Ishte pothuajse “Viti pa një Santa Claus NBA në ditën e Krishtlindjes. ”

Pasi flluska kaloi në tetor, lojtarët dhe ekipet ishin të përqendruar në fillimin e janarit të këtij sezoni, nëse jo më vonë. Kjo është kur partnerët televizivë të NBA ndërhynë si Nxehtësi koprrac dhe Koprraca e borës dhe ndryshuan gjithçka – ata donin lojëra në Ditën e Krishtlindjes (dhe që sezoni të mbaronte para se Lojërat Olimpike të fillonin në korrik). Kur pronarët dhe lojtarët panë se sa para do të liheshin në tryezë me një fillim janari, papritmas ata ishin në bord me lojëra për Krishtlindje.

Gjërat mund të jenë bashkuar shpejt, por gjithsesi është një lojë e fortë. Këtu janë pesë gjëra për të parë në Ditën e Krishtlindjeve rreth NBA.

1) Lebron Xhejms vs. Luka Doncic

E tashmja vs e ardhmja e NBA.

LeBron James është i pranishëm. Ai është basketbollisti më i mirë që ecën sot në faqen e dheut (edhe në moshën 35 vjeç). Giannis Antetokounmpo dëshiron kurorën por nuk e ka provuar veten thellë në playoff. Kevin Durant kishte titullin, por e humbi atë kur ai shqeu Akilin e tij, pastaj shikoi LeBron të kërcej dhe të çonte Lakers në një unazë ndërsa po merrte një tjetër MVP të Finaleve.

Luka Doncic beson se e ka tjetër – dhe LeBron është një tifoz i madh. Vota e tretë e vitit të parë të Mavericks është favoriti për të fituar NBA MVP këtë sezon sipas partnerit të basteve NBC Sports PointsBet (ai është +400), dhe ai ka folur për udhëheqjen e Mavericks thellë në playoff këtë sezon. (Ata do të kenë nevojë për një të shëndetshëm Kristaps Porzingis për këtë, ai është ende jashtë për të filluar sezonin duke u rikuperuar nga operacioni i tij i fundit në gju.)

Luka ende nuk po e rrëzon LeBron nga maja e malit, por është momente të tilla si kjo ku legjenda e tij mund të rritet. Mbrojtja e Laker do të përqëndrohet në Doncic, por a do të luajë Los Angeles me më shumë energji dhe do të përqendrohet në mbrojtjen se sa kundër Clippers në pjesën e parë.

Shikoni më shumë në LeBron dhe Lakers

Tri gjërat për të ditur: Kevin Durant është kthyer – si në të vërtetë, mbase të gjithë … 33 pikët e Paul George rrit Clippers pas Lakers natën e unazës Shikoni Lakers duke marrë unazat e kampionatit në një ceremoni pa tifoz, por emocionuese

2) A mund të ngadalësojë Boston ofendimin e Kevin Durant dhe Brooklyn?

Kevin Durant dëshiron t’ju kujtojë se si duket golashënuesi më i butë në lojë.

Damn, Brooklyn është dukur mirë. Mund të jetë e drejtë një fitore shpërthimi ndaj një të diskutueshme Luftëtarët mbrojtje, plus disa lojëra të pakuptimta të para-sezonit, por Nets po bien në sy kur kanë topin.
Durant duket si vetja e tij e vjela dhe është duke qëlluar mbi krye të mbrojtësve ose duke goditur zbehjet, ndërsa Kyrie IrvingVeglat e tij janë më të mirat në kampionat, duke e lejuar atë të shkojë në skaj ose të hap prapa për një tre – Durant dhe Irving së bashku për 48 pikë në 32 gjuajtje në hapësirën e parë. Caris LeVert do të fillonte për pothuajse çdo ekip tjetër. Trajneri i ri Steve Nash bëri që Nets të blinte në lëvizjen e topit – topi po fluturon në të gjithë fushën, lojtarët po lëvizin dhe Brooklyn duket se ka shkeljen më të mirë në NBA.

Boston ka pasur një mbrojtje elite që kur Brad Stevens hyri në qytet (Celtics ishin të katërt sezonin e kaluar në vlerësim mbrojtës, pasi koha e plehrave të hiqet), dhe ata hyjnë në këtë lojë me dy mbrojtës të krahut më të mirë në kampionat: Marcus Smart dhe Jaylen Brown. Pas tyre, Celtics kanë bërë një punë të mirë duke mbrojtur skajin, por a mund ta bëjnë atë kundër një sulmi mbresëlënës të Brooklyn?

Dallimi në këtë lojë mund të jetë stol – Brooklyn ka një elitë me LeVert dhe Jarrett Allen, ndërsa Boston humbi thellësinë gjatë sezonit të jashtëm.

3) Clippers të vizituara nga fantazma e E kaluara e Krishtlindjeve çelur-çon të kaluarën.

Krijuesit e orareve të NBA-së trolled Clippers me fillimin e sezonit. Së pari, ata duhej të shihnin rivalët e tyre ndërqytetas duke marrë unazat e tyre; atëherë ata duhej të përballeshin me burimin e poshtërimit të tyre të fundit – duke çuar në epërsi 3-1 në playoff.

Clippers dukeshin mirë në hapësin e tyre, pas një nate të madhe nga Paul Xhorxh, dhe rrëzoi Lakers. Kawhi Leonard dukej i fortë edhe në atë lojë, dhe ishte e qartë se sa Serge Ibaka sjell si ndarës dyshemeje në ndeshje të caktuara. Përballja e Krishtlindjeve, kundër Nikolla Jokiq, ishte arsyeja pse Clippers morën Ibaka – Montrezl Harrell u luajt në parket nga Jokic në playoff (dhe Doc Rivers qëndroi me të për një kohë të gjatë). Askush nuk po e luan Ibaka jashtë parketit. Ne do të shohim nëse Patrick Beverley dhe Leonard mund të përmbajë Jamal Murray, i cili luftoi në hapës.

Denver mund të dëshirojë të eksorcizojë fantazmat e tyre të plumbave pas nata e hapjes kundër Sacramento.

4) A i ka marrë me të vërtetë Stan Van Gundy Pelicans që luajnë mbrojtje?

Stan Van Gundy ka një reputacion të fituar si një trajner i mirë mbrojtës – ekipet e tij shpojnë bazat dhe i praktikojnë ato vazhdimisht. JJ Redick me gjysmë shaka tha se po i druhej.

Në hapjen e sezonit, Pelicans mbajti një ekip të mirë të Torontos nën një pikë për posedimin. Ishte kjo një lojë e vetme, apo Pelicans janë me të vërtetë një ekip i mirë mbrojtës tani? Miami do të sigurojë një provë të vërtetë – Jimmy Butler do të muskujve rrugën e tij në buzë, Tyler Herro dhe Duncan Robinson do të kullojë tre, dhe Bam Adebayo ishte lojtari më i mirë i Heat në hapjen e tyre.

Kjo është gjëja tjetër që ia vlen të shikohet në këtë: Adebayo vs. Zion Williamson. Dy nga të rinjtë më të mirë të mëdhenj në lojë. Ju mund të jeni i sigurt që Adebayo do të marrë kohë për të ruajtur Williamson, por nëse kjo e tërheq Bam nga detyrat e tij mbrojtëse të rimit Brandon Ingram ose Eric Bledsoe do t’i bëjë ata të paguajnë. Miami gjithashtu ka nevojë për të ndjekur Redick, i cili ishte 6-nga-11 nga tre në hapës.

5) Me Draymond Green jashtë, kush e ruan Giannis Antetokounmpo për Warriors?

Të paktën kemi për të parë Stephen Curry.

Mund të mos ketë shumë gjëra të tjera për të parë në këtë. Dy mbrojtësit më të mirë të perimetrit të Golden State janë Klay Thompson dhe Draymond Green, dhe të dy janë mënjanuar nga dëmtimet, që do të thotë vetëm më shumë hapësirë ​​për Antetokounmpo për të bërë gjërat e tij. Në hapës, Festa e Jrue bëri disa shfaqje që i kujtojnë të gjithëve se sa i vështirë mund të jetë për tu mbrojtur, dhe Khris Middleton ishte djali me topin në duar që nisi sulmin vonë. Do të ishte e vështirë të shihet se si Warriors e ngadalësojnë atë treshe.

Për më tepër, Bucks vijnë të motivuar pas pasi kishte humbur një thyerje zemre në hapës. Ata kanë nevojë për një fitore.

Curry dukej si Curry në hapjen e Warriors, por të gjithë rreth tij humbën goditjet (Andrew Wiggins dhe Kelly Oubre ishin një kombinim i 7-të-30). Më e rëndësishmja, të korrat e tanishme të Luftëtarëve nuk kishin ide se si të përfitonin nga hapësira që ofron Curry në sulm me gravitetin e tij (atyre u munguan lojtarët e stilit Shaun Livingston. Sa e shëmtuar sa shkelja e Luftëtarëve ishte ajo lojë, mbrojtja ishte më e keqe.

Mund të jetë një ditë e gjatë për Warriors, përveç nëse Wiggins ose dikush tjetër befason dhe ka një lojë përbindëshe për të ndihmuar Curry.

Shikoni më të rejat në Golden State Warriors

Tri gjërat për të ditur: Kevin Durant është kthyer – si në të vërtetë, mbase të gjithë … Durant, Nets duken çdo pretendent në shpërthimin e Luftëtarëve me rezultat 125-99 PBT Podcast: Shikimi i sezonit NBA, kush fiton MVP? A përsërisin Lakers?

Pesë gjëra për të parë gjatë propozimit të Ditës së Krishtlindjeve të NBA fillimisht u shfaq në NBCSports.com

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu