Sezoni i NBA është në aktivitet të plotë, dhe ne do të jemi këtu çdo ditë jave me përmbledhjen ditore të NBC Sports Tri Gjëra për të Dihet – gjithçka që mund të keni humbur në Shoqatë, çdo moment kyç nga një natë më parë në një vend.

1) Nike tregojnë Hawks se ata kanë mjaft fuqia yll tashmë, kaloni në mbi .500

Nike.

Playoffs.

Nuk jam i kënaqur t’i vendos ato fjalë në të njëjtën fjali akoma – është vetëm java e dytë e sezonit – por ajo që do të dukej si një ëndërr gypash disa javë më parë papritmas duket e mundur.

Knicks janë interesantë dhe ia vlen të shikohen – dhe ka kaluar një kohë që kur mund ta themi atë. Këta Knicks luajnë fort, luajnë zgjuar, luajnë mbrojtje të përqendruar për trajnerin Tom Thibodeau dhe tashmë mund të kenë të gjithë fuqinë e yjeve që u nevojitet për të fituar mbi New York – dhe për të fituar ndeshje.

New York fitoi për herë të katërt në pesë herë të hënën në mbrëmje, duke ekzekutuar një të përmirësuar dhe më të lajmëruar Atlanta Hawks ekipi në pjesën e duhur për të marrë një fitore të ardhur nga prapa, 113-108. Knicks ishin me 15 pikë në vendin e tretë dhe luftuan për të mposhtur Hawks në Atlanta.

Gjërat që Knicks bënë siç duhet filluan me presidentin e ri Leon Rose gjatë verës – ai nuk hodhi një tufë parash në një yll në plakje për të fituar disa lojëra dhe për të kapur tituj të lirë. Nuk ka hapësirë ​​të kapakut që fryn Russell Westbrook ose Chris Paul ose Gordon Hayward – Rose nuk bëri asgjë që do të lidhte suksesin afatgjatë për të fituar disa lojëra tani dhe për të qetësuar një pronar të padurueshëm (dhe, ndonjëherë, media dhe baza e tifozëve).

Rose u vizatua mirë, duke u kapur Obi Toppin – një nga lojtarët më të gatshëm për të ndihmuar tani në draft – dhe mund të ketë vjedhjen më të madhe të draftit në zgjedhjen nr 25 Immanuel Quickley nga Kentucky. Ishte IQ ai që ndezi kthesën dhe fitoi mbi Hawks të hënën, duke përfunduar me 16 pikë jashtë stolit, duke luajtur të gjithë çerekun e katërt, ndërsa tregoi gatishmëri dhe besim nën presion që shumica e të rinjve ende po kërkojnë. Quickley ishte +17 në 18 minutat e tij.

Knicks kanë yje të tjerë që ia vlen të shikohen, dhe ata u shfaqën të mëdhenj në Atlanta. RJ Barrett kishte 26 pikë dhe 11 kërcime. Julius Randle po luan në një nivel All-Star (dhe mbase All-NBA) herët dhe përfundoi me 28 pikë, 17 kërcime dhe nëntë asistime. Lumenjtë Austin e rregullon pjesën e pasme të gjykatës kur ai është brenda, Mitchell Robinson po luan mbrojtje të fortë dhe po luan brenda vetes.

Djali që merr shumë merita për këtë kthesë është Thibodeau – trajneri ka Knicks duke luajtur basketboll të zgjuar, të disiplinuar, të mirëorganizuar. Ajo që Nju Jorkut i duhej më shumë se gjithçka ishte ndryshimi i kulturës – Thibodeau e ka sjellë atë në dhomën e zhveshjes. Ky ekip ka një identitet, një ekip që do të tejkalojë kundërshtarët, një ekip me grintë të vërtetë. Një ekip i Thibodeau.

Ky ekip i New York-ut po ndërton llojin e fondacionit që një lojtar yll në kohën e duhur mund të dëshirojë të bashkohet – diçka që Knicks nuk ka qenë për vite me radhë.

Kjo skuadër e Nju Jorkut ia vlen të shikohet dhe mund të fitojë sa herë që shkelin në fushë.

Kjo skuadër e Nju Jorkut mund të jetë edhe një ekip playoff këtë vit. Nuk përjashtohet më.

2) Kevin Durant jashtë një javë për shkak të gjurmimit të kontaktit COVID-19

Kevin Durant është mënjanuar për javën e ardhshme për shkak të gjurmimit dhe protokolleve të NBA-së COVID-19 – dhe kjo mund të jetë telashe e vërtetë për një ekip të Brooklyn që ka rënë në katër nga pesë ndeshjet e fundit.

Durant nuk e ka sëmundjen tani, raportohet se po testohet negativisht tri herë në ditët e fundit. Ai tashmë e kishte koronavirusin, gjë që e bën shumë të vështirë (megjithëse jo të pamundur) që ai ta marrë përsëri, por mund ta përhapë atë tek të tjerët akoma, sipas disa studimeve.

Nga perspektiva e NBA, udhëzimet dhe protokollet COVID-19 duhet të zbatohen për të gjithë në mënyrë të barabartë, pra karantinimi i Durant. Lidhja nuk mund të ketë dy klasa lojtarësh: Ata që kanë pasur sëmundjen (si Durant) që kanë më shumë liri dhe një kthim më të shpejtë se ata që nuk e kanë – kampionati nuk mund të stimulojë marrjen e COVID-19. Kjo do të ishte moralisht e papranueshme.

Asnjë Durant për disa ndeshje nuk do të godasë ashpër Nets.

Shkelja e Brooklyn është 17.3 pikë për 100 posedime më keq kur Durant ulet këtë sezon (edhe pse shumica e atyre minutave janë të lidhura me Kyrie Irving, ka shumë zhurmë në atë stat të vogël të mostrës). Ata kanë nevojë për atë sulm sepse mbrojtja nuk i shpëton ata – në pesë ndeshjet e tyre të fundit, Nets kanë një vlerësim mbrojtës prej 113.2 (pikë për 100 posedime), i 26-ti në kampionat. Nets do të kenë nevojë për Kyrie Irving, Caris LeVert, dhe të tjerët për të rritur me Durant dhe Spencer Dinwiddie (Operacioni ACL) jashtë.

Tjetra për Nets është Jazz dhe 76ers.

3) Giannis Antetokounmpo bie 43 pikë në Detroit

U deshën shtatë ndeshje në sezon, por Milwaukee Bucks kanë mbaruar .500 – dhe Giannis Antetokounmpo duket përsëri si vetja e tij MVP.

Antetokounmpo gjeti hapësirë ​​për të vepruar të hënën mbrëma kundër Detroit dhe ra 43 me ta.

Pas një fillimi të ngadaltë, Bucks kanë gjetur prekjen e tyre tre-pikëshe përsëri, duke goditur 14-të-34 nga tre (41.2%) kundër Detroit (vetëm disa ditë pasi goditën 22 treshe kundër Çikagos). Kjo është teoria sulmuese e Bucks – ekipet nuk mund të ndalojnë si një Antetokounmpo drejtues ashtu edhe gjuajtësit përreth tij.

Antetokounmpo i tha Associated Press: “Ata e dinë që ndeshja e mëparshme do të kisha gjetur shokët e mi të skuadrës për shumë 3, duke gjetur gjuajtësit. Duke ardhur në këtë lojë, ata ndoshta ishin si: “Mos i lini të na veçojnë me kalimin tonë.” Kjo ishte arsyeja pse kishte shumë hapësirë ​​”.

Deri në fund të sezonit Bucks do të jetë një nga farërat më të mirë në Lindje – dhe kështu nuk do të gjykohet suksesi ose dështimi i sezonit të tyre. Gjithçka ka të bëjë me playoff-et në Milwaukee.

Tri gjëra për të ditur: Prisni New York Knicks! fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu