Knicks trajtoi Obi Toppin, Tom Thibodeau, RJ Barrett
Knicks trajtoi Obi Toppin, Tom Thibodeau, RJ Barrett

Ne po numërojmë të gjitha linjat kryesore historike për ekipet e New York-ut në vitin 2020. Këtu keni një vështrim në Nike‘ listë …

5. COVID-19 përfundon sezonin herët

Me përhapjen e koronavirusit në fillim të vitit 2020, sportet – dhe jeta siç e dinim ne – u ndalën.

Sezoni NBA u shty për shkak të COVID-19 më 12 Mars, me ndeshjen e fundit të Knicks që u zhvillua në 11 Mars kundër Atlanta Hawks.

Knicks mundën Hawks 136-131, pasi Barrett shënoi 26 pikë dhe veteranin e Hawks Vince Carter ka luajtur në atë që do të ishte ndeshja e tij e fundit në NBA.

Natyrisht, Salla e ardhshme e Famer varrosi një goditje të fundit prej tre pikësh nga maja e çelësit në 12,6 sekonda të mbetura në ndeshjen kundër Knicks.

Edhe pse playoff-et u luajtën përfundimisht në flluskën e NBA në Orlando, Knicks nuk e bënë prerjen. Ata e përfunduan vitin me një rekord prej 21-45 dhe humbën në playoff për sezonin e shtatë drejt.

4. Fundi i fortë i sezonit të Barrett

Zgjedhur me zgjedhjen e tretë në Draftin e NBA 2019, RJ Barrett mesatarisht 14.3 pikë. 5,0 kërcime dhe 2,6 asistime për ndeshje gjatë 56 garave në sezonin e tij rishtar.

Loja e produktit Duke mori një kërcim të dukshëm përpara pas pushimit në All-Star, pasi ai mesatarisht 17.2 pikë për ndeshje dhe përmirësoi përqindjet e tij të gjuajtjes.

Barrett shënoi 27 pikë të larta në karrierë kundër Houston Rockets më 2 Mars, ndërsa Knicks fitoi ndeshjen 125-123. Pak më shumë se një javë më vonë, Barrett shënoi 26 pikë në fitoren 136-131 të Knicks ndaj Atlanta Hawks në 11 Mars.

Shenjat e tij të qarta të përmirësimit i dhanë tifozëve dhe drejtuesve shpresë të fortë për sezonin 2020-21 ndërsa Barrett duket se do të hedhë hapin tjetër në karrierën e tij.

3. Hartimi i Toppin

Tifozët kishin muaj që prisnin të shihnin kë do të hartonin Knicks me zgjedhjen nr. 8 në Draftin e NBA-së në vitin 2020. Ekipi është qartë në modalitetin e rindërtimit dhe ishte në kërkim të një krijuesi që mund të përshtatet me Barrett dhe Mitchell Robinson.

Disa donin që Knicks të tregtonte për roje LaMelo Ball, por në vend të kësaj, një nga dëshirat e tjera të ekipit u bë realitet.

Obi Toppin, një zgjedhje e parashikuar në top pesë dhe Kolegji Kombëtar i Lojtarit të Vitit, ra në Knicks në Nr. 8. Ekipi u tërhoq nga tregtia për ta zgjedhur atë më herët, dhe arkëtoi sulmuesin e lindur në Brooklyn.

Toppin nuk doli nga askund gjatë sezonit 2019-20 NCAA me mesatare 20.0 pikë dhe 7.5 kërcime për ndeshje në Universitetin e Dayton. Ai e përfundoi karrierën e tij kolegjiale me 1,096 pikë gjatë dy sezoneve dhe një shkollë rekord 190 dunks.

Shtrirja përpara duket të bëhet një yll për Knicks dhe ka performuar mirë deri më tani në konkursin parasezonal. Ai ka treguar atletizmin dhe aftësinë e tij për të drejtuar dyshemenë, dhe duhet të përshtatet në mënyrë të përkryer Tom Thibodeausistemi.

2. Punësimi i Thibodeau

Knicks zyrtarisht gjeti trajnerin e tyre të ri të ri me 25 korrik kur punësuan Thibodeau. Ish-trajneri i Chicago Bulls dhe Minnesota Timberwolves sjell qëndrimin e tij të zellshëm dhe mbrojtës ndaj një ekskluziviteti në nevojë për ndryshim.

Thibodeau ka një marrëdhënie të ngushtë me presidentin e ekipit Leon Rose, dhe nënshkroi një marrëveshje pesë-vjeçare me Knicks.

Ai ka grumbulluar përqindjen e 11-të më të lartë fituese (.589) midis trajnerëve që kanë qenë në skaj për të paktën 500 ndeshje, ndërsa Knicks kanë përfunduar me një rekord nën 0,400 për gjashtë sezone të njëpasnjëshme.

Për një ekip të mbushur me lojtarë kryesisht të rinj si Barrett dhe Mitchell Robinson, një trajner kryesor si Thibodeau mund të ndihmojë karrierën e tyre të rritet dhe të kthejë Knicks përsëri në garën e playoffit.

1. Ndryshimet në zyrën e përparme

Knicks shkarkoi presidentin e ekipit Steve Mills më 4 shkurt, pas shtatë sezonesh me organizatën. Ekipi shpejt gjeti zëvendësimin e tij, si të AAC-së Leon Rose u punësua si president i Knicks më 6 shkurt.

Rose kishte disa nga klientët më të mëdhenj në NBA ndërsa ishte agjent në CAA, përfshirë yje si Karl-Anthony Towns, Devin Booker, Chris Paul, Carmelo Anthony, dhe me shume.

Së bashku me Rose, Knicks sollën William ‘World Wide Wes’ Wesley si një nënkryetar ekzekutiv dhe këshilltar i vjetër i basketbollit për ekipin me 24 qershor. Wesley dhe Rose kanë një marrëdhënie të fortë dhe kanë punuar së bashku për dekada.

Wesley është konsideruar prej kohësh një nga njerëzit më të rëndësishëm në qarqet e basketbollit nga shkolla e mesme në NBA.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu