Miami Heat do të shikojnë të kthehen nga një pengesë e pikëlluar kur ata vizitojnë Sacramento Kings të enjten në mbrëmje.

Miami nuk zvarritet kurrë në rregullore dhe lejoi që një epërsi prej 19 pikësh të ikë të Mërkurën para se të binte 120-112 në kohën shtesë te Golden State Warriors.

Heat dukej në rrugën e tyre drejt fitores kur kryesuan me 14 pikë me 6:40 të mbetura në rregullore, por Warriors shënuan 11 pikë radhazi dhe 20 nga 26 për të detyruar seancën shtesë.

“Ne thjesht nuk ishim në gjendje të shënonim edhe pse kishim disa të hapura,” tha trajneri i ngrohjes Erik Spoelstra. “Ishte një stuhi (e gjërave të këqija) në të dy skajet.”

Rezultati zhgënjyes e lë Heat me tre humbje radhazi dhe një rekord 1-3 në udhëtimin e tyre shtatë ndeshje. Miami është vetëm 4-10 në udhëtim këtë sezon pasi viziton një skuadër të Sacramento që ka rënë në katër ndeshje radhazi.

Bam Adebayo shënoi 24 pikë për Heat në Golden State, dhe Jimmy Butler regjistroi 13 pikë, 12 kërcime dhe 11 asistime për t’u bërë lojtari i parë në historinë e Heat me triple-prapa dyshe.

Shtatë lojtarë të Miami shënuan me dy shifra, por braktisja e lojës së vonë nuk ishte e re për Heat.

Duncan Robinson, i cili shënoi 13 pikë, tha se është një model zhgënjyes që duhet të ndryshojë.

“Ne nuk po bëjmë lojëra të mjaftueshme fituese në shtrirjen e lojrave,” tha Robinson. “Nëse nuk e bëni atë, nuk do të fitoni. Somethingshtë diçka që duhet ta kuptojmë.”

Heat i dha fund Mbretërve 105-104 në Miami më 30 Jan pasi humbi pesë nga gjashtë takimet e mëparshme. Butler shënoi formacionin vendimtar me 42.1 sekonda të mbetura për të shënuar një rezultat prej 30 pikësh për Heat. De’Aaron Fox shënoi 30 për Sacramento.

Mbretërit po luftojnë për të hyrë në revansh dhe dëshirojnë një triumf për t’i dhënë fund një shtëpie me pesë ndeshje. Mbrojtja e tyre ka munguar në veprim, duke lejuar mesatarisht 125.5 pikë gjatë shkarjes me katër ndeshje.

Performanca mbrojtëse ishte veçanërisht e keqe të hënën gjatë një humbjeje 136-125 ndaj Brooklyn Nets, i cili vendosi një rekord ekskluziviteti duke bërë 27 shënime 3 me tre pikë, pavarësisht nga fakti se Kevin Durant luajti ndeshjen me një dëmtim në muskul.

“Për të ardhur keq, por ne e dinim se do të ishte ai lloj prove”, tha trajneri i Mbretërve Luke Walton. “Ata nuk janë një ekip i lehtë për t’u ndalur, dhe sa më shpejt që kemi bërë gabime … ata i kthyen ato në 3, 3, 3 ashtu. E vështirë për të mposhtur një ekip kur ata godasin 27 treshe.”

Njeriu i madh në mbrojtje, Hassan Whiteside, kishte një shëtitje të shkëlqyeshme me epërsitë e sezonit me 26 pikë, 16 kërcime dhe pesë goditje të bllokuara në vetëm 24 minuta. Ai u bë lojtari i parë i Sacramento që shënoi të paktën 25 pikë, 15 borde dhe pesë refuzime në një lojë që nga Chris Webber në janar 2001.

Cory Joseph shtoi 22 pikët më të mira të sezonit dhe Buddy Hield bëri gjashtë 3-shënues ndërsa shënoi 21 pikë. Fox shtoi 19 pikë dhe tetë asistime, dhe Marvin Bagley III shënoi 19 pasi humbi dy ndeshjet e mëparshme për shkak të një dëmtimi të viçit.

Bagley tha se loja e Mbretërve luhatet kur ekipi po kalon një magji të thatë. Kjo është rrëshqitja e dytë e sezonit e Sacramento me katër ndeshje.

“Kur jemi duke fituar, ne po ndalemi, duke luajtur së bashku, duke lëvizur topin, duke marrë shumë asistime, duke bërë leximet e duhura mbrojtëse, duke luajtur së bashku, duke u argëtuar, duke besuar njëri-tjetrin”, tha Bagley, “por në shtrirje si kjo, ne disi largohemi nga ato gjëra “.

Harrison Barnes (këmbë) i Sacramento do të humbasë garën e së enjtes, por shoku i tij i skuadrës Richaun Holmes (gju) mund të ulet në një ndeshje të dytë radhazi. Goran Dragic (kyç i këmbës) i Miamit do të mënjanohet për garën e shtatë radhazi.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu