Toronto Raptors kanë një shans për të fituar tre ndeshje radhazi për herë të parë që nga mesi i shkurtit kur ata luajnë Los Angeles Lakers Të martën natën në Tampa.

Gary Trent Jr. bëri një goditje me 3 pikë në zhurmë të hënën në mbrëmje për t’i dhënë Raptors fitoren e dytë me radhë, 103-101 ndaj vizitës Magjistarët e Uashingtonit.

Raptors nuk kishin fituar dy radhazi që nga një seri me katër ndeshje fitimesh 16-21 shkurt.

Lakers, të cilët fituan kampionatin 2020 NBA, dhe Raptors, të cilët fituan titullin në 2019, të dy kanë duruar dëmtime kohët e fundit.

Lakers vazhdojnë të luajnë pa dy yje kryesorë, Lebron Xhejms (ndrydhje e lartë e kyçit të këmbës) dhe Anthony Davis (viç i tendosur) ndërsa fillojnë një udhëtim me pesë ndeshje larg Staples Center.

Raptors ishin pa rojet kryesore Kyle Lowry (këmbë) dhe Fred VanVleet (hip) të hënën, dhe Trent ndihmoi në plotësimin e boshllëkut me 16 pikë.

Trent dhe Rodney Hood (jashtë me një tendosje flexor hip) u morën për Norman Powell në një tregti me Portland Trail Blazers me 25 Mars.

Trent ka qenë mbresëlënës. Ai shënoi 31 pikët më të mira në karrierë të Mërkurën kundër Oklahoma City Thunder.

Me Jalen Harris (hip), Patrick McCaw (gju) dhe Paul Watson Jr (protokollet e shëndetit dhe sigurisë) gjithashtu jashtë, Raptors kishin nëntë lojtarë në dispozicion të hënën.

“Shpresojmë se do të kemi një djalë ose dy këtu përsëri gjatë javës,” tha trajneri i Raptors Nick Nurse. “Janë gjëra të përditshme. Nuk e di. Dua të them, nëse mund t’i përhapim pak këta nëntë djem këtu. Shumë prej tyre kanë kërkuar për më shumë minuta dhe duke luajtur kohë, dhe këtu pra mendoj se duhet të jemi mirë.

“E vetmja gjë për të cilën shqetësohem gjithmonë është se çfarë të ndodhë nëse ndodh diçka tjetër? Atëherë vërtet po dobësohesh. Tani jeni në llojin e pikës së thyerjes, dhe kështu që duhet të qëndrojmë të shëndetshëm sapo topi të ngrihet lart,” Tha infermierja.

Trajneri i Lakers, Frank Vogel nuk është i sigurt kur James dhe Davis do të kthehen.

“Ata të dy do të jenë në rrugë me ne dhe AD vazhdon të rritet, por është ende larg, dhe LeBron është ende jashtë për një kohë të pacaktuar,” tha Vogel të Dielën.

Qendra e fituar kohët e fundit Andre Drummond ka humbur dy ndeshje me një gisht të madh të mavijosur që i ishte shkulur gozhda.

“Ai ende ka probleme në vënien e këpucëve, e dini, dy ditët e para përmes saj”, tha Vogel. “Ai thjesht nuk është ende atje. Ai është ende në siklet të madh dhe ne duam të sigurohemi që kjo gjë të mbetet pas tij.”

Wesley Matthews (qafë e tendosur) gjithashtu humbi ndeshjen të Dielën pasi Lakers shënuan sezonin e tyre të ulët në pikë në një humbje 104-86 ndaj Los Angeles Clippers.

Montrezl Harrell kishte 19 pikë dhe Talen Horton-Tucker kontribuoi 16, të dy dolën nga stoli. Ish Raptor Marc Gasol kryesoi startuesit e Lakers me 11 pikë.

“Mendoj se ku jemi, thjesht duhet të luajmë në mënyrën e duhur në fundin sulmues,” tha Kyle Kuzma, i cili shënoi gjashtë pikë të Dielën. “Në mbrojtje, do të jemi në rregull. Ne do të garojmë, do të sfidojmë shumicën e kundërshtarëve. Por në mënyrë sulmuese, ne kemi për të gjetur mënyra për të luajtur së bashku dhe për të vendosur pikë në tabelë. Ju nuk mund të fitoni lojëra duke shënuar në vitet ’80 Vitet ’90

“Ne kemi për të gjetur mënyra për të përfshirë të gjithë dhe të gjithë marrin topin, e prekin atë, kanë mundësi për të shënuar,” tha Kuzma.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu