Telegrafi

Çfarë bëri gabim Gjermania kundër Maqedonisë së Veriut dhe pse prej tyre nuk ka më frikë

Nëse Joachim Low nuk ka fshehur ndonjë masterplan sekret ose një libër me ide të reja, humbja poshtëruese e Gjermanisë 2-1 ndaj Maqedonisë së Veriut mund të përfaqësojë konfirmimin se magjia e fituesve të Kupës së Botës 2014 për mbizotërimin e futbollit ndërkombëtar ka mbaruar. Golat e vonë në fund të të dyja pjesëve nga një ekip i renditur në vendin e 65-të në botë dërgoi Gjermaninë në humbjen e tyre të parë kualifikuese të Kupës së Botës në 20 vjet, dhe nxiti thirrjet që Ulët në largim të përfundonin mandatin e tij më herët sesa ishte planifikuar. Pra, çfarë ka shkuar keq për Gjermaninë? Zhvillimi për të ardhmen Në realitet, Gjermania nuk ka qenë e shkëlqyeshme për një kohë dhe kjo pjesërisht mund të shpjegohet nga përqendrimi i Low në zhvillimin për të ardhmen sesa në zgjedhjen e ekipit më të mirë të mundshëm për tani. Ndryshimi ka qenë i domosdoshëm që nga niveli më i lartë fitues i Kupës së Botës 2014 për shkak të një koncepti të njohur si plakje, me lojtarët kryesorë si Phillip Lahm në pension. Shpejt përpara për në 2021 dhe ne gjejmë skuadrën e Low-it të përqendruar te të rinjtë, ku shfaqen 18-vjeçari Jamal Musiala dhe 17-vjeçari Florian Wirtz. Nuk ka asnjë problem me gjakderdhjen e talentit të ri, por individët e konsideruar më parë thelbësorë janë lënë jashtë skuadrës tërësisht pasi menaxheri ndërton këtë ekip të ri. XI startues i emëruar për humbjen 2-1 kishte disa emra të mëdhenj që mungonin, me tifozët e etur për menaxherin për t’i rivendosur ata. Manuel Neuer ishte pushuar, Niklas Sule është duke u rikuperuar nga dëmtimi dhe Toni Kroos i Real Madrid u desh të largohej nga kampi edhe me një dëmtim. Sidoqoftë, lojtarët e Bayern Munchen Thomas Muller, Jerome Boateng dhe Mats Hummels as nuk u thirrën. Të gjithë lojtarët më me përvojë ndërkombëtarë të Gjermanisë munguan në ndeshjen e Maqedonisë dhe megjithëse energjia dhe shpejtësia e të rinjve llogariten për shumë në një anë sulmuese si kjo, lojërat taktike dhe lojërat nuk duhet të nënvlerësohen. Përzgjedhja e ekipit Kjo dëshirë për të gjetur një pamje të re, funksionuese XI të përbërë nga talenti i gjerë në dispozicion ka rezultuar në disa zgjedhje të diskutueshme të ekipit, duke prishur ekuilibrin duke u përpjekur të vendosni shumë lloje të ngjashme të lojtarëve në të njëjtën anë. I mungon kohezioni. Merrni përdorimin e Emre Can si një mbrojtës qendror kundër Maqedonisë së Veriut, për shembull. Ish-Liverpool është një qendërmbrojtës i konvertuar së fundmi në Borussia Dortmund, u zhvendos këtu për të shfrytëzuar kalimin dhe aftësinë e tij për të hyrë në mesfushë për të krijuar mbingarkesa, por kjo do të thotë se ai është edhe një tjetër krijues i një mesfushori plot në Kroos, Joshua Kimmich, Ilkay Gundogan dhe Leon Goretzka. Në teori, së bashku me Antonio Rudiger dhe Matthias Ginter, Can ka mbrojtje mbrojtëse për të lehtësuar bashkimin në mesfushë kur Gjermania ka topin, por kjo nuk e ndalon atë të bëjë gabime themelore pozicionale si ky më poshtë për golin e parë të Maqedonisë së Veriut:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu