Reggie Bullock duke trajtuar topin vs Pistons
Reggie Bullock duke trajtuar topin vs Pistons

Duke ardhur në këtë sezon 2020-2021, ishte e qartë se New York Nike do të luftonin nga prapa vijës prej tre pikësh.

Megjithëse ata i kanë tejkaluar pritjet me një rekord 8-9, të gjithë e dinin se shumica e netëve do të ishte një dëm për ofendim. Duke u renditur i 27-ti në përqindjen e tre pikëve sezonin e kaluar, Knicks janë përmirësuar lehtë në të 24-in në kampionat. Akoma, kjo do të shkaktojë disa shifra të përafërta të pikëve këtë sezon.

Reggie Bullock pritej të ishte një zgjidhje e mundshme për këtë problem, por ai ka qenë i paqëndrueshëm. Veterani ka qëlluar vetëm 34.8 përqind nga tre në 15 ndeshje këtë sezon.

Dy ndeshjet e fundit të Bullock kanë qenë një mikrokozmos i kohës së tij me Knicks. Pasi regjistroi 12 pikë në gjuajtjet 4-5 nga vija e tre pikëve kundër Golden State Warriors të Enjten në mbrëmje, Bullock shkoi pa rezultat në 21 minuta veprim në humbjen e Nju Jorkut 103-94 kundër Sacramento Kings të Premten.

Padukshmëria e Bullock në ndeshjen e së Premtes – jashtë disa faulleve të qëllimshme në pushimet e shpejta që e bënë atë të dukej sikur po tërhiqte më të mirën e tij Pablo Prigioni mashtrimi – mund të jetë problematik. New York-ut i duhej një rritje nga perimetri, pasi ishin më të akullt se Gucci Mane, duke humbur 5-22 nga tre (22.7 përqind) në humbje.

Obviousshtë e qartë që kundërshtarët e dinë se sa i dobët do të ishte gjuajtja e Knicks këtë sezon. Ekipet kanë vendosur të paketojnë bojën ose mbrojtjen e zonës së lojës për të ngadalësuar ofensivën e New York-ut. Me Bullock të sjellë për të siguruar një kërcënim perimetri të qitjes, ka qenë një zhgënjim i madh që ai nuk ka qenë në gjendje të rrëzojë vazhdimisht goditjet.

Knicks nxori një formacion fillestar që është i kufizuar nga perimetri. RJ Barrett, Julius Randle dhe Elfrid Payton të gjithë janë rekreativë nën mesataren. Duke luajtur me tre lojtarë mbizotërues të topit, dhe një qendër jo-gjuajtëse si Mitchell Robinson e bën të domosdoshme që Bullock të kontribuojë si një kërcënim rrethues nga jashtë. Një shënjestër në karrierë me 38.3 përqind nga linja e tre pikëve, Bullock nuk ka arritur të rimarrë gjuajtjen e nxehtë që përjetoi më herët në karrierën e tij me Detroit Pistons. Gjatë një periudhe katër-vjeçare, Bullock kurrë nuk goditi nën 37.7 përqind nga tre në çdo sezon me Pistons.

Bullock u shtua për të siguruar një rol 3-dhe-D për Knicks. Mbrojtja e tij ka qenë solide për Knicks. Dhe bazuar në numrat, ai ka pasur një ndikim pozitiv. Megjithëse është disi e zhurmshme, Knicks kanë mbrojtur më mirë me Bullock në parket, duke lejuar vetëm 102.0 pikë për 100 posedime kur ai është në parket kundrejt 106.3 pikë për 100 posedime kur është jashtë parkut.

Në 44 ndeshje gjatë dy sezoneve me Knicks, Bullock ka qëlluar vetëm 34.4 përqind nga përtej harkut. Një përqindje nën mesataren, kjo thjesht nuk do ta bëjë atë për këtë vepër të Knicks, në nevojë të jashtëzakonshme për disa hapësira.

Megjithëse ai kurrë nuk pritej të ishte një pjesë e rëndësishme e veprës, Knicks dhe trajneri Tom Thibodeau duhet të mendojë për të përdorur Bullock me lëvizje jashtë topit më shumë për ta çuar përpara. Një shumicë dërrmuese e përpjekjeve të tij për tre-pikë janë mundësi bllokimi dhe gjuajtjeje të qetë, por ai mund të jetë në gjendje të krijojë më shumë hapësirë ​​dhe ritëm me ngritje penalltish ose driblime me humbje. Bullock, herë pas here, ka zhvilluar një kimi të fortë me Randle që ka çuar në një shkelje cilësore nga humbjet e driblimeve dhe kalimin e përmirësuar të Randle kundër ekipeve dhe zonave të dyfishta.

Bullock nuk mund të krijojë ofendimin e tij ose luan për të tjerët. Meqenëse ai nuk do të bëjë shumë me topin, Knicks duhet të përpiqet të shfrytëzojë cilësitë e Bullock si një kërcënim jashtë fushe. Në ndalesën e tij të mëparshme me Detroit Pistons, një pjesë e mirë e pamjeve të jashtme të Bullock doli nga driblimet me driblime me Andre Drummond dhe Blake Griffin dhe pin-downs.

Thjesht, Bullock nuk ka qenë në gjendje të bëjë mjaftueshëm goditje të hapura. Ai po qëllon vetëm 37.3 përqind në mundësitë e kapjes dhe gjuajtjes. Pas Bullock, Knicks kanë disa opsione. Alec Burks (52.2 përqind nga tre) është një gjuajtës i fortë nga thellësia, dhe ai është në gjendje të vendosë topin poshtë në dysheme dhe të krijojë goditjen e tij. Ai mund të provonte si titullar nëse Bullock vazhdon të luftojë me gjuajtje. Viti i tretë përpara Kevin Knox gjithashtu mund të jetë një mundësi tjetër. Ai ka qëlluar një surprizë 41 përqind nga tre në 61 përpjekje.

Për Bullock, lufta e tij nga tre do të ishte më pak e dukshme në skuadrat me kërcënime të tjera rrethuese. Por për një ekip të Knicks të uritur për të qëlluar, performanca e tij do të spikasë për arsye të gabuara.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu