Asnjë pushim për asnjë nga ekipet si Luftëtarët vizitë Dielli

Dy nga rojet më të mira të NBA-së, të dy mund të ndihen të frymëzuar nga shfaqjet zhgënjyese 24 orë më parë, rinovojnë rivalitetin e tyre të enjten në mbrëmje kur Stephen Curry dhe vizita e Golden State Warriors Chris Paul dhe Diellët Feniks.

Takimi do të jetë i pari i sezonit për shpresat e playoffit të Konferencës Perëndimore, të cilët kishin shtyrë një ndeshje të planifikuar më parë në Phoenix për shkak të çështjeve COVID-19.

Warriors do të ngasë vrullin e një fitore 123-111 në shtëpi ndaj skuadrës Minesota Timberwolves në natën e dytë të një mbrapa mbrapa.

Rookie James Wiseman përplasi në shtëpi 25 pikët më të mira të sezonit për Warriors ndërsa ish-roje e Suns Kelly Oubre Jr qëlloi 7-për-9 në një natë me 20 pikë. Golden State përfundoi një spastrim tre-ditor, me dy lojëra të Timberwolves.

Curry udhëhoqi të hënën në fitoren e Warriors 130-108 me 36 pikë, por ai gaboi në shtatë përpjekjet e tij të para në revansh. Ai ishte pa rezultat në pjesën e parë derisa shndërroi një formacion makinës me nëntë sekonda të mbetura në çerekun e dytë.

Curry përfundoi me 16 pikë në gjuajtje 6-për-17 pasi kishte mesatarisht 29.5 pikë në gjashtë ndeshjet e tij të mëparshme.

Për një ndryshim, ishte një nga shokët e ekipit të Curry duke folur për një natë shënuese të titujve më pas.

“Ndihet mirë, por unë jam i lumtur që fituam”, tha Wiseman. “Unë me të vërtetë nuk shikoj statistika të tilla, por sot ishte një lojë e shkëlqyeshme dhe unë do të vazhdoj ta ndërtoj këtë.

“Më pëlqen fakti që ne morëm” W “sonte, dhe e morëm (dy me radhë kundër Minesotës). Kështu që morëm dy” W “. Kështu që ne jemi në ndeshjen tjetër, dhe unë jam thjesht gati për atë lojë. Gati për Phoenix. “

Warriors dhe Suns ndanë katër ndeshje sezonin e kaluar. Curry luajti vetëm 21 minuta gjithsej në ato gara, duke mbajtur një dorë të majtë të thyer në çerekun e tretë të takimit të parë të ekipeve në San Francisco në tetor 2019.

Ai ka dalë në fitoren në 15 nga 17 ndeshjet e tij të fundit kundër Suns, duke shkuar për 40 ose më shumë pikë në dy nga ato raste dhe të paktën 30 pesë herë të tjera.

Suns gjithashtu do të luajnë lojën e tyre të dytë në dy netë. Ata u befasuan me rezultatin 102-97 në shtëpi nga Oklahoma City Thunder të Mërkurën, pavarësisht se morën 32 pikë të sezonit nga Paul kundër ish-skuadrës së tij.

Sidoqoftë, veterani gaboi në një përpjekje të mundshme 3-pikësh për barazimin e lojës me 8.4 sekonda të mbetura, duke siguruar në thelb humbjen e tretë të Suns.

“Unë thjesht po përpiqem të kuptoj se si mund të fitojmë,” tha Paul pas humbjes, “sepse gjërat e humbura plaken.

“Ne luajmë me vrull. Duhet të respektojmë kundër kujt po luajmë. Çdo natë. Respektoni kundërshtarin. Ata paguhen ashtu si ne”.

Phoenix luajti pa golashënuesin kryesor Devin Booker, i cili pësoi një dëmtim në muskul të shtunën në humbjen në shtëpi të Suns ndaj Denver. Ai nuk ka të ngjarë të kthehet për tu përballur me Golden State.

Suns gjithashtu kanë luajtur pa Dario Saric, mënjanuar për shkak të protokolleve COVID-19.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu