Forsberg: Për herë të dytë në 19 muaj, C u largua duke kërkuar gëzim fillimisht u shfaq në NBC Sports Boston

Pas Bostonit Celtics‘thërrmimi i fundit i kohës së krizës, një humbje tjetër e thithjes së shpirtit ndaj një ekipi gjoja inferior të Kings të Premten në mbrëmje, ne u lamë duke menduar për diçka që trajneri Brad Stevens tha në pasojat e sezonit 2018-19.

Atë vit, pas një sezoni veçanërisht të provuar në të cilin një ekip i talentuar pamundur punoi përmes një fushate të lumtur që kulmoi me një dalje zhgënjyese në raundin e dytë të playoffit, Stevens shprehu dëshirën të kthehej në një ekip që tifozët e Celtics mund të mbështesnin krahët e tyre rreth. Ai donte që Celtics e tij të luante me krenari dhe zallin e njohur që e ka përcaktuar këtë ekskluzivitet.

Nëntëmbëdhjetë muaj më vonë, ndihet pak si Dita e Groundhog. 2020-21 Celtics, edhe pse jo aq të talentuar, në mënyrë kolektive, si ajo skuadër 2018-19, janë një grup i pa gëzim që nuk kanë qenë në gjendje të shfrytëzojnë potencialin e tyre. Ka shumë arsye për këtë, jo më e rëndësishmja prej të cilave janë rrethanat lehtësuese të një sezoni pandemik, por në fund të fundit produkti në fushë ka bërë pak për të frymëzuar besimin dhe ekipi ka nënvlerësuar me keqardhje gjatë 41 ndeshjeve të para të sezonit.

Dhe, përsëri, Stevens ka mbetur i etur për lojtarët e tij për të luajtur me zemër dhe për të gjetur gëzim në fushën e basketbollit.

Podcast i Celtics Talk: Kyle Draper derdh ujë të ftohtë në shpresat tona të Harrison Barnes | Dëgjo dhe pajtohu | Shikoni në YouTube

E premtja ishte një slitë rul emocionesh. Marcus Smart dërgoi flamuj të kujdesshëm për gjendjen e ekipit pas pushkës ndërsa vuri në dukje, “Ne nuk po argëtohemi, nuk po luajmë sikur të argëtohemi, nuk po luajmë me atë energji dhe të njëjtin zjarr” Tingëllonte pak si ajo që tha një tjetër Marcus (në këtë rast, Morris) ndërsa Celtics po lundronin në atë katastrofë 2018-19 që pa Kyrie Irving të ikte si pasojë.

Për pjesën tjetër të së Premtes pasdite, thashethemet u vërtitën se Stevens po mendonte të pranonte punën e basketbollit për burra në Universitetin e Indiana, diçka që ishte të paktën e realizueshme duke pasur parasysh gjendjen e trazuar të Celtics 20-21.

Në vend të kësaj, Stevens doli dhe mohoi prerazi thashethemet e IU në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes. Ai predikoi një dedikim për Celtics. Kur Stevens dha një linjë për të qenë një Masshole 44-vjeçar që zhvendoset në rrugë, pi Dunkin dhe rrënjë për Patriotët, u ndje si momenti i tij Ujku i Wall Street me Leonardo DiCaprio që bërtiste, “Unë nuk jam ( duke shpërthyer) duke u larguar! “

Me siguri, kjo do të frymëzonte ekipin e tij, apo jo?

Jo Celtics doli dhe luajti mbrojtje energjike për rreth pesë minuta para se intensiteti i tyre të binte. Mbretërit ndërtuan një epërsi prej 15 pikësh pasi sulmi i Bostonit u përhap. Celtics, duke iu përmbajtur skenarit të këtij viti, u mblodhën përpara në tremujorin e katërt vetëm për të duruar problemet e njohura të kohës së krizës që kanë përcaktuar sezonin e tyre. Sacramento nxituan për një fitore 107-96 dhe fitoren e saj të parë në Boston që kur Stevens ishte një trajner 30 vjeçar rishtar Butler i cili përdori drejtime të duhura në rrugët në mes të perëndimit, hëngri koktej karkalecash të St. Elmo dhe u dha rrënjë Colts.

“Unë mendoj se duhet të jemi më të angazhuar me njëri-tjetrin dhe mendoj se ekipet janë gjëra të brishta”, tha Stevens në një konferencë pas-lojë Zoom që tingëllonte më shumë si një seancë terapie në internet. “Djemtë po përpiqen, dhe të gjithë janë vërtet të mirë djem duke u përpjekur, por ndonjëherë edhe kur jeni duke bërë përpjekje të mira, ose keni një grup pasurish që shkojnë mjaft mirë, pesë djem të angazhuar bëjnë shumë, dhe ne thjesht nuk e kemi pasur atë kohët e fundit. Dhe kjo është shqetësuese.

“Ne duhet të luajmë si një ekip. Ne duhet të jemi në gjendje të kalojmë një gabim ose një goditje të humbur ose një mundësi të humbur ose ata që bëjnë një goditje nga 3 dhe lëvizin përpara. Dhe tregoni një mendim të shkëlqyeshëm, tregoni pak të vendosur dhe vendoseni së bashku gjatë gjithë lojës dhe ne nuk e kemi bërë atë. Kjo është e qartë. Dhe sfida jonë për të ecur përpara është mënyra e vetme që ndodh nëse e bëjmë atë si një ekip. Kështu që duhet të angazhohemi me njëri-tjetrin dhe ju duhet të luftoj nëpër këto kohë të vështira dhe nëse nuk do ta bësh atë, atëherë do të ketë shumë më të vështira “.

Dy të tretat e rrugës gjatë këtij sezoni, këta Celtics nuk kanë një identitet. Atyre nuk u mungon talenti me Jayson Tatum dhe Jaylen Brown në krye, dhe megjithatë ato paaftësia e All-Stars për t’i bërë lojtarët përreth tyre më mirë ka kontribuar në problemet e Boston.

Më shqetësuese, këto Celtics thërrmohen në momente të vështira, duke treguar një mungesë vendosmërie për ndeshjet në ekuilibër.

Forsberg: Tregtitë nuk do të kenë rëndësi nëse thelbi i C nuk vendos të ndryshojë

Boston tani është një skuadër e dobët 11-17 ndërsa luan një 28 tufë të lartë në ligë (shëno brenda 5 pikëve, 5 minutat e fundit) Vlerësimi ofensiv i Bostonit në 94 minuta lojë me kohën e krizës është një 98.5 i dobët, duke u renditur i 27-ti në kampionat. Vlerësimi i tyre neto prej minus-13.5 është i 25-ti në përgjithësi.

Ekipet kundërshtare madje nuk duket se djersiten në situata të krizës. Ata janë plotësisht të vetëdijshëm se Bostonit i mungon një instinkt vrasës dhe me gëzim i shikon ata duke u përplasur ndërsa lojtarët si De’Aaron Fox shkojnë në një nivel tjetër për të siguruar që ekipi i tij të dalë me fitore.

Afati i tregtisë afrohet në pesë ditë. Ne kemi kaluar pjesën më të madhe të sezonit duke medituar për opsionet që Danny Ainge mund të zbresë me ndihmën e një përjashtimi të lojtarit të tregtuar 28.5 milion dollarë për të injektuar një talent shumë të nevojshëm në këtë listë. Tani, është e drejtë të pyesësh nëse ka ndonjë lëvizje në listë që mund të ndryshojë me të vërtetë trajektoren e sezonit.

Por Ainge nuk mund të ulet në duar. Ai duhet të bëjë diçka për të shkundur këtë ekip, edhe nëse është vetëm një goditje e butë. Ai nuk arriti ta bënte të tillë në 2018-19 dhe pranoi pas kësaj ai duhet të kishte hequr atë tufë të talentuar.

Rruga e kthimit të Bostonit për të qenë një pretendent i ligjshëm, sidoqoftë, fillon me punën thelbësore në çdo gjë që e mundon. Lojtarët kanë lënë të kuptohet se tendosja nga fusha mund të jetë duke i ndikuar ata në dysheme. Dhe është absolutisht e kuptueshme që parametrat unikë të këtij sezoni COVID i kanë shtuar stres ekipit.

Ndoshta kthimi i tifozëve në TD Garden javën e ardhshme do të ndihmojë. Ndoshta shtëpia e gjatë që vijon mund të injektojë një energji shumë të nevojshme në këtë ekip. Ndoshta Ainge mund të rregullojë disa nga gabimet e tij jashtë sezonit duke ngatërruar listën në afatin e caktuar dhe të pozicionojë më mirë trajnerin dhe lojtarët e tij për të pasur sukses.

Por të gjithë në organizatë duhet të bëjnë pak më shumë. Dhe kjo skuadër dëshpërimisht ka nevojë për të gjetur gëzimin e saj të munguar. Sepse, tani, ky ekip i Celtics nuk është argëtues për tu parë dhe shkon shumë përtej rekordit të tyre nën -500.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu