Telegrafi

“Nuk ka qenë kurrë një kohë më e mirë për t’u përfshirë”: CEO i ri Britanik i Çiklizmit Brian Facer në Freeman, Brexit dhe duke trokitur në bumin e bllokimit

Shefi i ri ekzekutiv i Çiklizmit Britanik, Brian Facer, ka qenë në rol vetëm për pesë javë – pjesën më të madhe të së cilës ai e ka kaluar në shtëpi – por ai me siguri i ka duart plot. Me Covid-19 që ka detyruar anulimin e 4000 garave në 12 muajt e fundit, skena e brendshme e vendit po lufton. Në planin ndërkombëtar, çiklistët e Britanisë po përballen me një periudhë pasigurie të madhe me rregulloret e reja të Brexit që kërkojnë leje pune për disa kalorës jo-elitë. HSBC UK, partneri komercial i organit qeverisës kombëtar, po tërhiqet në fund të këtij viti duke lënë rreth 30 milion £ vrimë të zezë të financimit. Dhe ekziston gjithmonë kërcënimi gjithnjë i pranishëm i një skandali doping. Të martën, një gjykatë mjekësore do të japë vendimin e tij mbi çështjen e Richard Freeman, ish mjekut britanik të çiklizmit dhe skuadrës Sky i cili akuzohet për porositjen e një grupi testosteroni në velodromin kombëtar në 2011 me synimin për të kërkuar një kalorës. Pavarësisht nga vendimi, Anti-Dopingu i MB ka akuzuar tashmë Freeman për dy shkelje të rregullave anti-doping që dalin nga provat e tij. Hasshtë përshkruar si potencialisht goditja më serioze akoma për reputacionin e ekipeve profesionale dhe olimpike të të gjithë pushtuesve. Megjithatë Facer vështirë se mund të tingëllojë më i tronditur me pjesën e tij. “Ashtë një kohë jashtëzakonisht emocionuese”, thotë ish-CEO i Londrës Irlandeze, në atë që është intervista e tij e parë që nga marrja e detyrës nga Julie Harrington. “Unë do të argumentoja se nuk ka qenë kurrë një kohë më e mirë për t’u përfshirë në çiklizëm.” Pozitiviteti i Facer bazohet në faktin se, ndërsa Covid mund të ketë arritur skenën e garës profesionale dhe amatore, çiklizmi po lulëzon në një nivel bazë. Shitësit me pakicë vështirë se mund të mbanin hapin e kërkesës për bllokim ndërsa familjet dhe individët rizbuluan kënaqësinë e thjeshtë të hipjes në rrugë pa trafik. “23 milion njerëz po ngasin biçikleta”, thotë Facer. “9.1 milion njerëz po ngasin biçikletat e tyre më shumë se tre herë në javë. Keni 1.4 milion fëmijë më shumë çiklizmit verën e kaluar, shitjet e biçikletave u rritën me 60 përqind [in lockdown]… është një treg i konsiderueshëm. Ka mundësi të mëdha atje për të kapitalizuar. ” Facer, 50 vjeç, është një nga 23 milion. Një ‘tifoz’ i paturpshëm i çiklizmit, ai udhëton me Daventry CC dhe në njoftimin për shtyp vjeshtën e kaluar që njoftoi lëvizjen e tij në British Cycling ai bëri një pikë duke thënë se kishte përfunduar një numër Etapes du Tour, duke përfshirë Col du Tourmalet dhe Alpe d’Huez. Nuk është e vështirë të imagjinohet se si disa mund ta kenë parë atë si pak të vështirë, por Facer nuk shqetësohet. “Unë mendoj se është padyshim e dobishme të duash atë që bën dhe të jesh i apasionuar pas asaj që bën dhe të duash të përfshihesh në të,” thotë ai. “Po, unë jam një tifoz i madh. Unë kam qenë në çdo Tour de France për 15/16 vitet e fundit. Unë kam qenë duke qëndruar në anë të rrugës me këmbanat e mia. Dhe normalisht, të them të drejtën, kur nuk jam personalisht në gara, unë zakonisht jam në GCN ose në një nga kanalet që shikoj se çfarë po ndodh. Edhe kur isha duke punuar në regbi do të kisha gjithmonë garat në telefonin tim ose çfarëdo tjetër. ” Facer, i cili e emëron biçikletën në mal si disiplinën e tij të zgjedhur, sidoqoftë nuk është qartë një tifoz. Nëse rilindja e tanishme e Irlandezit në Londër është diçka për të bërë – klubi, në një shtëpi të re në Brentford dhe me një skuadër të ringjallur, janë duke mbyllur play-off-et e Premier League që kanë rënë në sezonin e tij të parë – ai di të drejtojë një biznes . Ai gjithashtu sjell qartë një etikë të fortë pune. Facer çonte dy orë e gjysmë në Sunbury-on-Thames dhe kthehej çdo ditë ndërsa ishte në Mërgim, dhe akoma ngrihej në 5 të mëngjesit çdo ditë për një vrapim me qenin e tij dhe nganjëherë kalonte në kthim. Ai tani ka marrë me qira një vend në Glossop [although lockdown 3.0 hit the day after he signed the lease so he hasn’t been able to use it] dhe thotë se ai dëshiron ta përdorë atë energji në British Cycling në një numër fushash. Gjetja e një sponsori të ri tregtar është qartësisht e lartë në listë – “Padyshim, pandemia nuk ndihmon. Por pozitivet e asaj që kemi dëgjuar [from the Prime Minister] të hënën në mbrëmje sigurisht që ka ndihmuar tani me bisedat tona. Dhe për momentin jemi në disa biseda të mira. ” – por gjithashtu, gjithashtu, fusha të tilla si diversiteti, barazia gjinore dhe mirëqenia e atletëve. Çiklizmi Britanik sapo ka njoftuar një grup të ri këshillues për diversitetin, duke shfaqur një panel ekspert mbresëlënës, për të cilin Facer është i ngazëllyer. “Duhet të ketë një ndryshim në mënyrën e marrjes së biçikletës në qytete dhe mënyrën e bisedës me grupe të ndryshme brenda komunitetit Bame”, thotë ai. “Unë jam një kampion i madh i Freestyle BMX sepse kjo është diçka që mund ta bësh në qytete.” Ai shton se kjo nuk është thjesht goditje në kuti, me përbërjen e vet Çiklizmit Britanik nën rishikim. “Absolutisht. Ju duhet të shikoni së brendshmi së pari. Duhet të jemi më të larmishëm dhe gjithëpërfshirës. Dhe pastaj na jep rehati që ne jemi duke bërë gjënë e duhur. Pra, absolutisht, është një gjë rrënjë dhe degë. Nëse do të flasësh, duhet të ecësh në këmbë ”. Ai është gjithashtu i etur për të ngritur një lloj organi të pavarur, të ngjashëm me Shoqatën e Lojtarëve të Rugby [RPA], për kalorësit dhe atletët të ankohen ankesat. “Ka gjëra që unë mendoj se mund t’i sjell nga bota e regbit të cilat mund të na ndihmojnë të zhvillohemi”, thotë ai. “Por në përgjithësi mendoj se jemi në gjendje të shkëlqyeshme. Xhuli bëri një punë të mahnitshme. Ajo bëri oborret e vështira në drejtim të rregullimit të kulturës dhe qeverisjes së organizatës. ” A do të minonte një përparim të profilit të lartë për Freeman atë përparim dhe ta kthente Çiklizmin Britanik? “Ne presim që do të hidhet baltë kundër nesh sepse është profil kaq i lartë,” thotë Facer. “Por është e rëndësishme për ne që këto akuza të jenë vërtet atje dhe të ndiqen siç duhet. Unë mendoj se ne jemi një organizatë shumë e ndryshme për atë kohë, si nga ana kulturore ashtu edhe nga pikëpamja e qeverisjes mjekësore. “Nëse flisni me UK Sport, me Sport England, ose DCMS, në fakt ne tani vendosim standardet. Mendoj se është diçka për të cilën duhet të bërtasim edhe pak. “Në bisedat që kemi zhvilluar [with potential partners] nuk ka qene problem. Kjo është një kohë e shkëlqyeshme për t’u investuar në çiklizëm në pjesën e prapme të Lojërave Olimpike të Tokios, me Lojërat e Komonuelthit në Birmingham vitin e ardhshëm, pastaj kampionatet botërore të çiklizmit në MB në Glasgow një vit më pas, dhe më pas Paris 2024. Miliona njerëz në biçikleta. Nuk mund të jetë një kohë më e mirë për të investuar me të vërtetë në një sport që po rritet. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu