Shumica e të rinjve u duhet kohë e zgjatur e lojës për tu përshtatur me shpejtësinë dhe fizikitetin e NBA. Ky proces aklimatizimi shpesh zgjat më shumë për rojet e pikës, të cilët kanë për detyrë të menaxhojnë veprën – dhe kanë tendencë të jenë më të prirur për gabime si rezultat.

Killian Hayes, fillestar në Detroit Pistons dy ndeshjet e para para sezonit gjatë fundjavës, është në fillim të asaj periudhe rregullimi. Sezoni i gjatë jashtë sezonit, Hayes dhe pjesa tjetër e kësaj klase rishtar përgatitje më pak se lojtarët e vitit të parë zakonisht kanë në një vit normal.

“Ndeshja e parë, mendova se isha në formë të mirë basketbolli, por nuk isha,” tha Hayes. “Unë isha i lodhur shumë shpejt. Thjesht duke u kthyer përsëri. Para kësaj, unë nuk kisha luajtur për një kohë të gjatë. Kështu që (është) të kthehem dhe të futem në një ritëm, të mësohem të luaj me njëri-tjetrin në një lojë. Vetëm duhet të kthehemi tek ajo “.

[ What Sekou Doumbouya’s strong game could mean for Detroit Pistons’ regular season ]

Hayes luajti për ratiopharm Ulm në Gjermani vitin e kaluar, por sezoni i tij përfundoi para kohe në mars për shkak të pandemisë së koronavirusit. Shkuarja nëntë muaj pa luajtur një lojë konkurruese basketbolli i dha dëm kushtëzimit të tij, dhe Pistons kishin vetëm pesë ditë grindje që çuan në Hapja e sezonit të premten kundër New York Knicks.

Ai ka treguar shkëlqime të lojërave dhe trajtimit të topave që e bëri atë zgjedhjen e shtatë në draftin e nëntorit. Por ai është ende duke gjetur nivelin e tij të rehatisë dhe përshtatja e tij me NBA do të jetë një nga rrëfimet më të mëdha në këtë sezon për Pistons.

Përmes dy ekspozitave kundër Knicks, Hayes shënoi 11 pikë në gjuajtje 4-për-18 nga fusha, shtatë asistime dhe tetë xhirime.

Ai dukej më rehat me topin në duar gjatë ndeshjes së dytë dhe goditi disa pasime për të hapur shokët e skuadrës që do të kishin përmirësuar totalin e ndihmës së tij nëse goditjet ranë. Pasi regjistroi shtatë xhiro të premten, ai kishte vetëm një të diel. Ai gjithashtu ishte më mirë në mbrojtje dhe dukej se luante me më shumë energji në atë fund të parketit në pjesën e dytë.

“Unë pashë një zhvillim të madh në Killian nga një lojë në tjetrën,” tha Dwane Casey të martën. “Ai humbi disa goditje në ndeshjen e dytë, por ai u kujdes për topin. … Siç e përmenda, kushtëzimin e lojës. Thjesht marrja e ndjenjës së një ndeshjeje NBA, duke pasur nevojë të parashikonte se çfarë po bëjnë kundërshtarët.”

Në përgjithësi, Kejsi dhe lojtarët e tij inkurajohen nga dy ndeshjet e para të Hayes. Blake Griffin, i cili tashmë ka zhvilluar disa kimi për shkelje me rishtarin, ka përmendur disa herë se Hayes është në një pozitë të padrejtë. Rookies zakonisht kanë katër muaj stërvitje që çojnë në ndeshjen e tyre të parë para-sezonale. Hayes, së bashku me rishtarët e tjerë në ekip, luajtën një lojë para-sezonale pa përfitimin e kampionatit veror dhe një kampi trajnimi shumëjavor.

Griffin ka qenë lojtari më i mirë i Detroit deri më tani dhe duket i shëndetshëm pasi ka luajtur vetëm 18 ndeshje sezonin e kaluar. Ai është në thelb një roje me pikë 6-këmbë-11 në këtë fazë të karrierës së tij dhe ai ka hequr disa nga ngarkesat për të luajtur për Hayes, për të cilat Kejsi tha se ndihmon.

Dy nga katër goditjet e bëra të Hayes deri më tani u ndihmuan nga Griffin, i cili shpërbleu Hayes për lëvizjen pa top në duar në të dy rastet. Hayes është ende në zhvillim e kimisë me pjesën tjetër të listës. Një pjesë e arsyes pse Kejsi ka filluar Delon Wright pranë Hayes është të heqë presion shtesë nga rishtari si mbajtës topi.

Hayes tregoi premtimin si një gjuajtës jashtë driblimit në Gjermani vitin e kaluar, por nuk është përkthyer ende në NBA. Wright gjeti Hayes për një 3-pikësh të hapur herët në ndeshjen e së Dielës, dhe Hayes e humbi atë pasi bëri një hap drejt këndit. Ai bëri disa kërcyes anash dhe hap prapa nëpër lojë dhe përdori ekranet për ta hapur veten. Të shtënat nuk ranë.

“Të shtënat do të vijnë, për sa kohë që po marrim goditjet e duhura,” tha Kejsi pas ndeshjes. “Dhe tani, ne po bëjmë fotografitë e duhura.”

Pistons do të vazhdojë të gjejë mënyra për ta bërë lojën më të lehtë për Hayes. Por deri më tani, ata kanë parë mjaft për të qenë optimist në lidhje me kurbën e tij të të mësuarit.

“Ai është i talentuar, ai ka një ndjesi të shkëlqyeshme për lojën,” tha Mason Plumlee. “Ne thjesht duhet të krijojmë mundësi që ai të bëjë pjesë dhe të marrë të vetat”.

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa. Shtypi i Lirë ka filluar një model i ri i pajtimit dixhital.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Pse Detroit Pistons janë të sigurt në kurbën e mësimit të Killian Hayes në NBA

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu