UASHINGTON (AP) Russell WestbrookVijat e statutit janë dukur si gabime shtypi në rezultatin e kutisë së fundit – ndeshja me 14 pikë, 21 kërcim, 24 asistim këtë javë, për shembull, ose 18-18-14 pesë netë më parë – dhe tani ai është në prag i diçkaje historike.

Magjistarët e Uashingtonit Triple-double i rradhës së pikës roje, i cili mund të vijë sa më shpejt të shtunën në një lojë në Pacientët Indiana që ka implikime në playoff, do të jetë i 181-ti në karrierën e Westbrook, duke lidhur rekordin e Oscar Robertson në NBA që qëndron për gati një gjysmë shekulli.

” Ky është një nga ata rekorde që kam lexuar kur isha më i ri. Ata gjithmonë e bënin atë të tingëllojë sikur askush nuk do ta prishte kurrë atë, askush nuk do ta kalonte kurrë atë, “tha qendra e magjistarëve Robin Lopez. Dhe Russ e kupton atë. Kjo është mjaft e veçantë. “

Loja e shkëlqyeshme Westbrook e vonuar jo vetëm që i ka garantuar atij sezonin e tij të katërt mesatarisht një trefishim të dyfishtë – numrat aktualë janë 21.8 pikë, një NBA më i mirë 11.4 asistime dhe 11.4 kërcime (i gjashti në kampionat) – por, i importit më të menjëhershëm në Wizards, gjithashtu është përkthyer në fitore.

Uashingtoni ka fituar 14 nga 18 garat e tij të fundit, duke përfshirë një seri me tetë ndeshje fituese që ishte ecuria më e gjatë e ekipit që nga viti 2001. Kjo i çoi Wizards në të 10-in në renditjen e Konferencës Lindore në 31-36, mjaft e mirë për të qenë në pozitë për një Vendi për të luajtur, vetëm një gjysmë loje prapa Indiana për të nëntën dhe mbajtësit e një epërsie me 3 + lojë ndaj Chicago Bulls të vendit të 11-të që hyn të Premten.

Dhe ndërsa roje gjuajtjesh në All-Star Bradley Beal, i cili është i dyti në NBA në mesataren e pikëve, po luan një rol kryesor, sigurisht – “Ata plotësojnë njëri-tjetrin mirë dhe po bëhet më mirë”, tha trajneri Scott Brooks – Westbrook është duke marrë merita për të bërë më shumë për të ndihmuar ekipin sesa të gjithë numrat pranë emrit të tij.

Energjia, intensiteti, gjërat që analitikët nuk i kuptojnë. Konkurrenca e ashpër. Ajo që ai fut në lojtarët tanë më të rinj, nuk ka analitikë për këtë, ” tha Brooks për dikë që ai gjithashtu ishte trajner vite më parë me Oklahoma City Thunder.

32-vjeçari Westbrook, Brooks tha pas një fitore me rezultat 131-129 kundër Toronto Raptors të enjten në mbrëmje, u mëson anëtarëve më të rinj të ekipit “si të bëheni më të mirë si lojtar, si të bëheni më të mirë si një bashkëlojtar, si bën puna e kampionatit. “

Beal kreditoi kthesën nga një rekord 17-32 në 5 Prill në “” qasjen tonë ndaj lojës, natë brenda dhe natës jashtë “dhe shpjegoi:” “Ne ndjekim Russ në këtë”.

Brooks lavdëroi Westbrook për lojën e natës “sikur të ishte ndeshja 7” dhe e quajti atë rojën e dytë më të mirë në historinë e NBA, pas vetëm Magic Johnson.

” Ai po bën gjëra të tipit MVP çdo lojë. Dhe ai është një fitues i MVP çdo natë, në dysheme dhe jashtë dyshemesë, “tha Brooks. ” Ju mund ta kritikoni gjithçka që dëshironi. … Ai është një lojtar i një niveli kaq të lartë sa ka parë kjo kampionat. “

13 pikë, 17 kërcime dhe 17 asistime të Westbrook të enjten i dhanë atij triple-double të 34-të të sezonit.

Performanca e ndihmoi Uashingtonin të mundte Toronto për herë të parë që nga 2018.

“Ai thjesht bën kaq shumë gjëra në shumë mënyra të ndryshme, apo jo? Dua të them, padyshim që gjëja e parë për të cilën gjithmonë mendoni është treni i mallrave që zbret 100 mph në tranzicion. … Atëherë ai do të të postojë. Ai do të të vrasë në xhamin ofendues. Ai do të vrapojë. Tani ai po bën 3-topa, “tha trajneri i Raptors Nick Nurse. “Unë gjithmonë kam qenë jashtëzakonisht i impresionuar dhe e kam dashur shpirtin e tij konkurrues dhe vetëm duke e parë atë duke luajtur.”

Westbrook, i cili e përcakton punën e tij si ” duke i bërë të tjerët rreth meje më mirë ”, kundërshton nocionin se ai thjesht po grumbullon statistika.

“Unë sinqerisht besoj se nuk ka asnjë lojtar si unë,” tha Westbrook, i cili mbërriti në Uashington përmes një tregtie jashtë sezonit që dërgoi John Wall në Houston Rockets. Dhe nëse njerëzit duan ta marrin atë si të mirëqenë, më vjen keq për ta. Por jam goxha i sigurt nëse të gjithë mund ta bënin, ata do ta bënin atë. “

I pyetur nëse ai mendon se si tejkalimi i Robertson mund të ndikojë në trashëgiminë e tij, Westbrook u përgjigj me një aluzion të një buzëqeshjeje.

” Unë nuk mendoj për këtë. Unë në të vërtetë thjesht dal dhe argëtohem dhe bëj hoop, “tha ai. Dhe në fund të ditës, kur udhëtimi im ka mbaruar dhe kam mbaruar duke luajtur basketboll, unë mund të shikoj prapa dhe të mendoj për disa nga linjat e çmendura të statit – të mirën, të keqen, të shëmtuarën – dhe të jem mirënjohës për të gjitha. “

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/hub/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu