Brooklyn Nets kthehen në shtëpi te Barclays Center të hënën, duke kërkuar të kthehen nga humbja e tyre e dytë në tetë ndeshjet e fundit, kur New York Knicks bëj udhëtimin e shkurtër për në Brooklyn.

Rrjetat, duke luajtur pa James Harden në ndeshjen e parë të një të dielë mbrapa, që humbi në Çikago, 115-107. Humbja shkatërroi një seri me katër ndeshje fituese dhe e rrëzoi Brooklyn nga vendi i parë në Konferencën Lindore.

Kyrie Irving bëri 15 asistime kundër Bulls dhe shënoi 24 pikë, por shënoi 0-nga-4 duke qëlluar nga distanca prej 3 pikësh. Brooklyn rrëzoi 11-të-28 nga përtej harkut si një ekip, por Chicago trumptoi goditjen e Nets me 48.4 përqind të qëllimit në fushë me një përpjekje prej 55,1 përqind.

“Jo mjaft lëvizje dhe aktivitet,” tha trajneri i Nets Steve Nash për performancën sulmuese të Brooklyn në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes. “Ne po luanim në hapësira të ngushta në vend që t’i bënim ata të ruanin në hapësira të mëdha. Thjesht nuk ishte një performancë e shkëlqyer sulmuese nga ne sonte.”

107 pikët që Brooklyn shënoi të Dielën shënuan prodhimin më të ulët që prej 88 në Utah më 24 Mars, e cila ishte edhe humbja e fundit e Netëve.

Mungesa e Harden për shkak të një dëmtimi në kërdhokulla ishte e dyta radhazi. Nash tha në një konferencë shtypi të Premten, kur Harden humbi Nets ‘111-89 të Charlotte, lojtari më i vlefshëm i nëntë herë All-Star dhe 2018 është dita-ditës.

Harden është mesatarisht 26.1 pikë, 11.2 asistime dhe 8.9 kërcime për ndeshje në 33 garat e tij që nga bashkimi me Brooklyn në një tregti nga Houston.

Ish-shoku i tij në MVP Kevin Durant, i cili ka qenë jashtë me një tendosje muskulore që nga 13 shkurt, mund të kthehet që në ndeshjen e së hënës me rivalin në mes të qytetit Knicks. Shtimi i një niveli të shkëlqyeshëm të kalibrit të Durant u jep Nets një nxitje në shtytjen e sezonit të vonë për pasardhësit e lartë në Lindje dhe mund të vijë mes shqetësimeve të tjera të thella për Brooklyn.

Nets humbën krahun rezervë Tyler Johnson nga një dëmtim i dukshëm i gjurit gjatë humbjes së së Dielës.

Ndërsa kthimi i Durant duket i pashmangshëm dhe dëmtimi i Harden nuk duhet ta mbajë atë larg, ribashkimi i Big Three të Brooklyn nuk është shqetësuese për Knicks mes shtytjes së tyre në playoff.

“Ne nuk jemi vërtet të shqetësuar për Tre të Mëdhenjtë e tyre,” Julius Randle tha në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes pas një shpërthimi 125-81 të Detroit të Shtunën. “Ne e dimë se çfarë lloj basketbolli do të jemi në gjendje të luajmë. Ne përqendrohemi te skuadra jonë dhe plani i lojës që harton trajneri. Kjo është e gjitha në të cilën jemi përqendruar: Knicks.”

Randle përfundoi me 29 pikë dhe tetë kërcime, dhe Reggie Bullock shtoi 22 pikë në fitoren e njëanshme.

Knicks janë 0-2 këtë sezon kundër Nets, duke hequr lojëra me dhe pa Durant në formacion. Randle postoi 33 pikë, 12 kërcime dhe gjashtë asistime në humbjen 117-112 të Nju Jorkut më 15 mars, por 34 pikët e Irving dhe një triple-dyfish me 21 pikë, 15 kërcime, 15 asistime nga Harden ishin shumë për Knicks për të kapërcyer.

Randle kryeson New York-un në pikë, kërcime dhe asistime me 23, 10.7 dhe 5.8 për ndeshje. RJ Barrett – shënuesi i dytë kryesor i Knicks me 17.2 pikë për ndeshje – përfundoi me 23 pikë dhe gjuajti 10 me 10 nga linja e gjuajtjeve të lira në ndeshjen e fundit të New York-ut me Brooklyn.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu