Të gjithë sytë ishin drejtuar Joel Embiid ndërsa u tërhoq në dhomën e zhveshjes me Filadelfia 76ers menaxheri i përgjithshëm Elton Brand në mes të çerekut të parë dhe të dytë të ndeshjes 4. Embiid u kthye në postimin e një dyshe të dyfishtë në pjesën e dytë, vetëm për të parë asgjë si lojtari i cili kishte qenë forca më dominuese e Konferencës Lindore kur ishte i shëndetshëm gjatë sezonit të rregullt dhe për 3 ndeshjet e para të serive të tyre me Atlanta Hawks.

Nënkampioni i MVP me 7 këmbë u zhduk në fushë në pjesën e dytë, duke humbur të 12 goditjet e tij ndërsa Hawks përfunduan një rikthim prej 18 pikësh për të siguruar një fitore 103-100 dhe barazuar në gjysmëfinalet e konferencës, 2-2.

Ishte e paqartë nëse loti i pjesës së djathtë anësore të meniskut Embiid vuajti në fitoren e Filadelfias në raundin e parë kundër Washington Wizards ishte vetëm faji, ose më shumë e detyroi atë të vinte me dhimbje anash para se Brand ta shoqëronte atë në thellësitë e State Farm Arena, dhe lojëra postare ofroi pak qartësi.

“Nuk e di,” u tha gazetarëve trajneri i Sixers, Doc Rivers, pas një mundësie të fryrë për të kapur serinë. “Ai shkoi në pjesën e prapme, kështu që unë e di se diçka po e shqetësonte, por nuk jam i sigurt se çfarë ishte.”

“Nga fillimi i lojës, madje edhe para se të kthehesha në dhomën e zhveshjes, thjesht u ndjeva sikur nuk e kisha atë sonte,” shtoi Embiid pas natës së tij më të keqe të sezonit. “Ju mund ta shihni që nga fillimi i lojës ishte e vështirë. Ju thjesht mund të thoni, dhe nëse nuk jam duke dominuar, veçanërisht në mbrojtje, është e lehtë të thuhet”.

Këtu është gjëja, sidoqoftë: Nuk ishte aq e lehtë për ta thënë në pjesën e parë. Embiid bëri katër shporta të drejta kur u kthye në çerekun e dytë – duke lëruar përmes qendrës së Hawks Clint Capela dhe duke u rrotulluar në një zbehje nga vija bazë për dy prej tyre – për të hyrë në pjesën e parë me 13 pikë dhe 10 kërcime. Hawks bënë 10 nga 29 përpjekjet e tyre të shtëna në bojë gjatë dy çerekëve, dhe Embiid ishte +16 në më shumë se 18 minuta.

Kjo u kthye në pjesën e dytë, kur sulmuesi i Hawks, John Collins ishte një forcë më dominuese në prag.

“Nuk ka justifikime,” tha Embiid. “Unë kam për të qenë më mirë.”

Qendra e Filadelfias 76ers Joel Embiid u përpoq të mbaronte Lojën 4. (Kevin C. Cox / Getty Images)

Qendra e Filadelfias 76ers Joel Embiid u përpoq të mbaronte Lojën 4. (Kevin C. Cox / Getty Images)

Vetëm, ka një justifikim. Një legjitim që duhet të shqetësojë seriozisht Embiid dhe Sixers.

“Dihet tashmë,” tha ai. “Nuk kam nevojë ta shpjegoj veten time. Unë thjesht po përpiqem të bëj më të mirën që mundem.”

Ai, natyrisht, i referohet gjurit të tij të djathtë.

“Unë mund të bëj më mirë”, tha Embiid. “Unë gjithmonë mund të jem më mirë, por për aq sa jam 100%, nuk mendoj se kjo do të ndodhë derisa viti të mbarojë, kështu që unë thjesht duhet të dal dhe ta menaxhoj atë dhe thjesht të merrem me të.”

Ai e trajtoi atë tepër mirë gjatë tre ndeshjeve të para të këtyre gjysmëfinaleve të konferencës, kur ai shënoi mesatarisht 35.3 pikë (në 53/36/81 ndarje gjuajtjesh), 10.3 kërcime, 4.7 asistime dhe 3.6 bllokime të kombinuara dhe vjedhje në 35.5 minuta në natë, duke udhëhequr Filadelfia në epërsi në serinë 2-1. Ai ishte rrugës për në një natë tjetër përbindëshe dhe Sixers ishin drejtuar për një seri të shkurtër para se të lindnin përsëri pyetjet në lidhje me shëndetin e tij.

Asnjëherë nuk ishte më e qartë sesa në rastin më të mirë të Filadelfias për të vjedhur fitoren të hënën në mbrëmje. Duke zvarritur 101-100 me 16,6 sekonda të mbetura, Tobias Harris gjeti një Embiid të hapur që rrotullohej në shportë.

“Pamje e shkëlqyeshme”, tha Embiid për një përpjekje për vendosje që normalisht e bën me lehtësi relativisht. “Thjesht nuk e kisha ashensorin. Mendova se edhe unë morra faull, por zakonisht ngrihesha dhe – sidomos për një kovë si ajo – përpiqesha ta zhytja atë, të përpiqesha të merrja faull dhe të merrja një e një, por Thjesht më duket se nuk jam në gjendje të kërcej për arsye të dukshme “.

Embiid ka vuajtur më parë në playoff. Një thyerje orbitale i kushtoi atij fillimin e playoff-it 2018, dhe maska ​​që kërkonte e bëri atë të pakëndshëm derisa e hodhi mënjanë. Ai gjithashtu ishte i kufizuar në mënyrë sporadike në gjysmëfinalet e konferencës 2019 kundër Toronto Raptors me atë që u quajt një infeksion i sipërm i frymëmarrjes. Nuk mund të thuhej se çfarë do të merrnin Sixers prej tij për pjesën e mbetur të të dy atyre playoffs.

Asnjë nga ato sëmundje nuk ishte një gju që nuk do të përmirësohej deri në fund të sezonit. Ekzistojnë pyetje reale nëse Embiid, mbizotërimi i të cilit është parashikuar me forcë, mund të mbajë dy raunde playoff, aq më pak dy më shumë që këtu bëhen më të vështira. Të gjithë sytë do të drejtohen tek Embiid në Lojën 5.

– – – – – – – –

është një shkrimtar i stafit për Yahoo Sports. Keni një këshillë? Dërgoni me email në ose ndiqeni atë në Twitter!

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu