Rritja Milwaukee Bucks shikoni të vazhdoni serinë e tyre të pamposhtur gjatë gjysmës së dytë të sezonit NBA kur ata të presin San Antonio Spurs të shtunën.

Bucks kanë fituar 10 nga 11 në përgjithësi, duke përfshirë pesë radhazi dhe të katër ndeshjet e tyre që nga pushimi i All-Star. Tre nga ato lojëra kanë ardhur në rrugë dhe Milwaukee është zhvendosur në vendin e tretë në Konferencën Lindore në proces.

Fitorja e fundit e Milwaukee erdhi në kohën shtesë, 109-105, në Filadelfia që drejtoi konferencën të Mërkurën.

Giannis Antetokounmpo kryesoi atë fitore me 32 pikë dhe 15 kërcime, ndeshjen e tij të tretë radhazi me të paktën 30 pikë dhe 10 kërcime.

Bucks zvarritën me 19 pikë në fillim të tremujorit të tretë para tubimit dhe mbijetuan pavarësisht se hoqën epërsinë vonë në rregullore. Antetokounmpo shënoi shtatë pikë në kohën shtesë.

“Ata qëndruan së bashku përmes gjithë kësaj,” tha trajneri i Bucks, Mike Budenholzer. “Tshtë e vështirë kur heqësh dorë nga çfarëdolloj epërsie që ishte në 30, 45 sekondat e fundit të rregullimit dhe shkon në kohë shtesë, për t’u mbledhur përsëri, për të marrë atë grusht dhe pastaj del dhe ndërton një avantazh prej shtatë pikësh në dy të parat, tre minuta shtesë.

“Ishte thjesht një qëndrueshmëri mendore, shumë bashkë me grupin. Ishte një natë e mirë.”

Donte DiVincenzo shtoi 20 pikë për Bucks, ndërsa Brook Lopez përfundoi me 14, ndeshja e tij e nëntë radhazi në dy shifra.

Që nga ajo fitore, Bucks kanë bërë dy lëvizje në listë. Të enjten ata tregtuan Torrey Craig në Phoenix në këmbim të konsideratave të parave dhe të Premten, ata blenë Rodions Kurucs, PJ Tucker, një raund të dytë në 2021 dhe një raund të parë 2022 zgjedhje drafti nga Houston në këmbim të DJ Augustin, DJ Wilson dhe një zgjedhje e raundit të parë të vitit 2021 dhe 2023.

Lëvizjet me gjasë e bënë një skuadër të fortë të Bucks edhe më shumë dhe fortifikuan Milwaukee për pjesën e zgjatur dhe sezonin pas.

Ndeshja e së shtunës kundër San Antonio fillon shtëpinë më të gjatë të gjysmës së dytë të sezonit për Bucks, të cilët janë 15-5 në shtëpi.

San Antonio drejtohet te Milwaukee për një të dytë mbrojtës pas një fitore 116-110 në Cleveland të Premten.

Keldon Johnson shënoi 23 pikë dhe rrëmbeu 21 kërcime në karrierë, 11 prej tyre në sulm, në fitore. Tim Duncan ishte lojtari i fundit i Spurs me një largim prej 20 pikësh, 20 kërcime, që daton nga viti 2013; Ndeshja e fundit e San Antonio kur një lojtar kishte 11 kërcime sulmuese ishte tre vjet para kësaj.

“Ai ishte thjesht një lak,” tha trajneri i Spurs Gregg Popovich për Johnson. “Ai kurrë nuk ndalet. Ai ka vetëm agresivitet 100 përqind të kohës që është në fushë.”

Sipas Spurs, ka pasur vetëm gjashtë ndeshje (nga tre lojtarë) në historinë e NBA ku një lojtar 6-këmbë-5 ose më i shkurtër ka pasur 20 pikë plus dhe 20 plus kërcime. Johnson, i cili është 6-5, të Premten kishte të shtatën dhe bëhet lojtari i katërt ndonjëherë.

“Definitelyshtë padyshim një nder të jem në shoqërinë e një prej të mëdhenjve,” tha Johnson duke dëgjuar referencën e Duncan. “Por unë thjesht duhet të vazhdoj, të vazhdoj të shtyj, nuk mund të jem i kënaqur. Ne duhet të shkojmë të marrim një nesër.”

Dejounte Murray kishte 22 pikë dhe DeMar DeRozan kishte 20 në fitore pasi humbi katër ndeshje për varrimin e babait të tij.

San Antonio ka fituar tre radhazi dhe përfundon një udhëtim rrugor me pesë ndeshje të Shtunën në Milwaukee.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu