fytyra e tij gjatë rrugës.

Jokic u dëbua pasi u shqyrtua shfaqja. Ndërsa ajo dëbim ndoqi shkronjën e ligjit – përfundoni, kontaktoni, ndiqni dhe ishte e panevojshme e vështirë – erdhi si një surprizë për të parë MVP të dëbuar nga një lojë playoff closeout për një lojë që do të ishte një Flagrant 1 për shumë ekipet e arbitrave gjatë sezonit. Fatkeqësisht, qëndrueshmëria në këto thirrje nuk ka qenë kurrë veshja e fortë e NBA-së.

“Unë doja të ndryshoja ritmin e lojës, doja të na jepja pak energji,” tha Jokic pas ndeshjes përmes Associated Press. “Unë u përpoqa të bëja një faull të vështirë. A e kam goditur? Nuk e dija Unë them keq nëse e bëra sepse nuk doja ta lëndoja ose ta godisja me kokë me qëllim. ”

Trajneri i Nuggets, Michael Malone tha se ai gjithashtu ishte i befasuar nga thirrja (përsëri, nga AP)

“Para se ata të kishin vendosur vendimin e tyre për Flagrant 2, unë kisha parë një përsëritje në kompjuterin e një prej trajnerëve pas stolit dhe unë vetëm supozova se do të ishte një Flagrant 1 në rastin më të keq”, tha Malone. “Nga pikëpamja ime e mirë kur shikoja sërish lojën, nuk mendoja se ishte një lojë jo-basketbolli me qëllim të keq. Unë mendoj se ishte një zhgënjim. Nikola ndoshta ndjeu çiftin e fundit të lojërave kur ai kishte një top që nuk kishte marrë një thirrje të gabuar dhe ai shkoi atje për të marrë një faull, gjë që e ka bërë shumë herë më parë. Shumë lojtarë e bëjnë këtë.

“Nuk u ndjeva sikur garantonte një flakje Flagrant 2 sepse ai po bën një lojë me topin,” tha Malone. “Ka një kontakt margjinal me Cameron Paynehunda, besoj. Kështu që, u trondita. Jam akoma pak i tronditur që ata thirrën një Flagrant 2 dhe nxorrën MVP në një shfaqje të tillë. ”

NBA ka thënë që qëllimi nuk ka rëndësi; nuk dëshiron që zyrtarët e saj të përpiqen të futen në kokën e lojtarëve dhe të mendojnë pse ata bënë diçka, ata duan të përqendrohen në rezultate. Por konteksti duhet të kishte rëndësi dhe kjo nuk i duhej këtij ekipi ekuipazhesh, i cili në thelb i dha fund çdo ëndrre për një rikthim në Denver. Phoenix vazhdoi të fshijë Nuggets nga play-off.

Anshtë një mënyrë për të ardhur keq Sezoni historik i MVP të Jokic për të përfunduar. Por gjithsesi do të mbaronte së shpejti në duart e Diellit. Thjesht mund të ishte bërë më me hijeshi.

Shikoni më shumë në Nuggets

Suns përgjigjet në çdo pyetje, fshij Nuggets nga playoff-i pas dëbimit të Jokic I irrituar Nikola Jokic u dëbua pasi një faull flagrant goditi Payne në fytyrë Kampioni i ri i NBA do të thotë titulli i parë për GM të një skuadre

Jokic në dëbim: “Unë nuk doja ta lëndoja ose ta godisja me kokë me qëllim” fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu