A i jep fillimi Haliburton Kings shansin më të mirë për të fituar? fillimisht u shfaq në NBC Sports Bayarea

SACRAMENTO – Dhjetë ndeshje në sezonin 2020-21, dhe Mbretërit po kërkojnë përgjigje. Ata kanë pasur momente të forta në mënyrë sulmuese, por çështjet mbrojtëse janë duke u bërë shumë për t’u kapërcyer.

Humbja e së shtunës 125-99 te Portland Trail Blazers në Golden 1 Center ishte i katërti i Kings duke lejuar të paktën 124 pikë, dhe tashmë mund të jetë koha që trajneri Luke Walton të trondisë gjërat në formacionin e tij fillestar.

“Gjithçka është gjithmonë në tryezë, për aq sa mund të shikojmë për të bërë përmirësime dhe rregullime,” tha Walton.

Pasi shkoi me të njëjtën formacion fillestar gjatë nëntë ndeshjeve të para, Walton u detyrua ta kalonte atë kundër Portland më pas Richaun Holmes ishte një gërvishtje e vonë me një kyç të këmbës.

Mungesa e Holmes i hapi derën Walton për të filluar rishtarin Tyrese Haliburton në një formacion të vogël. Ndërsa fillimi i parë i Haliburton në karrierë ishte nga nevoja, rishtari ka luajtur vetë në bisedë për një vend në ekipin e parë, të cilin Walton tha se ai dhe stafi i tij kanë diskutuar tashmë.

“Ne kemi biseduar në lidhje me të, dhe Tyrese ka qenë shumë e mirë,” tha Walton. “Për sa i përket fillimit ose jo, ju nuk jeni gjithmonë duke kërkuar të filloni pesë, madje as nuk do të thoja më së miri, djema.”

Pa shumë lojtarë natyralë në listë, Walton është përpjekur të mbajë në fushë ose Haliburton ose rojën e pikës së fillimit De’Aaron Fox. Sjellja e Haliburton nga pankina e bën më të lehtë për të siguruar këtë, por Walton po përzie dhe përputh formacionet gjatë gjithë kohës.

Shpejtësia dhe energjia e Haliburton në të dy skajet e fushës është një plus. Përmes tetë ndeshjeve, ai ka mesatarisht 12.1 pikë, 5.5 asistime dhe 1.4 vjedhje në 28.6 minuta për lojë. Ai aktualisht po qëllon 52.2 për qind nga fusha dhe 50 për qind mahnitëse nga distanca prej 3 pikësh.

Walton dhe stafi mjekësor dhe trajnues i ekipit po monitorojnë nga afër minutat e Haliburton si një masë paraprake. 20-vjeçari luajti në 22 ndeshje për Iowa State sezonin e kaluar, dhe ai është gati në gjysmën e kësaj figure në 17 ditët e para të sezonit NBA.

Nëse Walton do të bënte një ndryshim, kë do të zëvendësonte Haliburton? Kjo është një pyetje e ndërlikuar.

Kur të gjithë janë të shëndetshëm, Walton ka përdorur një formacion të përbërë nga Haliburton, De’Aaron Fox, Buddy Hield, Harrison Barnes dhe Holmes për të mbyllur ndeshjet, duke lënë Marvin Bagley në stol. Por kjo nuk është opsioni i vetëm.

Bagley është i ri dhe ende po mëson litarët pasi humbi kohë të konsiderueshme sezonin e kaluar. Ai është një kërcues i fortë dhe është aktiv rreth pragut, por ai ka luftuar për të shënuar në brendësi dhe për të mbrojtur perimetrin. 21-vjeçari mbetet një pjesë kryesore e së ardhmes së Mbretërve, dhe ai mund të ketë më shumë mundësi shënimi jashtë stolit.

Derisa Hield nuk ishte i lumtur duke luajtur me njësinë e dytë sezonin e kaluar, ai po lufton fuqishëm jashtë portës këtë vit. Pas mesatarisht 19.2 pikë për ndeshje sezonin e kaluar, Hield ka hequr 20 pikë vetëm një herë në 10 ndeshje këtë sezon.

Hield aktualisht është mesatarisht 14.4 pikë për ndeshje ndërsa qëllon vetëm 33.7 përqind nga distanca prej 3 pikësh pas performancës së Shtunën 2 për 8. Walton është duke luajtur 28-vjeçarin mbi 35 minuta për ndeshje, por betejat e tij në të dy skajet e fushës janë një problem.

LIDHUR: Mbretërit zgjedhin flluskën e Ligës G, përkushtohen në Stockton

Ndoshta Walton dhe Kings vazhdojnë kursin me Haliburton që hyn si një roje ndryshimi i ritmit nga pankina. Pas katër humbjeve në pesë ndeshjet e fundit, Mbretërit duken plotësisht të humbur në mbrojtje dhe një ndryshim mund t’i bëjë të gjithë të mirë.

Pavarësisht nëse është tani, më vonë gjatë këtij sezoni ose në fillim të sezonit tjetër, Haliburton është një startues afatgjatë për Kings. Ata e hartuan atë me planin për ta çiftuar me Fox, dhe ai tashmë ka treguar se është i pjekur përtej viteve të tij në fushë.

Minutat e startuesit të Haliburton, dhe ai duket i aftë të trajtojë edhe një rol më të madh. It’sshtë vetëm një madhësi e mostrës me 10 lojëra, por Haliburton si titullar mund t’u japë Mbretërve shansin e tyre më të mirë për të fituar.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu