LOS ANGELES ,, KALIFIK.  - Dhjetor  13, 2020. Sulmuesi i Clippers, Kawhi Leonard drejton për në shportë.
Clippers përpara Kawhi Leonard drejton në shportë kundër Lakers përpara Kyle Kuzma gjatë një ndeshje para-sezonale të Dielën në Staples Center. (Luis Sinco / Los Angeles Times)

Clippers‘prova e fundit e veshjes për sezonin e rregullt do të vijë të enjten pasi humbi ndeshjen e tyre të dytë të para-sezonit nga Lakers në tre ditë.

131-106 Fitorja e Lakers Të dielën, trajneri i Clippers, Tyronn Lue luajti titullarët e tij më shumë minuta sesa në hapjen e sezonit paraprak, megjithëse duke filluar përpara Marcus Morris ndoqi ndeshjen, por humbi ndeshjen e tij të dytë radhazi me hidhërim në gju. Ndihmës traineri Chauncey Billups dhe roja rezervë Reggie Jackson, të dy morën pjesë në hapjen e para-sezonit të së premtes, nuk ishin me ekipin për shkak të mungesave të justifikuara sipas protokollit të shëndetit dhe sigurisë së NBA, sipas ekipit.

Këtu janë pesë gjëra që kemi vërejtur gjatë lojës së dytë të para-sezonit.

1 Para njoftimit, Lue e përshkroi filozofinë e tij të para-sezonit si duke u kujdesur më pak për të fituar sesa duke siguruar që lojtarët të kuptonin se ku duhej të ishin brenda sulmit dhe mbrojtjes së ekipit. “Të dimë se cilat grupe do të përdorim, të jemi në gjendje t’i thërrasim ata dhe djemtë të arrijnë në vendin e duhur,” tha ai.

Ndryshe nga performanca me 27 xhiro të premten, kur pasimet e hedhura në ajër të vdekur dhe shokët e skuadrës që nuk dyshonin çuan në posedime shtesë të Lakers, topi shpesh i gjente marrësit e saj të synuar të Dielën, kur Clippers e kthyen topin vetëm 11 herë. Por ata lojtarë shpesh nuk ishin në vendin e duhur në fushë, tha Lue.

“Ndoshta tetë ose nëntë herë kemi thirrur shfaqje dhe nuk mund t’i fusim djemtë në vendet e duhura, kështu që vetëm diçka për të cilën duhet të vazhdojmë të punojmë”, tha Lue. “… …Shtë një provë e mirë për ne sonte, e dini, duke u hedhur disa gjëra të ndryshme djemve dhe duke parë nëse ata do ta merrnin atë. Ndonjëherë kemi bërë, ndonjëherë nuk kemi bërë, kështu që ne duhet të vazhdojmë ta bëjmë atë. Dhe ne do të jemi mirë, kështu që nuk jam i shqetësuar për këtë. ”

2 Kawhi Leonard shënoi 11 pikë në 18 minuta, katër më shumë se e Premtja, dhe në disa raste luante me ritmin që nuk ishte i dukshëm në hapjen e para-sezonit.

Në një rast gjatë pjesës së parë, Leonard u izolua kundër mbrojtjes së Kyle Kuzma në krahun e djathtë, duke shpërthyer nga hapi i tij i parë brenda harkut me tre pika para se të ndalonte dhe të ngrihej për një goditje ndërsa vrulli i Kuzma e çoi atë prapa.

Paul Xhorxh ishte më efektiv që nga fillimi në mënyrë sulmuese sesa në hapjen e tyre dhe shënoi nëntë pikë, duke bërë tre nga gjashtë goditje për të shkuar me katër asistime. Ai përsëriti se të qenit në gjendje të stërvitej gjatë sezonit të jashtëm – ndryshe nga 2019, kur operacionet e shpatullave e lanë atë të paaftë të praktikonte plotësisht derisa të fillonte sezoni – i ka ndihmuar besimit të tij.

“Duke ardhur në këtë vit ndihem mirë, shpatullat e mia janë shumë më të mira dhe kështu që është duke e lehtësuar mendjen time,” tha ai. “Nuk kam pse të shqetësohem se si të luaj dhe si të luaj me gjëra. Jam disi i qetë kur jam në fushë. ”

3 Me Jackson të padisponueshëm për të luajtur, roje Terance Mann u fut në vendin e tij me njësinë e stolit dhe shfaqi disa nga gjërat që do të duheshin nëse shpreson të bëhet një lojtar i rotacionit i vlefshëm në sezonin e tij të dytë duke bërë një tre-tregues të hapur dhe duke goditur për të një dunk në tranzicion në pjesën e parë.

Një 35% gjuajtës me tre pikë sezonin e kaluar, megjithëse në një madhësi të vogël të mostrës, Mann u kërkua nga trajnerët në sezonin e jashtëm për të përmirësuar saktësinë e tij – diçka që ka qenë një trokitje në roje që kur ishte tërhequr në raundin e dytë. Mbetet një punë në progres. Mann humbi tre tre shënimet e tij të fundit dhe bëri tre nga nëntë goditjet e tij në përgjithësi. Ai gjithashtu kishte pesë asistime dhe pesë kërcime. Ai mund të ketë më shumë mundësi për të bërë një përshtypje pozitive sepse Lue tha se nuk e dinte kur do të kthehej Jackson.

“Një nga kostumet e mia të forta është të jesh në gjendje të luaj-make dhe të shoh dyshemenë, kështu që çdo gjë që Ty Lue dëshiron të bëjë me mua, unë do ta bëj”, tha Mann. “Nëse kjo është duke luajtur me njësinë e dytë ose me çfarëdo, njësia e parë, njësia e tretë, sapo del atje duke bërë pjesë, kjo është ajo që unë do të bëj.”

4 Lue ka predikuar ungjillin e lëvizjes më të mirë të topit që nga punësimi i tij dhe të kuptuarit se theksimi është i lehtë: Sezonin e kaluar, pasi Clippers u kthye në më shumë izolim duke pasur parasysh shtesat e Leonard dhe George, ekipi mesatarisht ndihmonte të pestin me më pak potencial dhe të tretin më pak kalimet për lojë, sipas të dhënave të ndjekjes së Spektrit të Dytë.

Deri më tani, përfshirja e asaj që është mësuar në praktikë në lojëra ka qenë “jo shumë e mirë”, tha Lue, por e diela zbuloi dy shembuj kryesorë të llojit të lëvizjes që ai parashikon. Katër lojtarë prekën topin gjatë një posedimi të pjesës së parë para se një drejtues George të hidhte një pasim të shkurtër në një Serge Ibaka të hapur për një formacion.

Në një tjetër, George mund të kishte mjaft hapësirë ​​për të gjuajtur një tre-pikësh të shpejtë ndërsa Markieff Morris u mbyll, por në vend të kësaj e mbajti topin duke lëvizur në bojë, duke njohur që Ibaka ishte afër shportës ndërsa ruhej nga Quinn Cook shumë më i vogël.

5 Somewshtë disi e mrekullueshme të merret parasysh pasi George ka luajtur në epokën e ritmit dhe hapësirës së NBA për pjesën më të madhe të karrierës së tij, por Ibaka është qendra e parë e ndarjes së dyshemesë me të cilën ai ka luajtur. Ashtu si me çdo rregullim tjetër që Clippers po përpiqen të përfshijnë këtë sezon, pyetja bëhet se sa shpejt mund të arrihet një nivel komoditeti duke pasur parasysh natyrën e shkurtuar të para-sezonit.

“Newshtë e re për mua dhe po përpiqem të mësohem me ndarjen dhe manipulimin e mbrojtjes së ekipit tjetër,” tha George. “Unë jam mësuar të djemve që rrotullohen dhe janë vrapues të buzëve. Serge padyshim që mund të rrotullohet dhe të përfundojë në një nivel të lartë në shportë, por ai e gjuan topin aq mirë në lojën pop, është diçka e re dhe është diçka për të cilën duhet të adaptohem. “

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.



Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu