HOUSTON (AP) – James Harden e detyroi të dilte nga Hjustoni pa e sjellë Raketa një titull NBA.

Tani që ai është në Brooklyn, Rockets shpresojnë që grumbulli i madh i zgjedhjeve që morën në treg do t’i lejojë ata të ndjekin kampionatet në të ardhmen.

“‘Qëllimi ynë mbetet i pandryshuar,” tha menaxheri i përgjithshëm Rafael Stone të Dielën, duke iu drejtuar tregtisë për herë të parë. “Unë mendoj se ne jemi të pozicionuar mirë për të zhvilluar diçka vërtet të veçantë.”

Houston u tregua Harden me Nets javën e kaluar, një ditë pasi ai tha se Rockets nuk ishin “mjaftueshëm të mirë”, në një tregti me katër skuadra që përfshinte gjithashtu Cleveland dhe Indiana. Rockets nuk morën një gur themeli në marrëveshje, por morën shumë zgjedhje drafti që duhet t’i poziciononin për të ndërtuar një listë të talentuar.

Rockets morën zgjedhjet e pambrojtura të Bruklinit në raundin e parë në 2022, 2024 dhe 2026 dhe të drejtën për të ndërruar zgjedhjet e raundit të parë me Nets në 2021, 2023, 2025 dhe 2027. Houston gjithashtu mori zgjedhjen e Milwaukee në raundin e parë 2022 nga Cleveland.

Houston fitoi tre lojtarë në marrëveshje, duke marrë Viktor Oladipo nga Pacers, Dante Exum nga Cavaliers dhe Rodions Kurucs nga Nets.

“Ajo që është super emocionuese në lidhje me këtë marrëveshje është se na jep fleksibilitet,” tha Stone. “Në NBA, zgjedhjet – veçanërisht zgjedhjet e larta – janë monedha më e mirë. Të gjithë i pëlqejnë. Të gjithë i vlerësojnë ato. Kështu që ishte e mrekullueshme. Në mënyrë organizative, kjo na jep fleksibilitet për të bërë lloje të ndryshme marrëveshjesh pasi ato vijnë këtë vit, vitin e ardhshëm ose kurdoherë. “

Ndërsa tregtia duhet të përfitojë nga Rockets në afat të gjatë, kjo nuk i lë ata në një pozitë të shkëlqyeshme këtë sezon. Në tetë sezone të plota me Harden, Rockets kurrë nuk e humbën playoff-in dhe arritën dy herë në finalet e Konferencës Perëndimore. Houston nuk ka fituar një kampionat që kur fitoi tituj radhazi në 1994 dhe ’95 me Hall of Famer Hakeem Olajuwon.

Këtë sezon, Rockets nuk kanë një shans realist për të pretenduar për një titull dhe mund të jetë një shtrirje për ta që të vazhdojnë serinë e tyre pas sezonit. Houston hyri të Dielën të barabartë me New Orleans për rekordin e dytë më të keq në Perëndim me 4-7.

Me Harden të zhdukur, Rockets drejtohen nga pesë-rojtari i All-Star, John Wall, i cili u ble nga Uashingtoni për Russell Westbrook pak para sezonit. Houston gjithashtu ka veteranë PJ Tucker, Eric Gordon dhe DeMarcus Cousins ​​dhe ekipi është i ngazëllyer për potencialin e Christian Wood, Jae’Sean Tate dhe Sterling Brown.

“Ne kemi një ekuipazh vërtet interesant,” tha Stone. “Dhe qëllimi ynë është të konkurrojmë dhe të vendosim me të vërtetë një ekip argëtues në fushë që do të marrë vërtet pas tij.”

Trajneri i vitit të parë Stephen Silas ka qenë veçanërisht i impresionuar me performancën e Wood. Qendra 25-vjeçare ka luajtur për gjashtë skuadra në pesë sezone, por duket se e ka gjetur zakonin e tij me Rockets.

Wood kryeson ekipin duke arritur një mesatare prej 23.2 pikësh dhe 10.9 kërcimesh të nivelit të lartë të karrierës. Ai është gjithashtu i pari në Rockets dhe i katërti në NBA në blloqe për ndeshje me 1.9.

Dëshira e Harden për të dalë nga Houston kishte qenë një re e errët që varej mbi ekip. Tani që situata është zgjidhur, Rockets shpresojnë që gjërat do të përmirësohen brenda dhe jashtë fushës.

“Unë mendoj se thjesht na jep një shans për një drejtim të vërtetë … kështu që ne thjesht mund të ecim përpara me atë që secili lojtar duhet të bëjë”, tha Gordon.

Silas, i cili ishte një ndihmës i NBA për dy dekada para se të punësohej në Houston, ka pasur një fillim të trazuar të mandatit të tij ndërsa merrej me situatën e Harden dhe protokollet COVID-19 të ligës.

Ai u pyet për të vlerësuar performancën e tij të deritanishme.

“Nëse do të duhej t’i jepja vetes një notë, mbase do të thoja” jo e plotë “vetëm sepse nuk kemi pasur një listë të plotë të plotë dhe kohë të praktikës dhe të gjitha gjërat që ju nevojiten për të vënë vulën tuaj në një ekip, ” tha ai. “” Por unë jam duke bërë më të mirën që mundem dhe mendoj se ka qenë mjaft mirë. “

Oladipo praktikoi të Dielën për herë të parë që nga tregtia dhe pritet të bëjë debutimin e tij të hënën kur Rockets vizitojnë Çikago. Në vitin e fundit të një kontrate katër-vjeçare, 85 milion dollarë, Oladipo është përqendruar në të tashmen.

“” Qëllimi im për këtë sezon është të fitoj dhe të fitoj dhe të fitoj dhe të fitoj edhe disa, “tha ai. “Shter potencialin tim këtu dhe dil atje dhe bëhu unë … në nivelin më të lartë dhe ndihmo këtë ekip të fitojë.”

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu