MMA Javore

Daniel Cormier: Jon Jones nuk ka frikë, ky është një negociatë publike

Pavarësisht nga vullneti i sëmurë mes tyre, Daniel Cormier nuk dyshon në rivalin e tij Jon Jones kur bëhet fjalë për të që dëshiron të luftojë kampionin e sapo prerë në pesha të rënda UFC Francis Ngannou. Në episodin më të fundit të podcastit “DC & Helwani”, Cormier dha mendimet e tij mbi potencialin e një ndeshje titulli në pesha të rënda midis Jones dhe Ngannou. Në konferencën për shtyp të UFC 260 pas luftës, presidenti i UFC Dana White hodhi dyshime nëse Jones me të vërtetë e donte luftën pasi postoi një cicërimë duke thënë “Më trego paratë”, duke besuar se ai tha se si një cjap i mundshëm për të shmangur një luftë me peshën e rëndë kampion. Jones u përgjigj me disa cicërima duke mohuar atë pretendim, duke thënë se ai thjesht dëshiron të paguhet për atë që beson se ia vlen. Pavarësisht rivalitetit të tyre të hidhur, Cormier erdhi në mbrojtje të Jones. “Jon Jones, për gjithçka që është midis nesh, nuk ka frikë nga Francis Ngannou,” tha Cormier. “Ai nuk ka frikë vëlla. E kuptoj që shumica e njerëzve do të kishin frikë. Por me mend kush tjetër nuk kishte frikë? Stipe Miocic, dhe Derrick Lewis, dhe Cyril Gane. Ata nuk kanë frikë. ” Jon Jones dhe Dana White po zhvillojnë një negociatë publike DC përkundrazi beson se këto janë taktika negocimi midis UFC dhe Jones. “Këtu keni filluar të luani lojën nëse jeni Dana dhe Jones. Jones dëshiron paratë e tij, Dana duhet të tregojë se ka mundësi, ”tha Cormier. “Kjo është gjithçka që po ndodh, apo jo? Negociatat e nivelit të lartë janë ato që po ndodhin tani ”. Cormier gjithashtu diskutoi nëse kile për funt mbret beson vërtet se ai është i aftë të mposhtë kampionin e ri të peshave të rënda UFC. “Mos bëj asnjë gabim në lidhje me këtë, Jones beson se ai do të mundë Francis Ngannou. Ndërsa çdo kampion i madh do të besonte se ata do ta mundnin atë, ”tha Cormier. “Tani, a është kështu? Une nuk e di. Por Jon Jones është një nga djemtë më të talentuar që kam parë ndonjëherë brenda tetëkëndëshit. Dhe nëse duhet të gjesh dikë që mund të bashkojë një mënyrë për të zgjidhur atë enigmë, është Jon Jones. Le të mos jemi çmendur këtu ”. Cormier gjithashtu iu referua rasteve të mëparshme ku luftëtarë të tjerë të profilit të lartë negociuan me UFC në sytë e publikut. “Jon Jones mendon se po mbron veten kundër emrit të tij. Realiteti është se ata vetëm po negociojnë në publik, ”tha Cormier. “Ne e kemi parë këtë me Conor [McGregor], ne e kemi parë këtë me luftëtarë të tjerë në të kaluarën. Unë besoj [the fight] ndodh Unë vërtet e bëj ”. Cormier gjithashtu e kupton dëshirën e Jones për të fituar më shumë para. “Jones e ka mbrojtur shumë herë titullin e tij. Kështu që unë do të imagjinoja se ai kishte pagë. Ai tani dëshiron pagën më të madhe të tij, dhe e dini cili burrë? Kapelet për të. Shkoni të paguheni, sepse kjo do të jetë një luftë masive për të dhe UFC. Por nëse jo? Nëse UFC nuk dëshiron ta paguajë atë, ata thjesht do të kalojnë te djali tjetër ”. Jon Jones Daniel Cormier beson se Jones mund ta mundë Ngannou Duke parë më shumë drejt ndeshjes së mundshme sesa negociatat e kësaj superluftimi të mundshëm, Cormier mendon se Jones ka një shans të rëndësishëm për të mposhtur Ngannou. “Nëse Jones mund të luftojë luftën e tij, ai mund të zgjedhë Francis përveç nga jashtë. Ai është ai lloj djali ”, tha Cormier. “Ai është një luftëtar i zgjuar. Ai di të manovrojë dhe menaxhojë luftimet ”. Edhe pse Cormier mendon se Jones ka një shans të fortë, DC gjithashtu iu referua pabarazisë së energjisë midis Bones dhe Ngannou. “Unë nuk e di nëse ai do të jetë në gjendje të godasë Francis aq fort sa ta mbajë Francis larg tij për pesë raunde në drejtim të Francis që përpiqet të gjejë nokautin,” tha Cormier. “E vetmja gjë për të cilën të gjithë harrojmë me Francis, tipi ka një mjekër graniti. Ai mund të marrë një e shtënë. Ajo dorë e djathtë me të cilën e goditi Stipe ishte e fortë dhe ai u shtang. Por pastaj ai, pesë sekonda më vonë, shënoi një nokaut për t’i dhënë fund luftës “. Ndërsa mund të jetë kënaqësi për tifozët dhe ekspertët të mendojnë për ndeshjen e mundshme nga pikëpamja teknike, komuniteti MMA mund të jetë pak përpara vetes. Në cicërimat e tij më të fundit, Jones ka kërkuar lirimin e tij. Nr. 1 luftëtar i renditur kile për kile në botë është mjaft i pakënaqur me vlerësimin e vlerës së tij nga UFC. Shpresojmë që kjo super luftë e mundshme të bëhet me të dy palët të kënaqur me aspektin financiar të periudhës. Por derisa të kuptohet kjo, mund të jetë pak herët për të supozuar se Jones do të jetë padyshim kundërshtari i Ngannou për mbrojtjen e tij të parë të titullit. Jon Jones hap zjarr në drejtim të Dana White duke dyshuar në dëshirën e tij për të luftuar Francis Ngannou UFC 260 Pikat kryesore dhe përsëritje: Francis Ngannou shpërthen Stipe Miocic! (Regjistrohuni në MMAWeekly.com në YouTube)Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu