Dan Feldman i NBC Sports po vlerëson sezonin e jashtëm të çdo ekipi bazuar në vendin ku ekipi tani qëndron në krahasim me pozicionin e tij që hyn në sezonin e jashtëm. Një ‘C’ do të thotë që një ekip është në gjendje të ngjashme, me pikë lart ose poshtë nga atje.

Pistons punësoi Ed Stefanski në 2018 në këshillojë në kërkimin e një menaxheri të ri të përgjithshëm.

Dy vjet më vonë, Detroit më në fund punësoi një – Troy Weaver.

Thoni atë që dëshironi për kohën që Stefanski drejton zyrën e përparme. Pistons e kthyen atë në një vijë me grushta duke thënë se ai do të ndihmonte për të gjetur një menaxher të përgjithshëm atëherë vënien në krye të Stefanski pa njoftim. Por mandati i Stefanski ishte i qartë: Rikthe fleksibilitetin për pasardhësin e tij përfundimtar pasi Stan Van Gundy u largua nga lista e bllokuar. Ajo mori dy vjet, por Stefanski e bëri atë.

Weaver shfrytëzoi avantazhin, duke bërë një grup transaksionesh marramendëse për të riformuar gati plotësisht ekipin.

Detroit kthen vetëm katër lojtarë nga sezoni i kaluar – Blake Griffin, Derrick Rose, Sekou Doumbouya dhe Sviatoslav Mykhailiuk. Ata të katër përbënin vetëm 24% të minutave të Pistons sezonin e kaluar.

Kjo renditet ndër sasinë më të ulët të vazhdimësisë në historinë e NBA:

Pas fitoreve zero në ndeshjen e playoffit dhe vetëm tre paraqitjeve pas sezonit në 12 vitet e fundit, një fillim i ri është i mirëpritur në Detroit.

Por kjo rregullim mbart kosto të konsiderueshme dhe ende nuk i përcakton Pistons si më mirë.

Detroit nënshkruar Jerami Grant për 60,007,500 $ për tre vjet. Ai ishte ia vlen kaq shumë – ose më shumë – Nuggets. Por Denver fitoi tani në një rol më të ngushtë ku shkëlqeu dhe nuk fitoi shumë fleksibilitet me largimin e tij. Më tej nga fitorja, Pistons joshur Grant duke premtuar më shumë mundësi me topin dhe e nënshkruan atë me hapësirë ​​kapaku. Megjithëse Etika e punës së Grantit është i lavdërueshëm dhe ai ende ka vend për t’u rritur në moshën 26 vjeç, duke i paguar atij më shumë se 20 milion dollarë në vit për t’u bërë një krijues i qëllimit është një bast i dobët.

Të paktën ai ka disa përmbysje teorike me rininë, atletizmin dhe qasjen e Grant.

Mason Plumleeështë marrëveshje tre vjeçare 24,662,500 $ duket e vdekur gjatë mbërritjes për sa i përket vlerës pozitive. Qendrat e kufizuara të rezervimit thjesht nuk vlejnë aq shumë në NBA moderne – edhe nëse i filloni ato. Dhe çfarëdo shkathtësie mbrojtëse që sjell Plumlee ka të ngjarë të zbehet pasi ai tani është në të 30-at.

Ato nënshkrime madje kërkuan që Detroit të shtrihej Dewayne Dedmon dhe Zhaire Smith, duke shkaktuar një kapak prej $ 3,934,867 goditi secilin nga tre sezonet e ardhshme dhe një kapak prej $ 2,866,666 $ goditi dy vitet pas kësaj. Rightshtë e drejtë: Ashtu si hiti i kapakut të Josh Smith më në fund del nga librat e Pistons, ata shtojnë më shumë para të vdekura afatgjata. Të paktën ata nuk kishin pse të shtriheshin Rodney McGruder pasi lëvizjet e tjera ndryshuan atë plan të dukshëm.

Josh Jackson (dy vjet, përjashtim i dhomës së plotë) gjithashtu dolën më shtrenjtë se sa pritej. Zgjidhja nr 4 e vitit 2017 është një fluturues, megjithëse një fluturues intrigues. Jackson u rrit në Detroit. Kthimi në shtëpi mund të jetë, nganjëherë jashtëzakonisht, i mirë ose i keq për një lojtar. Ne do të shohim se cili është rasti për Jackson. Por ajo nuk po shkonte shumë për të jashtë Miçiganit.

Madje Jahlil Okafor në minimum ishte çuditërisht e shtrenjtë. Si i mori dy sezone të garantuara?

Kishte pazare. Wayne Ellington nënshkruar për minimumin, dhe mbase 33-vjeçari nuk është aq i larë sa u shfaq me Knicks sezonin e kaluar. Zgjidhja nr 37 e vitit të kaluar, Deividas Sirvydis, gjithashtu kërceu në NBA për vetëm një kontratë minimale.

Flipping Trevor Arizaskadon kontrata për Delon Wright ishte solid edhe për Pistons. Një roje kufitare e cilësisë fillestare, Wright duhet të paguajë një çmim të arsyeshëm $ 9 milion dhe $ 8,526,316 gjatë dy viteve të ardhshme. Mavericks vetëm donte më shumë hapësirë ​​kapaku 2021. Trajneri i Wright dhe Detroit, Dwane Casey janë rehat me njëri-tjetrin që nga koha e tyre në Raptors.

Nga ana tjetër, tregtia Bruce Brown te Nets për një raund të dytë dhe Dzanan Musa duket me e gjate për Pistons, megjithëse të paktën kjo është një veprim me ndikim të ulët.

Në të vërtetë, të gjitha nënshkrimet, tregtitë dhe shtrirjet e agjentëve të lirë të Detroit po marrin vëmendje të madhe në krahasim me draftin.

Pistons do të jetë vetëm ekipi i tretë në 20 vitet e fundit për të hapur sezonin duke luajtur tre lojtarë të zgjedhur në 20 më të mirët e drafti më të fundit: *

* Pelicans 2019-20: zgjedhja nr. 1 Zion Williamson, Zgjedhja nr. 8 Jaxson Hayes, Zgjedhja nr 17 Nickeil Alexander-Walker

* Nuggets 2016-17: zgjedhja nr 7 Jamal Murray, Zgjedhja nr 15 Juan Hernangomez, zgjedhja nr 19 Malik Beasley

Ata lojtarë të rinj do të përcaktojnë sezonin e jashtëm të Detroit. Nëse ato zhvendosen, kjo do të anashkalojë çdo lëvizje tjetër.

Hayes dhe Beu ishin zgjedhje solide për këtë draft relativisht të dobët. Nr. 16 ishte shumë e lartë për të zgjedhur një qendër të mundshme rezervë në Stewart, megjithëse tifozët e Pistons të paktën do të vlerësojnë energjinë dhe ngutjen e tij.

Detroit fitoi zgjedhjen nr. 7 me një sezon tjetër të neveritshëm. Por për sa i përket rëndësisë më së shumti vetëm mënyrës se si dalin lojtarët e përzgjedhur, dy zgjedhjet shtesë erdhën me kosto të konsiderueshme afatgjatë. Pistons dorëzuan një zgjedhje të raundit të parë, katër zgjedhje të raundit të dytë, Luke Kennard, Christian Wood (nënshkruaj dhe bëj tregti) dhe mori kontratat e padëshiruara të Ariza dhe McGruder për të marrë Nr. 16 dhe 19.

Raundi i parë i ardhshëm që do të shkojë te Rockets në këmbim të Nr. 16 ka mbrojtjet e mëposhtme

Shikoni harkun e parashikuar të Detroit, dhe më thoni që nuk po shkon drejt një zgjedhje të vonë lotarie që transmetohet në 2025, 2026 ose 2027. Pistons duke marrë një shtesë të raundit të parë duke marrë marrëveshjen e padëshiruar të Ariza pastaj duke përcjellë një madje-më e lartë raundi i parë në një vit të ardhshëm do të ishte një rezultat kaq i mallkuar. Alsoshtë gjithashtu shumë e mundur.

E cila futet në numrin më të madh të sezonit të jashtëm të Detroit.

Weaver meriton një shans për të parë që plani i tij po realizohet. Ndoshta e gjithë kjo do të duket më mirë për disa vjet. Shakatë e shumë qendrave ishin një reagim i tepërt, ndërsa lista ishte ende në rrjedhë. Pistons u mbyll me tre qendra normale. (Problemi është cilësia, jo sasia.) Çdo gjë tjetër mund të vendoset në vend me më shumë kohë.

Akoma, kjo duket e shpërndarë. Detroit po shpenzon shumë për veteranët… pa u bërë i mirë. Detroit po ngarkohet me rishtarë… duke dërguar zgjedhje të drafteve në të ardhmen.

Unë nuk jam duke deklaruar një vendim për mandatin e tij. As afër. Por shqetësimi më i madh për Pistons, një shqetësim që mund t’i kthejë ata shumë më gjatë se sa kohëzgjatja e kontratave të Grant dhe Plumlee – mundësia që Weaver është mbi kokën e tij.

Nota jashtë sezonit: D

Më shumë mbi Pistons

Lëshimet e NBA janë zvogëluar në orarin para-sezonal, të cilat fillojnë më 11 dhjetor Raporti: Detroit sjell Wayne Ellington për një vit, 2.6 milion dollarë Raporti: Filadelfia tregton Zhaire Smith në Detroit për Tony Bradley

Pistonet që shkojnë kudo, prandaj askund – me një kosto të lartë fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu