Ky sezon ka qenë kryesisht një sezon i drejtuar nga të rinjtë Detroit Pistons, me Saddiq Beu që u bë titullar, Killian Hayes dhe Isaiah Stewart duke pretenduar vende në rotacion dhe lojtarët me dy kalime Frank Jackson dhe Saben Lee duke marrë minuta të konsiderueshme.

Deividas Sirvydis, nga ana tjetër, rrallë është parë. Pistons e tërhoqën atë në raundin e dytë në 2019, por ai nuk nënshkroi një marrëveshje me Pistons dhe erdhi në SH.B.A. (pasi luajti jashtë shtetit në Lituani dhe Izrael) deri në vjeshtën e kaluar.

Gardiani i Philadelphia 76ers Tyrese Maxey (0) drejton për një goditje kundër qendrës së Detroit Pistons, Mason Plumlee (24) dhe rojes Deividas Sirvydis (91) gjatë çerekut të dytë në Wells Fargo Center në Filadelfia të Shtunën, 8 maj 2021.

Gardiani i Philadelphia 76ers Tyrese Maxey (0) drejton për një goditje kundër qendrës së Detroit Pistons, Mason Plumlee (24) dhe rojes Deividas Sirvydis (91) gjatë çerekut të dytë në Wells Fargo Center në Filadelfia të Shtunën, 8 maj 2021.

Loja e së shtunës: Jerami Grant dhe Mason Plumlee kthehen, por Pistons bie në 76ers, 118-104

Para të shtunës, ai kishte regjistruar vetëm 49 minuta këtë sezon, kryesisht gjatë kohës së plehrave.

Por Sirvydis luajti minuta të rëndësishme për herë të parë E shtunë kundër Filadelfia 76ers, dhe ai do të luajë më shumë me katër ndeshje të mbetura. Pistons duan të shohin mirë Sirvydis përpara sezonit të jashtëm dhe performanca e tij kundër Sixers tregoi se ai mund të jetë në gjendje të trajtojë një rol më të madh.

Krahu 6-këmbë-8 arriti një karrierë të lartë 24 minuta, duke luajtur të gjithë çerekun e dytë dhe të katërt. Ai shënoi tetë pikë, kapi gjashtë kërcime dhe rrëzoi dy nga katër përpjekjet e tij për 3 pikë. Edhe pse ishte paraqitja e parë e zgjatur e Sirvydis, performanca e tij nuk i befasoi Dwane Casey ose shokët e tij të skuadrës.

“Ai luajti në Evropë, ai luajti në Izrael vitin e kaluar në ligën pro atje,” tha Kejsi. “Ai ka qenë në basketboll gjithë jetën e tij. Ai është një nga gjuajtësit më të mirë që janë në ekipin tonë për sa i përket ngritjes së këmbëve dhe rrëzimit të tyre. Ai është një qitës. Gjëja kryesore me të është duke u forcuar, gjë që ai ka bërë. U thashë djemve tanë se ai do të jetë një lojtar një ditë. Unë nuk e di saktësisht se kur do të jetë kjo, por ai vazhdon të punojë, ai vazhdon të bëhet më i fortë. ”

Plani fillestar këtë sezon ishte t’i jepte kohë të konsiderueshme me Grand Rapids Drive në G League. Por Drive zgjodhi flluskën e G League në Florida dhe Pistons vendosën të mos e caktonin atë në një ekskluzivitet tjetër. Pjesa më e madhe e zhvillimit të Sirvydis këtë sezon ka ndodhur në prapaskenë, duke marrë të shtëna në dyshemenë e Little Caesars Arena pas ndeshjeve.

Por të shtunën, Sirvydis ishte pjesë e një njësie stol që ndihmoi për të mbajtur Pistons në këmbë për zgjatje të lojës. Kur ai regjistroi në fillim të sekondës, Pistons u përball me një deficit prej 17 pikësh. 76ers zgjeruan epërsinë në 22 në fillim të tremujorit, por Detroit u përgjigj me një vrapim 20-6 për të ngushtuar deficitin në tetë pikë.

Ai udhëhoqi një ndërhyrje të shpejtë dhe gjeti Sekou Doumbouya për një formacion; ai gjithashtu u përpoq tre 3 në këtë periudhë, duke goditur dy.

[ Why Sekou Doumbouya is in the midst of his best stretch of basketball this season ]

Të shtënat e Sirvydis ishte arsyeja kryesore pse Pistons e vunë në shënjestër. Por ai tregoi se ai gjithashtu mund të trajtojë topin, diçka që Kejsi tha se do të vazhdojë ta ndërtojë.

Mungesa e Detroit për një ekip të G League këtë sezon dëmtoi Sirvydis. Por ai do të marrë mundësi shtesë këtë javë. Kejsi tha se ai është punëtori më i vështirë në ekip dhe kjo ia dha shpërblimin të shtunën.

“Kjo ishte një ndjenjë e jashtëzakonshme,” tha Sirvydis. “Thjesht duhet të punoj shumë çdo ditë dhe shansi juaj do të vijë. Sot ishte një lojë e mirë. Ne humbëm, por luftuam. Thjesht duhet të qëndroj gati gjatë gjithë kohës. ”

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa. TLexoni më shumë në Detroit Pistons dhe regjistrohuni për tonat Buletini i Pistons.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Pse Detroit Pistons do ta shikojë me vëmendje Deividas Sirvydis këtë javë

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu