Detroit Humbja e Pistons 103-102 ndaj Houston Rockets të premten në Little Caesars Arena mund të mos ketë qenë aq dërrmuese e shpirtit sa humbjet e mëparshme, por ajo ndau një temë të përbashkët: Pistons janë përpjekur të mbledhin plot 48 minuta lojë të mirë.

Prirjet e tyre dyshifrore nuk zgjasin dhe megjithëse shpesh fshijnë deficite të mëdha, ata nuk arrijnë ta mbyllin hendekun deri në fund, ose nëse e bëjnë, nuk e përfundojnë kundërshtarin e tyre.

Performancat e tyre zakonisht përfundojnë në kolonën e humbjes, dhe ata po përpiqen të gjejnë përbërësin që mungon. Pas humbjes së së Premtes, ata janë 3-12 dhe kanë Rekordi më i keq i NBA.

LEXO: Pistons mund të jetë historikisht i keq këtë vit. Në kohë për një draft të grumbulluar të NBA

“Unë nuk e di nëse është i ngadaltë nga të qenit i dehur emocionalisht nga natën tjetër, duke humbur në Atlanta,” tha trajneri i Pistons, Dwane Casey, pas ndeshjes, duke iu referuar shpërdorimit të së mërkurës për 17 pikë humbje në epërsinë e çerekut të katërt dhe humbjen e orës shtesë. “Justifikimi nuk është as i rëndësishëm nëse do të ndërtojmë një program fitues. Duhet të dalim çdo natë me armët tona të ndezura, të gatshëm të rrokullisen pavarësisht se çfarë ndodh. Do të jetë e njëjta nesër në mbrëmje. Unë i përgëzoj djemtë tanë që u kthyen në pjesën e dytë, por ne i hapëm vetes një vrimë kaq të madhe sa u deshën shumë lopata për të dalë prej saj. “

Jashte nga Jerami Grant (25.1 pikë për lojë), është e paqartë se kush do të ndihmojë në bartjen e pikës së shënimit çdo natë. Derrick Rose është shënuesi kryesor i dytë me 14.8 pikë për ndeshje, por është në një kufizim minutash dhe mesatarisht 23.8 për ndeshje, gjë që kufizon ndikimin e tij. Rose përfundoi ndeshjen e së Premtes me nëntë pikë në gjuajtje 3-për-11.

JO MIRË: Fituesi i lojës Jerami Grant vendosi vonë, Pistons humbin zemërthyer ndaj Rockets

Blake Griffin është gjithashtu në mes të një viti me rezultat të dobët pasi erdhi në një sezon të shkurtuar nga operacioni në gju. Ai ka një mesatare prej 12.8 pikësh dhe duke shënuar një humbje prej 38.3%, dhe shënoi shtatë pikë në gjuajtje 2-për-8 kundër Houston (5-9).

Blake Griffin është në një fillim të dobët për sezonin e dytë radhazi.
Blake Griffin është në një fillim të dobët për sezonin e dytë radhazi.

Sidoqoftë, nuk shpjegon plotësisht mungesën e ekzekutimit të Detroitit. Ata e kthyen topin nëntë herë në çerekun e parë kundër Rockets dhe gjuajtën 7-për-21 në periudhë, duke nxitur sulmin e Houston në fillim pasi Pistons ranë prapa me 20 pikë në çerekun e dytë. Ata u rikuperuan, duke bërë 10 xhiro gjatë pjesës tjetër të natës.

Ata morën epërsinë e tyre të parë në fund të çerekut të tretë pas një goli me 3 pikë, por shanset nuk ishin në favor të tyre kur Grant do të ishte fituesi i lojës ra menjëherë pas zhurmës.

Grant mund të ketë qenë faull para se ai madje të goditej – PJ Tucker i dha një shtytje të vogël para se të vinte në skaj dhe luajti mbrojtje fizike gjatë gjithë rrugës.

“Mendova se ai u ndëshkua tre herë para se të dilte në buzë,” tha Kejsi. “Fatkeqësisht ata e thirrën atë pasi koha ishte zhdukur, por kjo lojë, patjetër që mund ta ekzekutojë atë në 3.4 sekonda.”

Jerami Grant drejton në shportë kundër PJ Tucker gjatë sekondave të fundit të ndeshjes së së Premtes në mbrëmje në LCA.
Jerami Grant drejton në shportë kundër PJ Tucker gjatë sekondave të fundit të ndeshjes së së Premtes në LCA.

Sikur Pistons të fillonin më fort, loja mund të mos kishte ardhur as në goditjen e fundit. Ata gjithashtu humbën katër nga pesë goditje të gabuara në 109 sekondat e fundit. Rockets ishin pa dy nga tre lojtarët e tyre më të mirë në John Wall dhe Christian Wood, por Pistons nuk mund të shkruante me germa të mëdha.

“Ne jemi duke gjetur mënyra për t’u rikthyer në të, për ta vendosur veten në pozitë për të fituar,” tha Kejsi. “Dhe ne jemi për shkak, kjo është e gjitha që unë mund të them. Do të kemi fat të mirë, ekzekutim të mirë, goditje të mira. “

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa. Lexoni më shumë në Detroit Pistons dhe regjistrohuni për tonat Buletini i Pistons.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Detroit Pistons për shkak të ‘fatit të mirë’ pas humbjes së ngushtë të fundit

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu