Rookies Tyrese Haliburton dhe James Wiseman janë futur në qendër të vëmendjes së një ndjekjeje playoff NBA kur Sacramento Kings të presë Golden State Warriors të enjten në mbrëmje.

Mbretërit, fitues të dy me radhë dhe Luftëtarët, të cilët kanë rënë dy drejt, e gjejnë veten duke luftuar me disa ekipe, duke përfshirë njëra-tjetrën, për vendet e playoffit në fund të fundit në Konferencën Perëndimore.

Sacramento bëri një hap në drejtimin e duhur kur Haliburton theu një barazim duke fundosur dy gjuajtje të lira me 36,6 sekonda të mbetura të Mërkurën në mbrëmje, duke i ngritur Kings në një fitore në shtëpi 110-108 ndaj Atlanta Hawks.

Haliburton po bënte fillimin e tij të pestë radhazi, një pjesë në të cilën Mbretërit kanë fituar katër herë. Ai shënoi 17 ose më shumë pikë në tre nga ato fitore, përfshirë 17 të Mërkurën.

Ndërkohë, Wiseman u promovua menjëherë në një rol fillestar pasi u kthye nga një mungesë me tre ndeshje, e lidhur me COVID për të luajtur të martën në humbjen në shtëpi të Golden State 108-98 ndaj Philadelphia 76ers.

Ai kishte 11 pikë në lojë, në të cilën ai bëri vetëm fillimin e tij të dytë që nga 23 janari.

Trajneri i Warriors Steve Kerr njoftoi para konkursit se Wiseman, akoma vetëm 19 vjeç, do të ishte qendra startuese me kohë të plotë e ekipit të tij duke ecur përpara.

“Ishte mirë ta shihje atje,” tha Kerr pas disfatës. “Ai do të bëhet gjithnjë e më mirë ndërsa ne shkojmë. Ai kishte një javë pushim … ai ka nevojë për ritmin e tij dhe kjo do të vijë.”

Shifrat e shkeljes së Wiseman për të qenë kritike në ndeshjet e ardhshme me rojën e yllit Stephen Curry që është përjashtuar nga tre garat e ardhshme për shkak të një kocke të bishtit të mavijosur.

Curry, shënuesi kryesor i ekipit me 29 pikë për ndeshje, ka humbur pesë ndeshje këtë sezon dhe Warriors kanë humbur katër prej tyre.

Wiseman, zgjedhja Nr.2 e draftit 2020, është mesatarisht 11.8 pikë dhe 5.9 kërcime. Haliburton, një 21-vjeçar i cili u zgjodh 10 vende më vonë, po shënon 12.9 pikë dhe 5.1 asistime për lojë.

Produkti i Shtetit Iowa ka qenë një forcë lëvizëse në valën e fundit të Mbretërve.

Haliburton dhe shokët e tij të skuadrës mund të shpërqendrohen pak më pak se 24 orë pasi doli lajmi gjatë ndeshjes së së Mërkurës se një nga Mbretërit më të pëlqyer, roje veteran Cory Joseph, ishte tregtuar në Detroit Pistons për Delon Wright. Sacramento gjithashtu i dërgoi Detroit dy zgjedhje të raundit të dytë.

“Unë e dua CoJo”, tha një Haliburton i trishtuar pas lojës. “Si një vëlla i madh për mua”.

Warriors do të shohë Haliburton, një nga pretendentët kryesorë për NBA Rookie të Vitit për herë të parë. Ai humbi takimin e parë të klubeve më 4 janar me një dore të majtë të mavijosur.

Curry udhëhoqi Warriors në një fitore 137-106 atë natë, duke shënuar 30 pikë. Golden State e kaloi Sacramento 52.6 përqind në 37.8 përqind dhe goditi 23 nga 43 përpjekjet e tij për 3 pikë (53.5 përqind), krahasuar me 10 të Mbretërve nga 35 (28.6 përqind)

De’Aaron Fox dhe Harrison Barnes i Sacramento ndanë nderime duke shënuar skuadër në takimin e parë me 18 pikë secila.

Fox po vjen në natën e tij të tretë më të mirë shënuar të sezonit. Ai kontribuoi me 37 pikë në fitoren ndaj Atlantës në përballjen e tij ballë për ballë me yllin e Hawks, Trae Young, i cili përfundoi me 29.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu